Тя е шампионка по синхронно плуване (била е в националния отбор на Франция), вегетарианка и пълна въздържателка. Става дума за французойката Кристин Лагард, която стана първата жена начело на МВФ. Коя е Лагард и на какво дължи успеха си?
Френската министърка на икономиката, финансите и индустрията Кристин Лагард бе избрана за директор на Международния валутен фонд (МВФ). За първи път в 67-годишната история на фонда на този пост застава жена.
До избор на председател на МВФ се стигна заради ареста на Доминик Строс-Кан, задържан на 14 май в Ню Йорк, след като камериерка от хотел Sofitel в Манхатън подаде жалба срещу него за изнасилване и в момента той е изправен пред нюйоркски съд.
Нейното назначение внася огромна промяна в МВФ. Едно нещо си остава обаче по старому - традицията европеец да оглавява фонда. Избирането на Лагард е успех и за родината й Франция - тази страна е дала най-голям брой директори на фонда. От общо 13 директори за времето на съществуването му, петима са французи. (Но негласно, но публично известно споразумение, МВФ винаги се оглавява от европейци, а за Световната банка думата има САЩ.)
Избирането й бе приветствано от френското правителство, което го определи като "Победа за Франция". Лагард е получила поздравления от френския президент Никола Саркози, председателят на ЕК Жозе Барозу, германският финансов министър Волфганг Шойбле и други.
Политическото решение
Конкуренция на Лагард за поста беше шефът на централната банка на Мексико Агустин Карсенс, но изборът й бе очакван. Френският финансов министър се радва на широка подкрепа. С подкрепата на администрацията на президента Обама, Русия, Бразилия, големите европейски страни и Китай Лагард получи мнозинството от гласовете при гласуването.
Списъкът с кандидати за лидерското място във финансовата институция намаля, след като председателят на Централната банка на Казахстан Григовий Марченко и министърът на финансите на ЮАР Тревор Мануел се отказаха.
Лагард се наложи срещу Карстенс, но гуверньорът на националната банка на Мексико не е напуснал окончателно сцената: мексиканският икономист може да се окаже още тази година на пост номер 2, като заеме мястото на сегашния заместник-директор - американеца Джон Липски, който беше и временно изпълняващ длъжността шеф на МВФ.
На какво дължи Лагард успеха си? Отговорите са няколко: беше подкрепена от мощни икономики с голямо влияние в Изпълнителния съвет на фонда: Европа, Русия, Китай, САЩ. Вашингтон подкрепи кандидатурата й, позовавайки се на нейния "изключителен талант, широк опит и лидерски способности".
За Китай пък се предполага, че е подкрепил Лагард заради заинтересоваността от стабилност в еврозоната: Китай, а и други развиващи се икономики, притежават милиарди долари в евро-облигации и не биха искали да станат свидетели на рухване на еврозоната.
Жена и при това - не е икономист
55-годишната Кристин Лагард ще бъде не само първата жена-директор на МВФ, а и първият неикономист на този пост. Тя е юрист и има зад гърба си и други рекорди: първата жена, която става министър на финансите във Франция; първата жена президент на базираната в Чикаго международна юридическа кантора "Бейкър и Маккензи"; най-добрият европейски финансов министър - според "Файненшъл таймс"; една от най-успешните бизнес-дами в Европа - според "Уолстрийт джърнъл"; една от 30-те най-влиятелни жени в света - според списание "Форбс".
Лагард е с влияние от двете страни на Атлантическия океан. Голяма част от бляскавата й кариера е изкована в САЩ. Тя говори безупречен английски, известна е с изключителната си памет и способността сама да превежда от френски на английски на своите пресконференции. В САЩ е посещавала едно от водещите частни женски училища (в Бетесда, щата Мериленд).
Тя и той - прилики и разлики
Лагард ще трябва да доказва всички свои способности още от първия си ден на новия пост. Нейният 5-годишен мандат започва следващата седмица в условията на остра криза: Гърция е на ръба на банкрута, а Португалия и Ирландия пораждат съмнения, че са тръгнали по същия път.
Задачата на Лагард няма да е никак лесна, особено като се има предвид, че тя ще бъде зорко наблюдавана за признаци на пристрастие към европейските интереси. Финансовите коментатори отсега си задават въпроса дали Лагард ще използва обективно мощта на МВФ при решаването на проблемите на Гърция и еврозоната.
Лагард вече обяви, че възнамерява да продължи политиката на предшественика си Доминик Строс-Кан, който - по нейните думи - е извел успешно МВФ "в центъра на световната икономическа и финансова система".
Но дотук с приликите - Лагард е коренно различна от предшественика си Строс-Кан. Тя е бивша спортистка, отдадена е на йога и вегетарианство и е пълна въздържателка. И никакви секс-скандали не е имало около нея...