ФБР предупреди карикатуристка, че е под прицела на Ал Кайда

Моли Норис, рисувала карикатури на пророка Мохамед, е под смъртна заплаха заради творбите си, съобщи CNN. Карикатуристката от Сиатъл е била предупредена от ФБР за опасността.

Тя е обявена като цел на терористична заплаха, след като свързваното с терористичната мрежа Ал Кайда сп. Inspire публикува статия, написана от йеменски имам, в която се призовава за екзекуция на всеки, който хули пророка Мохамед. 

Норис е била посъветвана да вземе мерки, които да гарантират сигурността й, казва Марти Приует, специален агент на ФБР. "ФБР преглежда и оценява информацията, която получава. Винаги когато получим данни, че определен човек е застрашен, го уведомяваме - както е и в този случай", заявява спецагентът, цитиран от CNN.

Роденият в САЩ йеменски духовник Ануар ал-Аулаки беше сочен и като вдъхновителя на майор Малик Хасан, застрелял миналата есен 13 души в американската военна база Форт Худ. Той е заподозрян и като един от организаторите на провалилия се бомбен атентат на американския самолет за Детройт по Коледа м.г.  

"Tази кампания не е свобода на словота, а национално движение на американците, които искат да обидят мюсюлманите  по света", се казва в публикацията.

От ФБР са отказали коментар къде е Норис в момента и дали е под защитата на правоохранителните органи. В публикацията си Ал-Аулаки посочва още осем карикатуристи, журналисти и писатели от Великобритания, Швеция и Холандия.

През април Моли Норис инициира онлайн кампания, създавайки за целта група в Интернет, наречена "Citizens Against Citizens Against Humor", като предложи 20 май да бъде обявен за ден, в който всеки може да нарисува Мохамед. Ислямът забранява рисуваните изображения и смята това за голям грях.

"Карикатуристка от Сиатъл Моли Норис инициира "Деня, в който всички рисуват Мохамед". Тя трябва да бъде първата мишена за убийство, както и останалите, участвали в нейната кампания. Големият брой участници ни улеснява, защото има много мишени, от които можем да избираме", пише в статията си йеменският духовник.

В интервю Моли Норис обясни, че е била осенена от идеята заради фурора, предизвикан от епизод от шоуто "Саут парк", в който Мохамед беше изобразен в костюм на мечка.

Comedy Central, която излъчва "Саут парк", пусна редактирана версия на същия епизод, след като създателите на шоуто получиха смъртни заплахи.

Карикатурата на Норис предизвика вълна от рисунки на Пророка в Интернет, пуснати от над 100 000 души. В резултат съдът в Пакистан спря достъпа до Facebook за две седмици, но кампанията беше подета и от много сайтове.

Стотици хиляди мюсюлмани обаче написаха в отговор възмутени коментари от обидните за вярата им рисунки.

Според Моли Норис последствията от кампанията са били непредвидими. Пред City Arts Magazine, където са публикувани повечето от карикатурите й, тя обяснява, че не е очаквала, че нейните сатирични постери ще бъдат взети насериозно. Това стана някакво извинение за хората да се мразят, казва тя.

Адама Рейзмън, главен анализатор в Site Intelligence Group - организация, която наблюдава и изследва ислямски терористични групи, казва, че заплахите на Ал Аулаки са предназначени да стигнат до широка аудитория и не бива да се отхвърлят с лека ръка.

"Пророкът е острието на Джихад. По-лесно е да подкрепяш Пророка, като атакуваш тези, които го обругават, отколкото да отидеш в земята на Джихада като Ирак или Афганистан например".

През февруари въоръжен с брадва мъж проникна в дома на датския карикатурист Курт Вестергаард, който също беше мишена заради карикатури на Мохамед. Той и внучката му обаче успели да се скрият в специално оборудвана в дома "паник стая" и така избегнали насилието.

Новините

Най-четените