Хирургът и присадената глава

Що за медицинска операция струва 100 милиона долара? Каква е каузата, която търси подкрепа от Марк Зукърбърг и световните милиардери? И защо има толкова противници?

Медицинската наука се усъвършенства с всеки изминал ден, но дали прогресът е достатъчен, за да бъде успешно трансплантирана човешка глава?

Италианският учен - ентусиаст Серджо Канаверо отговоря положително - да, такава операция е възможна.

Преди две години безпрецедентната му амбиция да съчетае чужда глава с чуждо тяло предизвика истинска сензация.

Научните среди се разделиха на скептици и утописти, философи подхванаха темата дали присаждането на глава е морално, невролозите започнаха да теоретизират какво ще се случи с паметта, разума и съзнанието на пациента, ако изобщо оцелее. Всички обаче се съгласиха, че става дума за нещо революционно.

След опити с животни - плъхове и маймуна, Канаверо и китайският му колега Жен Сяотин твърдят, че са преминали предварителните тестове в лабораторията си в Чикаго и имат подробен хирургически план, за да опитат с жив човек.

"Имаме доста събрана информация, за да продължим напред. Важно е хората да престанат да мислят, че присаждането на глава е невъзможно. Напротив, това е абсолютно възможно и ние работим това да се случи", коментира италианецът, в чиито екип влизат още учени от Южна Корея и Австрия.

Ако се извърши, операцията ще е безпрецедентна.

Има и доброволец - руснакът Валерий Спиридонов, който страда от рядко генетично заболяване: неговото тяло не може да расте. Програмист по образование, Спиридонов се тревожи дали ще издържи 36-часовата трансплантация, която изисква и сериозно охлаждане на тялото му.

"Рискът е част от живота. В такава хирургическа операция рисковете могат да контролирани", коментира Канаверо.

Има и друга причина операцията да е в Русия - там цената й ще е около 20 милиона долара, което е значително по-евтино, отколкото в САЩ.

"В Русия има невероятни специалисти, които могат да бъдат много полезни. Затова се обърнах към милионери - от Русия и света - да финансират първата в света трансплантация на човешка глава", каза ексцентричният неврохирург. Това обаче не може да се случи по-рано от 2017-та година.

Все още има много пречки

На първо място - бюрокрацията. Второ - парите. И трето - противниците от всички страни. Колеги на Канаверо твърдят, че опитите му не са научно доказани и че самият той по-скоро се интересува от славата и медийното внимание, когато казва, че успешно е присадил глава на маймуна и е съединил гръбначни мозъци на мишки, последвали движение на крайниците им.

За целта разрезите са направени с полиетилен гликол - вещество, което запазва мембраната на нервните клетки. Именно такава е технологията, с която италианският учен възнамерява да отдели тялото от главата на пациента Спиридонов.

Много експерти определиха представения метод като "нещо значително по-лошо от смъртта".

Според прессъобщение, изпратено от екипа в началото на седмицата, резултатите се очаква да бъдат публикувани в няколко специализирани списания, като CNS Neuroscience & Therapeutics. Те обаче не са научно проверени, няма заверка от други учени и никакви препоръки или оценки, което хвърля тежка сянка на съмнения върху т.нар. постижения на Канаверо.

Той пусна видеоклип и снимки, но това не се прие като сериозно доказателство.

Маймуната, която е издържала 20-часова операция в Китай по присаждане на глава, е евтанизирана по етични съображения, допълва той, както и че разполага със снимки от опити с човешки трупове, пак в Китай.

Кой е той?

Серджо Канаверо завършва медицина в Торино, специализира в областта на неврохирургията, но в облаците го изстрелва именно твърдението, че ще бъде първият хирург в историята, присадил човешка глава. Църквата го критикува, а списание Forbes определя намеренията му като "прогнили".

Ако не революция в медицината и шанс за страдащите от парализа, научната общност се надява опитите на Серджо Канаверо поне да открият начин за лечение на заболявания на гръбначния мозък и централната нервна система.

Новините

Най-четените