Хубава работа, ама българска. Имаше виц, че когато България влезе в НАТО, алиансът ще се разпадне. Анекдотът се повтори за влизането в ЕС. Но напук на нашенския принос, организациите оцеляха. Поне засега.
Българската православна църква обаче е на път да навакса пропуснатото и да остане в световната история. Като провали Всеправославния събор, който трябваше да се проведе на остров Крит от 16 до 26 юни.
На събитието, организирано от Вселенския патриарх, се очакват делегации от всички 14 православни църкви, представляващи 300 милиона вярващи. Такъв събор не е свикван в Православната църква от 1054 г., когато се случва великата схизма.
На 1 юни Светият Синод излезе с искане за отлагане на форума, поради проблеми с регламента. Два дни по-късно вече беше оповестено и категоричното решение, че БПЦ няма да участва. Отменен е полетът на делегацията, както и хотелските резервации.
В неделя, Вселенският патриарх отправи призив за "единство между православните пред тази уникална историческа възможност". Подоговката за Всеправославния събор започва още през 1961 г.
Зад този бойкот на българските архиереи някои наблюдатели съзряха дългата ръка на Руската православна църква. Причината - Московският и Вселенският патриарх, който организира събора, са стари врагове в борбата за власт и влияние в православния свят.
Константинополската патриаршия се счита за Църквата - майка, дала християнството на останалите, докато Руската православна църква е най-голямата като миряни и територия.
Ако внезапната активност на БПЦ е под давление на Москва, сценарият е много добре подготвен. Неслучайно първите сигнали за несъгласие с точките от събора дойдоха от Ловчанския митрополит Гавриил, считан за човека на руската църква в синода.
Ден след отказа на БПЦ от участие, Московската патриаршия също поиска отлагане на Всеправославния събор, изтъквайки българската позиция като един от основните аргументи.
И въпреки че напоследък примерите за руска конспирация станаха твърде много, фактите говорят сами. Светият Синод е тромава организация и по принцип избягва позиции по международни въпроси. Едва събраха кворум, за да решат случая със скандалния архимандрит Дионисий.
Затова светкавичното активиране, по-малко от месец преди началото на форума, изглежда доста странно. Три от шестте причини, изтъкнати от Светия Синод за бойкотиране на събора, буквално копират писмото на руския патриарх Кирил до Вселенския патриарх Вартоломей.
Неучастие на една от православните Църкви прави форума нелегитимен и взетите решения няма да бъдат задължителни за целия православен свят.
Още през януари, на подготвителна среща за събора, в която участваше и българския патриарх Неофит, след дълги консултации беше одобрен дневния ред на събора. Православните патриарси се съгласиха всички решения от събора в Крит да бъдат взимани с пълно мнозинство.
Така автоматично отпаднаха много важни точки за православието, тъй като по тях няма съгласие най-вече от страна на Руската православна църква. Именно липсата на консенсус доведе до регламента, според който не може да се променят предварително одобрените текстове за гласуване. В противен случай просто на събора не би се решило нищо.
Истината е, че православните водачи трудно биха управлявали заедно и едно малко селце, камо ли да се разберат за нерешените от векове въпроси.
Едно отлагане на готвения от десетилетия форум, определено носи позитиви на Москва. Особено когато официалният инициатор не са самите те, а братята българи, чието неучастие е „непреодолимо препятствие" пред провеждането.
Така руският патриарх ще има време за нови тактики, с които да продължи да разделя и без това разпокъсания православен свят. Защо не и сам да свика дългоочаквания събор, но този път под крилото на Кремъл.
А БПЦ изигра блестящо своята роля - на руския троянски кон във филма „Как да провалим Всеправославния събор".