Крайнодесните набират сила в Европа

Успехът на антиевропейската френска партия Национален Фронт в първия тур на президентските избори на страната изстреля крайната десница в заглавията на медиите. Ден по-късно, отказът в Холандия на крайнодясната Партия на Свободата да подкрепи мерките за икономии доведе холандското правителство до оставка.

Две много различни ситуации, но с една обща черта: усилията на екстремистки партии да спечелят подкрепа, присъединявайки се към масовото недоволство от финансовата криза на фона на по-мащабни социални вълнения и анти-емигрантски нагласи.

Кризата, безработицата и бюджетните икономии изстреляха на преден план радикалите

Из цяла Европа, гневът заради лошото справяне с икономическата криза и свързаните с нея висока безработица, нисък растеж и болезнени бюджетни съкращения, предизвика падането на половин дузина правителства. Ирландия, Португалия, Испания, Гърция, Финландия и Италия са сред тях - и освен ако президентът на Франция Никола Саркози не изтръгне победата на втория тур на шести май, Франция ще бъде следващата държава, в която властта ще премине в други ръце, този път накъм левицата.

Саркози, от своя страна, каза, че ще обръща внимание на опасенията на партията Национален Фронт, ръководена от Марин Льо Пен, но отхвърли каквито и да било перспективи за сключване на споразумение с крайно дясната организация.

"Няма да има споразумение с Националния Фронт, няма да има министри от тази партия, но отказвам да демонизирам тези, които с гласуването си за Марин Льо Пен са изразили кризисен вот, вот на гняв, вот на страдание и отчаяние," заяви той. "Трябва да се вземе предвид тяхното послание и да бъде чуто, задължен съм да го чуя и да не се дистанцирам".

Дори и това да е така, дали икономическата несигурност в региона ще се превърне в по-големи ползи за крайната десница?

Промяната на имиджа е спомогнала за популяризацията на крайнодесните идеи

Крайно десните европейски партии определено се радват на активизиране, твърди д-р Матю Фелдман, директор на изследователската група по радикализъм и нови медии в университета на Нортхемптън, но кризата на икономиите е само част от цялостната картина. Той коментира, че крайно дясното движение от години набира сила, донякъде заради усилията да преодолее предишния си прекалено расистки и фашистки имидж.

Това не означава, че тези расистки или симпатизиращите на нацизма не съществуват все още в крайнодесните групи в различните страни, казва той, но тези на върха са се научили често да представят по-приемлив за обществеността публичен имидж. Вместо открито расистки атаки, те развиват темата за заплаха за националната идентичност и критикуват мултикултурализма, пояснява Фелдман.

В кампанията си, лидерът на Националния Фронт Марин Льо Пен призова Франция да напусне еврозоната и да се върне към собствената си валута - франка, както и разкритикува политическата интеграция на Франция в ЕС. Но нейната реторика също така се опираше на антиимигрантски и антимюсюлмански нагласи, които имат дълбоки корени във Франция и на други места.

Доклад на организацията за защита на човешките права  Amnesty International, разпространен в понеделник, подчертава сериозността на проблема, констатирайки, че мюсюлманите в Европа са жертва на дискриминация в образованието, заетостта и религиозните свободи. Д-р Михаел Минкенберг, професор по политология в европейския университет Виадрина във Франкфурт на Одер, коментира, че опасенията на тема имиграция, закон и порядък и "усещането, че нещата не са вече такива, каквито някога бяха," стоят в основата на подкрепата за радикалната десница в Европа.

Масов евроскептицизъм и солидно недоверие към политиците из цяла Европа

Eвроскептицизмът, както бива наричана съпротивата срещу по-голямата европейска политическа интеграция, също бележи ръст, отбелязва Минкенберг, а "има и една тревожност какво ще се случи, нарастваща сложност и не особено голямо успокояване на населението от националните правителства или ЕС". Съчетано с недоверие към политическия елит, това също така е довело до ръст на подкрепата за крайната десница в Австрия, Белгия и скандинавските държави, коментира Минкенберг.

Въпреки тази тенденция, анализаторите предупреждават да не се правят всеобхватни изводи от успеха на крайната десница във Франция. Националният фронт е добре утвърден във френския политически живот от десетилетия насам, преди Жан-Мари Льо Пен да отстъпи лидерския си пост на дъщеря си Марин миналата година, коментира Томас Клау от Европейския съвет по външната политика. Поради това, постигнатите от него 20% от народния вот в изборите миналата неделя, макар и значими, не представляват рязък ръст на популярността на крайната десница, твърди той.

Социалистът Франсоа Оланд, който е сочен като фаворит на балотажа на 6 май, заяви пред френския ежедневник Liberation, че възприема сериозния дял от гласовете за Националния фронт като израз на "социалния гняв" на хората, а не като твърда подкрепа за по-екстремистките възгледи на партията.

Той разкрива недоволство особено в селските области и сред гласоподавателите от работническата класа, коментира той, много от които се чувстват изоставени от властта, коментира той. По негови думи, задачата му ще бъде да ги убеди, че неговата лява партия ще ги чуе и ще има грижа за техните проблеми.

И масовите, и маргиналните партии убеждават избирателите, че знаят изхода от кризата

Клау коментира, че една от характеристиките на скорошните избори на Европа е била готовността на гласоподавателите да заменят правителствата си без да се обръщат към политически крайности, посочвайки като пример изборите в Испания миналия ноември. "Гласоподавателите бяха единодушни из цялата еврозона в изразяването на неудовлетворението си от начина, по който кризата бе овладявана от правителствата на власт, без значение от политическата им ориентация", констатира той. "Но същевременно те имат достатъчно доверие в собствената си политическа система, за да заменят правителствата си с масова политическа опозиция".

Ако основните партии могат да убедят гласоподавателите, че обръщат внимание на техните опасения, е по-маловероятно електоратът да се обърне към крайно левите или десни партии, твърди Минкенберг. Но провалът на Саркози да изпълни обещанията си за контрол на емиграцията през петте си години на власт е подкопал подкрепата му от ултрадесния електорат.

И все пак представлява ли крайната десница по-мащабна заплаха за европейските свободи?

Фелдман подчертава, че стъпките на крайната десница за изграждане на паневропейско културно движение представляват най-голям риск. Миналия месец крайнодесни групи от Скандинавия, Великобритания, Германия и Източна Европа се събраха в датския град Архус с целта да засилят информираността на правителствата на тези държави за заплахата от ислямски екстремизъм.

Въпреки че бе засенчен от контрадемонстрация на леви организации, протестът беше сериозен опит от крайнодесните групи да създадат обща стратегия и цел, констатира той. Това, което предстои да разберем, е доколко техните екстремни възгледи могат да наберат популярност. "Ясно е, че голям малцинство в Европа не се чувства комфортно на тема тези проблеми, демографските промени и мултикултурализма", казва Фелдман. "Но това, което предлага крайната десница, не е нещо, което биха приели мнозина."

#2 Оня Дето Го Трият 27.04.2012 в 10:46:42

Като си пуснеш някоя игра на компютъра - тогава

#3 Bobby_gBG 27.04.2012 в 12:33:12

Нека видим кой за пореден път бучи против национализма, и ни налага толерастия: Престъпни организации като Amnesty International, и евреи като Матю Фелдман и Михаел Минкенберг. Тоест за пореден път медиите дават масово думата на еврейски толерасти, които чрез античовешките си организации като Амнести, БХК, Отворено общество и т.н. ни обясняват как трябва да сме толерантни към откровените престъпления на малцинствата, и как ние сме виновни за това че те са престъпници... Понеже видиши ли ние сме виновни че те не учат в безплатните ни училища, и се самоизключват от обществата ни, въпреки че никой не им забранява да си учат родни езици, религия и обичаи. Единственото което искаме от тях е да не нарушават законите ни, и щом са дошли в нашите държави да живеят като нас. Но явно нямаме право да решаваме съдбата на държавите си вече, щом сме пуснали имигранти вече явно сме "мултикултурни и мултиетнически държави", и ние вече не сме собствениците на държавите си, ами сме "Просто едни от многото", та затова трябва да приемем неща които морално са абсолютно недопустими за нас, забранили сме ги със закони, и трябва да приемем как вече тези закони не важат за малцинствата... "крайнодесните" ще се засилват все повече и повече, докато толерастията не бъде ликвидирана. Няма друг изход от ситуацията.

#4 fALLEN 27.04.2012 в 13:43:08

аз и до ден днешен не мога да си отговоря на следния въпрос - каква е принципната разлика между т.нар. националисти, които в болшинството са си чисти нацисти и терористични организации на религиозен принцип като ал-кайда, сектата на муун, баас маас и т.н. освен че (за сега, като изключим изтрещеляци като брейвик) не правят атентати?

#5 Borracho 27.04.2012 в 14:05:25

Fallen, разликата според мен е, че европейските десни са представители на господстваща раса, раса чиито представители са по-висши в потенциала си, в знанията, в уменията и в организацията си. Докато резаните маймуни са примати и винаги ще са такива. Ето защо един Брейвик успя да планира и проведе една операция, която е блестяща от гледна точка на тероризма. А резаните маймуни вече 30 години са терористи и КПДто им повечето случаи е даже отрицателно (тоест никого не успяват да убият освен себе си).

#6 Мина 27.04.2012 в 14:57:50

За Боби и сие, само един цитат от статията, та да го прочетата ПАК! "Това не означава, че тези расистки или симпатизиращите на нацизма не съществуват все още в крайнодесните групи в различните страни, казва той, но тези на върха са се научили често да представят по-приемлив за обществеността публичен имидж. Вместо открито расистки атаки, те развиват темата за заплаха за националната идентичност и критикуват мултикултурализма, пояснява Фелдман. " I rest my case.

#7 Мина 27.04.2012 в 14:59:54

Падналият, ами това е да търсиш разлика между фанатици и ... фанатици! Хайде от мен да мине- между фашизъм и ... комунизъм (по Ж.Желев). "Преоблекъл се Илия, погледнал се- и пак в тия!"

#8 lele male 27.04.2012 в 15:09:35

Аз отдавна си мисля да спретна една крайно десна група на лезбийките терористки "Ал-Цица" ама матриял нема нещо...

#9 Falconetti 27.04.2012 в 16:44:32

Аз разбирам добре, Фелдман, проектирайки толерастията, като нова официална евреорелигия. Но поставайки акцента не върху това че хората гласуват защото им писна да бъдат обирани от евреобанките- хиени и заставяни да работят до 65+, а върху това че националистите използват недоволството на хората срещу "добрите толерасти" и то чрез Демократични Избори, е доста лицемерно! Но лицемерието е присъщо на Толерастите от 1918 та до днес.

#11 strawsPulledAtRandom 27.04.2012 в 18:00:52

Не мога да повярвам, че има хора, които бих убили други хора, само защото в технически университет учат жени Моля те, кажи ми, че не съм разбрал правилно! Пък било то заради позитивна дискриминация, която евентуално го е поставила в неравностойно положение. И са го направили два пъти? Това издига човешката глупост до нови висини, около три нива над тази на Брейвик, почти до Деоуин.

#13 bravo! 27.04.2012 в 18:49:08

Боби, ти пък къде се слагаш в кюпа на западноевропейците и къде си присвояваш техните проблеми с имиграцията. В България такива проблеми няма. Има проблеми с малцинства, които са родени в България, сиреч имат също толкова права в тази държава, колкото и ти. Или може би и тази истина е "толерастия". Може би затова толкова мразиш толерастията, понеже се опитва да ти наложи този толкова логичен принцип, който обаче не се спазва у нас. Не се пуска така лесно кокала, нали Боби? Друго си е конкуренцията в живота да се намалява наполовина автоматично чрез внушението, че най-добрият член на това общество е мъж от български произход с хетеросексуални наклонности. Друго си е различните от това да се нареждат по презумпция след тебе. Друго си е, но вече го няма тоя филм, ето и откъде извира несъгласието на Боби с новото време. Та нали преди това можеше да насвиеш всеки един циганин в ъгъла, обиждайки го на "мангал". Всъщност и сега е напълно допустимо в България. Светът наистина отива на зле, и то не е поради причините, които ти изреждаш, а затова, че масово хора като теб си позволяват с увереност да наричат организации като Амнести и ХК "античовешки". Точно вие - човекомразците - си позволявате да наричате така едни хора, които за разлика от вас са жертвали доста енергия, време, семейство и какви ли не други човешки облаги, за да се посветят на една висша, хуманистична кауза. Само психясал параноик може да нарече черното бяло, както го правиш ти. Не ви е срам! За какво изкревяне на ценностите, за каква тотална липса на логика говорим тук! Ако ти ми посочиш един единствен пример за тези организации да оневиняват или защитават престъпници, ще ти се извиня. (само да поясня, понеже знам, че това е нещо неразбираемо за теб: призив за норамлно съдопроизводство не е защитаването на престъпници, а защитаването на самото съдопроизводство - нещо, от което и ти, Боби, изкярваш) А - и още нещо: последното ти изречение за "ликвидирането" на "толерастията" само издава колко си закърмен с разни популистки и диктаторски идеологии. Да мечтаеш за "ликвидация" на подобно явление, съществуващо от вече 50 години поне и определящо политиката на водещите държави в света показва само две неща: 1. ти си отчаян лунатик, който е скъсал отдавна с реалността 2.ти си агресор, който съзира решаването на проблемите чрез унищожаването им (хм, какво сходсво със Сталин, който, нека позная, ти е един от любимите политици, нали така). Та приканвам умните хора да използват Боби като лакмус за това какво е правилно и какво не.

#14 fALLEN 27.04.2012 в 19:00:38

борачо, ами кулите?

#17 bravo! 27.04.2012 в 19:08:07

Бичкия: сигурен ли си в това, което казваш?

#18 fALLEN 27.04.2012 в 19:09:59

brawo, малцинствата дразнят, по-скоро политиката към тях яко дразни, защото на моменти имат повече права. ограмоти се...

#19 fALLEN 27.04.2012 в 19:13:35

браво, вие циганите трябва да се научите, че не може да имате само права, без никакви или с много орязани задължения. сам знаеш, за какво става въпрос в етноса ви. дразните... това нагнетява напрежение и на моменти избива, както сам виждаш. надявай се да не избие повече... верно ти казвам, бате, надявай се, че тебе пръв че те метнат на касапите. хитреците и от едната и от другата страна ще се поскатаят, докато балъците като тебе ги папат. помисли си.

#20 bravo! 27.04.2012 в 19:18:16

Бичкия, грешката ти е най-напред, че не знаеш с какво се занимава Амнести, и второ, че манипулативно представяш някои данни като едва ли не пряка отговорност на Запада. Колко от тези 600К жертви са директно нанесени от западните войски. В този смисъл, какво точно очакваш от Амнести: да разкритикува самоубийците, които се взривяват или организациите, които стоят зад тях? Що се отнася до Нетаняху, не мисля, че това е в предмета на дейности на организацията. Те не са български интернет форумец - не може да са компетентни и активни по всяка тема Повярвай ми: силите и организациите, които са казали повече от "гък" относно войната в Ирак, са също толкова "толерасти", колкото и Амнести, ХК и т.н. Някога ходил ли си в страницата на АМнести или БХК?

Новините

Най-четените