Ако Валония най-после склони на CETA, има голяма вероятност в скоро време да пътуваме без визи до покритата с кленове и секвои Канада. Отава изпрати писмени гаранции до София и Букурещ с уверението, че през 2017 г. ще пуска съвсем свободно българи и румънци.
Честито да ни е!
Сега когато никакви визи не възпират бъдещата българска експанзия в Северна Америка, можем да изпълним нашия патриотичен дълг - настъпи моментът да си върнем златото, дето ни го изнесоха канадските капиталисти! Да, знам, че никой не го е виждал това фантастично злато, но пък за сметка на това всеки е чувал за него.
Блянът на прехода да продадем червената Лада за билет до Канада, вече ще може да се осъществи изключително лесно. Достатъчно е просто да се юрнем вкупом, да поплакнем очички и да се тагнем от Ниагара във Фейсбук.
А ако вземе, че ни хареса - можем просто да останем да си поживеем там, в дървени къщички сред безкрайни езера и диви борови гори!
Ето ги и 10-те основни и доста мотивиращи причини, поради които да се преместите да живеете в Канада.
1) Канада е най-миролюбивата страна от нейния ранг
Канадците са щастливци. Вероятно затова не участват във войни с други страни, въпреки че Канада е член на НАТО, а въоръжените й сили са на много високо ниво.
Канадците представляват микс представители на различни раси, култури и религии. Повечето от тях имат своя живот в Канада, но и поддържат силни връзки със своите корени в Европа, Азия, Африка, Южна Америка и Австралия. Ако се наложи да се бият за честта на Канада - те със сигурност ще го направят, но мирът и приемствеността са възпитават у тях още от ранна детска възраст.
Канада насочва своето влияние основно върху мироопазващи мисии, а не върху инвазии, за разлика от много страни от нейния икономически ранг. Може да се каже, че Канада е най-миролюбивата велика сила в света. Представяте ли си колко хубаво би било, ако всички велики сили бяха такива?
2) Мултикултурното общество
В който и по-голям град в Канада да се настаните, със сигурност ще се почувствате така, сякаш се намирате едновременно в няколко различни страни.
Това културно разнообразие напомня за Балканите, но за разлика от нашия полуостров, културният микс в Канада не е само между Ориента и Европа, а има влияние и от Китай, Индия, Индонезия, Франция и Италия едновременно.
Официалните езици в Канада са два - английски и френски. Всяка провинция възприема един от двата езика като официален, но повечето местни жители владеят добре както френски, така и английски език.
Няма никакво съмнение, че канадците обичат разнообразието. Точно това отключва пред вас възможността за изключителна и доста патриотична бизнес стратегия: открийте ресторант ресторант в Монреал, кръстете го „Хан Българан" и издигнете величествения трибагреник пред него.
Задължително включете в менюто му шкембе-чорба, туршия, кисело зеле и люта гроздова ракия! Ако пък вземе, че им хареса на канадците (то няма как да не им хареса всъщност), създайте цяла верига кръчми. Първо в съседния квартал, после в съседния град, след това в съседния щат... И така, докато окупираме цяла Канада, което да доведе до нейното анексиране и поставянето на паметник на цар Самуил във всяка канадска махала!
3) Има достатъчно място за всички
Канада е една от малкото силно проспериращи западни страни, която не е заплашена от пренаселване. Значителна част от населението е съсредоточена в и около големите градове като Торонто и Монреал. Остават още много огромни територии, които може да бъдат заселени в бъдеще.
Населението на Канада е едва 35 160 000 души, което е 2 пъти по-малко от това на Обединеното кралство. И всиките тези едва 35 милиона души живеят във втората по площ държава в света. Повечето от тях населяват провинциите Онтарио, Квебек, Британска Колумбия и Алберта. Едва 2 500 000 души заедно обитават Нунавут, Юкон, Северозападните територии, островите „Принц Едуард", Нюфаундланд и Лабрадор, Нова Скотия и Ню Брънзуик.
В Онтарио - най-населеният щат в Канада - живеят 13 милиона души или повече от 1/3 от канадското население. За сведение, само населението на Ил дьо Франс (парижката агломерация) се състои от 12 милиона души. Толкова хора живеят и в Москва. А в най-населения град в Европа, Истанбул, живеят 14 милиона души - с милион повече от населението на на целия щат Онтарио.
Най-слабо населената територия на Канада е Нунавут. Площта й е повече от 2 милиона кв. км, а населението й не надвишава 37 000 души - два пъти по-малко е от това на Пазарджик.
4) Ще гледате хокей вместо футбол
Казват, че каквото е футболът за европейците, това е хокеят за канадците - макар че не всеки канадец играе хокей, така както почти всеки европеец е играл футбол с тайфата от махалата поне веднъж в живота си.
Неоспорим факт е обаче, че хокеят е националният спорт на Канада. И когато дават мачове по телевизията, можете да предположите какво правят повечето канадци в този момент.
Макар и Канада да е спокойна страна, а жителите й да са тихи и миролоюбиви хора, нищо не може да се сравни с настроението им след хокеен мач. Когато канадският отбор губи, по улиците на големите градове започват размирици. Когато печели - радостните „размирици" са още по-големи.
5) Социалната система
Искате да станете майка или баща в Канада? Няма проблем! В Канада, също както и в България, може да си вземете едногодишен отпуск след раждане на дете, като ще получавате значителна част от заплатата си. Това всъщност е привилегия, която малко родители по света имат.
Разликата с България е, че ако детето е припознато от двама родители, те трябва да си поделят това време за майчинство и бащинство, като най-често майката остава да се грижи за детето вкъщи през първите 6 месеца след раждането, след което се връща на работа.
Бащата поема грижата за детето и не ходи на работа от шестия му месец до навършването на една годинка.
6) Ниските нива на насилие и престъпност
В сравнение с нивата на престъпност в по-голямата част от света, Канада е просто рай - тя е една от най-безопасните страни в глобален мащаб.
През 2010 г. в Канада са регистрирани 554 убийства. За сравнение, през същия период в САЩ са регистрирани 12 996 убийства. Това означава, че 5 на 100 000 души биват убити в САЩ, а в Канада едва 2 на 100 000.
7) Евтиното, но качествено образование
По данни от 2014-а година, Канада е седмата най-популярна дестинация за образование в света. Но защо млади хора от цял свят отиват в Канада с единствената цел да учат там? Високата толерантност и традиционното за канадците гостоприемство към представители на чужди култури са сред основните причини, които студентите от чужбина най-често посочват за избора на Канада за своята образователна дестинация.
Университетът „Мак Гил", намиращ се в Монреал, е едно от най-престижните висши учебни заведения в света и попада в глобалния топ 30 на университетите. Сред най-добрите в света са Университетът в Торонто и Университетът в Британска Колумбия.
Чуждестранните студенти обаче трябва да заплащат доста високи такси, за да се обучават в Канада, докато за канадските студенти таксите са по-скоро символични, също както и за повечето специалности в България.
8) Отличното здравеопазване
Здравна система се финансира директно от данъците на гражданите и повечето услуги са на символични цени, особено в сравнение с тези в САЩ. Поради тази причина щатски граждани често прибягват до фиктивни бракове, за да може да се възползват от евтиното лечение.
Здравното осигуряване в различните провинции включва различни услуги. Общото межу тях е, че клиничното лечение е напълно безплатно. Очните прегледи и посещенията при стоматолог обаче се заплащат допълнително и не се покриват от базовата осигуровка.
За да посетите лекарски кабинет в Канада, понякога ще ви се наложи да чакате с часове, също както и в България. В общи линии, може да се обобщи, че здравето на нацията в Канада е в ръцете на нейните граждани, като отделяните за здраве средства се разпределят доста по-разумно, отколкото в България.
9) Мощната икономика е в хармония с дивата природа
Канада е една от страните с най-много диви кътчета, където човешки крак вероятно никога не е стъпвал. Страната е втората по площ държава в света след Русия, като държи дял от 7% от световното производство на енергия от възобновяеми източници.
Добре позната е със своите красиви пейзажи - огромни сладководни езера, реки, океани, обширни планини и полета. А по-голямата част от северните й територии, където не живее почти никой, са покрити с лед и сняг.
Освен че природата на Канада е изключително красива и разнообразна, тя е богата на полезни изкопаеми и природни горива, най-вече на злато, никел, диаманти и нефт. А това означава, че другите страни по света гледат на Канада като износител на тези суровини (да, знам, че изнесеното току-що е в противоречие с твърдението на едни националисти от една телевизия, която пък телевизия си има дори и партия, но това е самата истина).
И именно наличието на толкова много природни богатства е причината икономиката на Канада да е 10-ата в света.
10) Равноправието, толерантността и европейският дух са на висока почит
Канадското общество е едно от най-добре развитите по отношение на секуларизма. В него всеки може да се води от своите вярвания и желания, всеки може да бъде щастлив по своему, като е налична изключително добре утвърдена етническа, културна, религиозна и сексуална толерантност.
В кандаското правителство на Джъстин Трюдо броят на мъжете и жените е равен. Някои министри са не само чужденци по призход, а и чужденци по рождение.
Еднополовите бракове са легални в цяла Канада от 2005 г. - цяло десетилетие преди САЩ (и кой знае още колко десетилетия преди България).
При всички положения Канада е много по-близка до Европа, отколкото до САЩ, при това в почти всяко едно отношение. Това си личи и на пръв поглед - както от начина на обличане на канадците, така и от архитектурата на сградите в големите градове, от многото театри и кафената.
Защо трябва да се чака да паднат визите? И сега, ако научиш френски, можеш да отидеш да живееш в Канада. Колкото до търговското споразумение, някой знае ли какво представлява?
Благодарение на едни други френскоговорящи идиоти ще видим Канада през крив макарон.
То щото България е карибите. И тук е студено.
Да направят специален член за валонците- споразумението да заобикаля тяхната територия...
Страната, която наистина ме кара да се замисля дали да не емигрирам, е именно Канада.- Най-доброто от Западна Европа и Северна Америка, в едно. А и Ню Йорк е на един хвърлей...
Имам предвид, че има само едно нещо, което е по-хубаво от едно гърненце с мед и това са две гърненца с мед... ПП Мет.
Убедихте ме. Сменям билетите за полет в посока Василий Блажени. Там сигурно ме чака живот блажен.
Я-а-а, яа-а-а, Гети! Вундаба-а-а-а! Дас ист зе-е-ер гут информацион фюр Канада. Я-а-а!
Бичкията??? Но комент???
ОК. Последно- вие ли ще се връщате, защото в Канада е лошо или ние да идваме, понеже там е хубаво?
Мисля, че това изчерпва дискусията. ПП Хм, тези валонци да не са някакви българомразци като Фараж и те?
Значи дори и като дишуошър човек предпочита Канада пред България? Какво има да говорим повече...
Добре де, тук имаме няколко набора, дето под разни други матреяли се хвалеха нашироко, колко чудно си живеят у Кенъдъ, чувахме разни детайли за непостижимо приятния им живот (цъ-цъ-цъ), а сега когато имат пълното право да се развихрят, мълчат като пукели... Бас ловя, че има много четящи тук, които и за пет реда информация биха били благодарни... От всичко преминало ми по един или друг повод пред очите, или от лични контакти, оставам с впечатлението, че там има някаква хронична стагнация в последните години? От друга страна, май, авторът е адски разлюбил родната стряха, че е такъв трибун на кленовия лист? За себе си - бих искал да видя Канада. Интересни са ми неусвоените територии и антропологичния профил на населението. А конкретният ми въпрос е - може ли да се изкара туристическа виза в Гренландия за БГ/ЕС гражданин? Смятам да посетя приятели, с които да пообиколим това лято, а Канада е непренебрежимо близо. Мисля, обаче, че няма редовни полети от Нуук (или друго летище) до Кенъдъ? Фери, друго?
Сим4о Така или иначе, свободното движение на хора, стоки, пари и информация би трябвало да е нещо нормално за 21 век. Аз съм за това да се променят правилата в ЕС, така че такива малки общности като валонците да не могат да блокират решенията за останалите членове , а само за техните си малки територии, щом толкова го искат...
Хайде сега- долу визите! Долу визите!