Космически обект навлиза в атмосферата на Земята и разпръсква радиация над Северна Америка. Властите решават, че са обект на терористична атака, но на мястото на катастрофата откриват капсула на съветски космически кораб "Съюз", в която има жив човек в тежко състояние. Ръкописна бележка на руски твърди, че той е дете на космонавти, живеещи в база на Марс, след като още преди 20 години руснаците са извършили еднопосочен полет към Червената планета.
Това е завръзката на "Pioneer One"- един уникален телевизионен сай фай сериал, който е на път да промени из основи представата ни за телевизионния, медийния и интернет бизнес. Ако успее да просъществува.
Гледай безплатно и споделяй
„Pioneer One" е първият ТВ сериал, финансиран изцяло с дарения на зрителите и първият създаден специално за и разпространен чрез... торенти. Може да си го изтеглите свободно, безплатно и съвсем легално от множество световни торент тракери, а авторите му изрично ви окуражават да го споделите с още колкото се може повече хора.
Причината е проста - те молят всеки зрител, който го е харесал, да направи дребно дарение по сметката на сериала. Когато в нея се събере предварително заложената сума, екипът започва да снима следващия епизод.
Идеята на създателите на сериала - американските независими продуценти Джош Бърнард и Брейси Смит - е колкото проста, толкова гениална и внимателно обмислена.
Бизнесът не е какъвто беше
В световен мащаб фантастиката си остава стабилно популярен жанр, но крахът на доста такива ТВ сериали - включително скъпи и известни - в последните няколко години, показва, че пазарът не може да ги поеме и издържа по традиционния досега начин, дори когато аудиторията им е милионна.
Още по-зле се представя пък така наречената твърда или научна фантастика. Дори последният клонинг на култовия и все още недостижим като качество и статус франчайз "Старгейт" - "Старгейт Вселена", се оказа отчасти... женска сапунка, за да успее да се пребори за заложения рейтинг.
Причината е, че ТВ браншът - както и много други забавни индустрии преди него - проспа появата на Интернет и не успя да се приспособи към него. Досегашният бизнес модел на ТВ сериалите не работи както преди и ще работи все по-зле, а индустрията така и не създаде нов, адекватен на днешните реалности.
Именно това се опитват да направят Бърнард и Смит. Те залагат на факта, че любителите на фантастиката са една изключително лоялна аудитория, а тези на твърдата фантастика - още повече. И особено последните нямат много какво ново да намерят за себе си по ТВ каналите.
На най-големия ТВ пазар в света - Америка - това е доста нисък процент от аудиторията. В глобален мащаб обаче говорим за десетки и дори стотици милиони потребители - пазар, на който има търсене, но няма предлагане, защото старите маркетингови средства не работят адекватно в новата медийна среда. Има само един инструмент, който може да достигне до глобална аудитория - Интернет.
Пионери, комсомолци, инвеститори
Синопсисът на "Pioneer One" е достатъчно интригуващ сам по себе си и може би някой ТВ канал или компания дори биха го купили. Но Бърнард и Смит очевидно не искат да правят пари (особено малко), а революция. И то пълна. Затова започват... по най-трудния начин.
Пилотният епизод на сай фай (!) сериала струва смайващите 6000 долара. Актьорите и екипът не получават нищо, участват само за идеята, така че парите са единствено за материали и външни услуги.
Сумата е толкова незначителна, че вероятно не само продуцентите, но и повечето от хората от екипа биха могли всеки самостоятелно да извади толкова пари, за да бъде заснет пилота.
В името на идеята обаче парите са набрани чрез известния сайт "Кикстартър". Всеки желаещ може да постне там идеята си за интересен проект в някаква област, желаната от него сума и срок, в който би искал да я получи. Всеки, харесал идеята, може да дари дребна сума - ако в дадения срок се събере исканият бюджет, авторът получава парите, а инвеститорите му стават акционери, ако не - дареното се връща обратно на дарителите-инвеститори.
Успехът е зашеметяващ
Пилотният епизод е пуснат през юни 2010-а през сайта на платформата за свободно P2P разпространение на музика, фими и изкуство VODO. Подкрепен е и от най-големия световен торент тракер "Пайрът Бей", както и от създателите на торент клиента "Мю Торент".
Само за първата седмица и само през VODO пилотът е изтеглен над 420 000 пъти. До момента пак само оттам е изтеглен вече близо 1 милион пъти. Колко милиона - или десетки милиона - потребители са го изтеглили чрез торентите, никой не може да каже.
Авторите му подробно обясняват, че следващата им цел е да съберат 20 000 долара, с които да заснемат следващите три епизода. С готов пилот зад гърба си, достигнал до глобална аудитория от милони потребители - без да похарчат и един цент за маркетинг и реклама! - те отново лесно биха могли да си намерят инвеститор. Но условието е зрителите да дарят дребни суми - 5, 10, 15 долара - ако видяното им харесва.
Отново само за първата седмица по този начин са събрани 16 000 долара. Необходимите 20 000 са събрани на 10-ия ден от пускането на пилота... Създателите му не са очаквали толкова бърз успех, така че снимките на следващите епизоди започват чак през октомври.
Добър ТВ сериал за няколко долара?
"Pioneer One" спечели наградата за "Най-добър пилотен епизод на драма 2010" на Телевизионния фестивал в Ню Йорк в раздела „Независими продукции". Първата серия получи огромен отзив в световните медии. Приемът му от зрителите и критиката също е изненадващо топъл - оценката му в IMDB е 6.8! Типичното признание на зрителите е: "Страшно интересно! Просто не мога да дочакам кога най-после ще пуснат следващия епизод!".
Реализацията, разбира се, не е перфектна, отбелязват мнозина. "Изненадана съм, не изглежда много по-зле от сериал на BBC", пише зрителка с известна ирония. Безпрецедентно ниският бюджет обаче си казва думата и макар пилотът да е наистина добър - особено за парите си - компромисите личат.
Зрителите като цяло са очевидно доволни и готови охотно да дадат парите си за "Pioneer One", но това може и да се промени. Сюжетната завръзка е наистина перфектна - има видими препратки към "Досиетата Х", а действието може да се развие накъдето си пожелаете. Пътуване във времето, пришълци, конспирации, война, алтернативна история, други измерения, паралелни светове, обикновен шпионаж - всяка от тези сюжетни линии е възможна в момента.
Обещаните нови 3 епизода вече са заснети, а преди седмица официално бе пуснат вторият от тях - "Човекът от Марс". Данните на VODO показват още по-голям успех от първия - само за няколко дни новата серия е теглена толкова пъти, колкото старата за половин година. Следващият епизод се чака в началото на февруари. Първият сезон на сериала ще съдържа общо 7 серии, а намеренията на създателите му са да има общо 4 сезона - ако зрителите все така го харесват и си плащат.
Споделяй и владей - кошмарът на Холивуд
Отделни критици и ентусиасти вече обявиха края на Холивуд и началото на нова ера в телевизионния бизнес, но подобни твърдения са доста прибързани. Истината обаче е, че ако проектът "Pioneer One" успее и докаже жизнеността на бизнес модела си, наистина ще застанем на ръба на "пълна промяна" и фундаментални размествания - не само в телевизионния, но и в културния и изобщо медийния бранш.
"Потребителите на торенти са готови да плащат сами за създаване на медиен продукт, а мрежите за споделяне на файлове започват безплатно разпространение на кинопродукти на независими студии. Това се случва в момент, в който така наречените праводържатели отчитат свръхпечалби и същевременно крещят от всеки ъгъл, че имало "пиратство"", писа още преди половин година руският вестник "Правда" по повод "Pioneer One".
"Ако се замислите, производството на продукти за и чрез торенти, както и другите способи за свободно разпространение на информация са много по-честни от наложената ни "законна" дистрибуция. Купувайки си DVD или билет за кино, вие обикновено купувате „котка в чувал". И ако филмът не ви хареса, кой ще ви върне парите? Да, разбира се, съществува и такова нещо като авторско право. Но къде са неговите разумни предели?", пише още вестникът.
"Интересно как ли ще отговорят на "Pioneer One" Холивуд и прочие други създатели на „интелектуална собственост"", добавя „Правда", който се присъединява към сериозния хор от световни медии, които виждат в ТВ сериала и неговия бизнес модел "кошмар за Холивуд" и отговор на Мрежата и потребителите й срещу опитите милиони от тях да бъдат обявени за престъпници, а споделянето - за незаконно.