Защо българките не раждат?

В 3.45 минути в новогодишната нощ в сливенската болница се ражда Динко. Майка му е 13-годишна циганка, бащата е на 15 и вероятно скоро ще бъде подсъдим.

Спадът на възрастта, на която децата започват сексуален живот е факт, който трябва да приемем, независимо дали ни харесва или не. Културата на ромите не предполага ползване на контрацепция, те не практикуват широко абортите. Затова при тях последствията от правенето на секс - в случая бременност и родилото се дете - лъсват бързо.

Добре възпитаните деца в София също практикуват секс от рано, но в повечето случаи без да се стига до бременност, а ако се стигне, тя рядко ще намери място в национален ефир.

Сексът с малолетни, т.е. с лица, ненавършили 14 години, се преследва от закона. Затова прокуратурата образува досъдебно производство срещу 15-годишния баща, който може да получи от 2 до 6 години затвор. Най-вероятно обаче той ще се размине с пробация, все пак дете има да гледа човекът.

Това не е единственият случай, отново според прокуратурата, която се засегна от упреците, че досега е проспивала феномена "деца раждат деца", причислявайки го за „част от ромската традиция". В Сливенска област 109 души са осъдени за престъпни съвкупления с малолетни момичета и за улесняване на започване на съжителства между малолетни лица.

Нашата тема обаче не е сексът при подрастващите, а раждаемостта, тази пропаст в българската демография, която ни е страх да отворим, за да не потънем в нея.

Толкова много ли раждат ромите?

Когато се говори за ромска раждаемост, обикновено се преувеличава, и от учените и от медиите. Достатъчна е проста справка със статистическите данни. От 70-те години насам при ромите се наблюдава значим спад в средния брой деца, родени от една жена. През 30-те години една ромска жена ражда средно 3,5 деца, а през 1970-те броят става - 2,6 деца.

На практика, за да се осигури простото възпроизводство (тоест броят на ромите да остане същият, какъвто е в момента), средният брой деца на една жена трябва да бъде 2,4. Данните на НСИ показват много близки до тези стойности - средният брой деца на една ромска жена към. е 2.57%.

Намалява и ранната раждаемост, а друг интересен факт е, че започналите да раждат на 13, обикновено до 18 нямат вече цяла върволица деца, а остават с едно. По данни на НСИ към 51% от ромските жени са родили своето първо дете преди 18-годишна възраст. За сравнение към 1992 г. този дял е бил 69%. Особено рязко намалява извънредно ранната раждаемост (под 14 години) - от 7% през 1992 г. до 3.6% през 2001 г.

Казано с прости думи, да, усещането, че ромското население се увеличава, е вярно. Но не защото ромите раждат твърде много. Просто българите спряха да раждат изобщо. За онези, които го правят, може да се каже, че въобще не бързат.

През 2016 година в България са се родили 59 901 деца. С 6469 по-малко отколкото през 2015 година. Най-много новородени има в София - 15 592, а най-малко във Видин - едва 413. Повече деца се раждат в градовете, отколкото в селата. С изключение на Сливенско, където с всяка година нараства броят на извънбрачните деца. От сливенската "Надежда" и Бебето на годината Динко.

Друга тенденция в национален мащаб е, че се увеличава възрастта при първо раждане на майките. Средно за страната за 2016 година тя е 26,9 за първо дете, за София - 29,7, а за Сливен - откъдето е Златка, майката на бебето Динко е 22,8.

Интересни са и данните за коефициента на раждаемост. Това е отношението между броя на родените децата и населението. Изчислява се в промили и показва броя на живородените деца на 1 000 души от населението.

За цялата страна коефициентът на раждаемост е 9,2. За София - 10,2, а за Сливен - 14,8.

Този път в класациите не сме на последно място. В Италия коефициентът е 8, на дъното на класацията са също Португалия и Гърция 8,5.

И за да завършим с поредицата от данни - средно през целия си живот една жена в България - ражда 1,53 деца. В София - 1,26, а в Сливен - 2,71.

Раждаемостта е сериозен проблем в цяла Европа и ако в България прираст има в общностите на ромите, на Запад повече деца имат имигрантите.

Ин-витро бебетата

Част от новородените се раждат благодарение на ин-витро процедури. Може би напоследък ви се струва, че те са все повече и повече и че хората с репродуктивни проблеми умишлено биват насочени направо към ин витро. Според статистиката, която не е официална, защото такава няма, обаче говорим за около 5% от общия брой на родените. Т.е. за 2016-а би трябвало да са около 3000 деца. В България за разлика от други страни, ако отговаряте на определени условия, процедурата се финансира от държавата.

"Броят на двойките, които прибягват до ин витро не се променя през последните години, нито се увеличава, нито намалява." - казва пред Webcafe Стефка Сарафова - Захариева от фондация "Зачатие". Според тяхно изследване броят на хората с репродуктивни проблеми в България е около 145 000 двойки. Малка част от тях изобщо прибягват до лекарска помощ, а още по-малко са тези, които избират ин-витро.

Защо във Франция и Великобритания се раждат повече деца?

Повече деца се раждат във Франция, където жените имат по 2,01 деца средно, във Великобритания - 1,88 и в Швеция - 1,88.

От много години Франция прилага поредица от мерки в помощ на семействата с деца. Затова доскоро отиваха 4% от БВП, сега са 3,5%. При подпомагането няма значение дали родителите са традиционно семейство, съжителстващи, самотни майки, разведени и т.н.

Ключът на успеха във френската система, е че дава голяма възможност за избор на жената. Тя може да се върне на работа или да остане да гледа детето. Получава сериозни помощи най-вече ако реши да има второ дете, парите се увеличават за всяко следващо.

Държавата насърчава френските жени да се завърнат бързо на работа. Едва навършило два месеца, те могат да дадат бебето на ясла. Близо 40% от децата под две години посещава ясла, а около 92% от тези между 3 и 6 години ходи на детска градина. Освен това право на платен отпуск за отглеждане на дете за период от шест месеца има и бащата. Така майката може да се върне по-рано на работа и да не прекара цялото време в майчинство.

Каква е ситуацията в България?

В България жените имат възможност да бъдат в майчинство най-дълго в цяла Европа. Докато детето навърши една година получавате обезщетение, близко до това, което сте имали по време на работа. Условията са да имате осигуровки за общо заболяване и майчинство, 12 месеца осигурителен стаж и към датата на раждане и да се водите на трудов договор.

У нас може да се стои в майчинство, докато детето навърши 2 години - вече само за 340 лева обаче. Ако се върнете по-рано на работа, получавате 170 лева, за това че имате дете ненавършило две години.

При раждане се получава и т.нар еднократна помощ - тя е еднократна и се изплаща от социалните служби. За първо дете е 250 лева, за второ - 600 лева, за трето - 300, за всяко следващо - по 200. (За да не се възползват определени малцинствени групи). Ако имате близнаци ще получите - 1200 лева.

Тогава защо българките не раждат?

За някои причините са финансови. По децата има много разходи, не чак толкова, колкото си представят бъдещите родители, но когато парите едва ти стигат за наем, храна и като си платиш сметките в края на месеца си на нула, ти се струва, че сега не е време за деца.

Според други да имаш потомство е сериозен ангажимент, който така променя живота ти, че направо го приключва. Край на купоните, на безгрижните дни и нощи, ти се превръщаш в родител на пълен работен ден и отърване няма. Затова по-добре първо да си поживееш, да попътуваш, да се наработиш- да израстнеш в кариерата - и едва тогава да мислиш за деца.

Някои не са убедени в партньорите си, а на трети просто не им се занимава. Защо са ти деца, може да си вземеш куче и пак се грижиш за невинно същество. Има и жени, които се притесняват от бременността, от раждането и от това, че няма да успеят да се справят с грижите за детето.

Особено модерните напоследък форуми за майки като Бг-мама, За кърменето, Майки на деца и т.н освен подкрепа може да дадат и обратен ефект. Ако човек ги чете и се впечатлява, може да остане с убеждението, че майките са леко изперкали същества и това да го отблъсне или да разгледа двайсет хиляди казуса с пеленачета, от които няма да му се случи и един.

Всъщност няма подходящ момент да имате дете. Винаги ще има причини, които да ви откажат. Просто трябва да се прежалите. А детето е най-хубавото нещо, което да може да ви се случи в живота.

#3 angelvarna 05.01.2017 в 09:29:42

+1 за статията.

#4 boris 05.01.2017 в 09:43:11

Причината да се раждат малко деца е проста като фасул - причината е, че младите хора, търсейки работа и евтин транспорт до нея, са принудени да живеят в централните квартали на големите градове (доколкото те изобщо имат предградия) и от там са принудени да живеят в апартаменти в жилищни блокове. За да могат младите семействата да имат много деца, трябва в болшинството си да живеят в къщи с дворове. Защо това е така, предполагам, че не е необходимо да обяснявам. За да се случи това трябват две неща - промени в данъчната политика, които да насърчават откриването на работни места извън София и развитие на транспортната система на самата София. Метрото и автобусният транспорт в момента не върши работа в този смисъл, защото покрива само централния град с комплексите и не дава възможност за образуване на предградия , а напротив - градът все повече и повече се уплътнява - където и да има някакво нормално жилищно строителство се руши и строят пак блокове и блокове.

#5 Harry 05.01.2017 в 10:24:35

Разсъждаването върху субективни причини за намалялата раздаемост е измама, още комунягите я използваха, за да обяснят провала си, защото раждаемостта е единственият истински и обективен критерии за просперитета на една нация, народ, общество, племе, популация, за успеха на който и да е управленски, икономически и политически елит. Правени са опити с лабораторни плъхове, подложени на хроничен стрес - нередовно хранене, слаб ток по клетките, силни шумове и дразнещи светлини, те развили неврози като при хората - раздразнителност и агресивност помежду си, сексуални отклонения - хомосексуализъм, спрели да се чифтосват и размножават. Самият комунистически режим си признаваше че раздаемостта е спаднала критично през 50-те г. на 20-ти век -точно след национализацията и колективизацията, по болшевишки модел, комунизмът бе причината за демографската криза, и тъкмо когато болшевишката отрова бе започнала да отслабва, "дойде" "демокрацията" и се захвана да довърши пъкленото дело по убийхството на българското племе.

#6 Harry 05.01.2017 в 10:44:38

Във всеки момент, когато една популация почувства материално подобрение и някаква сигурност, започва да се размножава и увеличава, така стана по време на строителния бум у нас през 2005 - 2008г. - тогава ако си спомняте имаше и бейби бум - най-вече в столицата, защото там бе най-осезаемо икономическото оживление. Защо циганската раждаемост е по-висока - такъв икономическият хоризонт на циганина - да не работи, друг да го храни а той да лежи и прави деца, точно такава е ситуацията у нас, работещите българи хранят целия цигански етнос, наското чух че някаква фондация дори им плаща тока. Всякакви обяснения от рода на българките планират, правят кариера, отлагат ражнането са измама и целят да скрият истината, в България не се раждат деца защото българите са в социален, политически и икономически стрес. най-зле се отрази на раздаемостта престъпното управление на ПП ГЕРБ - чужда политическа конструкция, създадена за да прокарва интересите на интернационалните корпорации. Малък пример - магистралите с които се хвали ББ, са построени да обслужват регионалните стратегически интереси на САЩ - връзката на най-голямата американска база Бондстийл с Черно море, точно това бе пътят за военната техника, с която САЩ воюват с Русия в Украйна.

#7 безжична 05.01.2017 в 11:03:55

Защо като стане въпрос за деца мъжете се изключват от картинката? Напишете статия защо мъжете не правят деца.

#8 pixie 05.01.2017 в 11:25:20

It's all about the money... Ами българките не раждат, защото държавата не ги подкрепя достатъчно. А пък ромките раждат, защото са наясно, че ще бъдат подкрепени от държавата. Настрана етноса и особеностите му. Ако една жена може да оцелее като самотна майка, ама не на хартия, а наистина сама да отглежда детето си, особено в провинцията, значи проблемът не са парите. Но ако вземаш минимална заплата, живееш на квартира и помощта от държавата за детето ти е 35 лв. на месец, кой да реши да ражда? В подобна ситуация и без дете се оцелява трудно. Така че няма нищо чудно.

#9 Мъц 05.01.2017 в 11:52:42

Три статии за раждане ми се виждат малко. Ще може ли кафето да публикувате поне още две? Наместете ги между прогнозата на главния метеоролог и вредителите в Европа.

#10 Donchev 05.01.2017 в 11:55:01

Дрън, дрън, държавата не подкрепяла.... Няма по-социална държава от нашата. Просто не им се занимава на "бъдещите" майки ( и татковци). Децата са ненужно бреме. Друго е да си гледаш кефа! Оправдания колкото щеш. Нагледал съм се на хора, които имат достатъчно пари, но не искат да имат деца.

#11 SamVaims 05.01.2017 в 12:13:02

"...защото раждаемостта е единственият истински и обективен критерии за просперитета на една нация, народ, общество, племе, популация, за успеха на който и да е управленски, икономически и политически елит." Това просто не е вярно. https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B0%D0%B6%D0%B4%D0%B0%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D1%81%D1%82#/media/File:Birth_rate_figures_for_countries.PNG Както се вижда Германия и Япония са на ръба на демографския срив. На пръв поглед е парадоксално обаче има 2 важни неща характерни за страните от третия свят и за бедните страни, като цяло. Първо - имат неработещи или напълно отсъстващи пенсионни системи и второ основния поминък там е земеделието, което е развито на ниво от преди десет или дори двадесет века. Така по-големия брой деца в семейството гарантира на родителите, че ще има кой да се грижи за тях когато остареят и им гарантира наличие на работна ръка на полето - колкото повече, толкова по добре. Може да се каже, че са прагматични хора. При развитите държави е точно обратното - хората имат по 1,2 деца не защото са егоисти а защото искат да им осигурят възможно най-добър стандарт на живот - образование, здравеопазване, жилище, дрехи и т.н.

#14 No name 05.01.2017 в 12:19:42

Социална, социална, колко да е социална!?! За 2017 година майчинството за втората година си остана 340 лв, а прагът на бедност го покачиха на 314 лв. за човек. Като разделиш, че с това майчинство трябва да се издържат майката и бебето, та пак питам колко да е социална? А в големите градове с тези пари и липса на места в яслите и градините и на работа не може да се върне майката, пък и да се върне шефът хич не е радостен, когато излезе в болничен. Те така с българската раждаемост. П.С. И не само в България майчинството е 2 години. За справка - Австрия. А и парите са други...

#18 GETI 05.01.2017 в 14:04:55

е,докога ще манипулирате хората? дали във Франция и Великобритания помощта за семействата с деца, се дели по етнос,както е в България? защо не изкарате процент,или размер на суми за социалните помощи на майки във Франция,Великобритания и България? да не се окаже,че социалните помощи за цигански майки в бедна България,са в пъти по-големи от помощите на майки във Франция и Великобритания?!

#19 pixie 05.01.2017 в 14:09:25

No name, и из това казах, ама ми начаткаха минусите, да се чудиш защо. За протокола, държавата ми е осигурила само образованието на децата (то едно образование, ама това е друга тема). Детски надбавки забравих какво беше, за второто ми дете никога не съм получавала. И да, имам две деца. Бих имала и повече, но с ипотека почти до живот и разчитане само на нас си, е някак трудно да се реши човек на повече в нашата реалност. Така че в повечето случаи опира до средствата, не толкова до кариера и желание.

#20 SamVaims 05.01.2017 в 14:22:50

Защото Пикси, разсъждение тип "Ами българките не раждат, защото държавата не ги подкрепя достатъчно." е типично за ромите. И ако твоята мотивация за раждане е да чакаш пари от държавата, то тя също е типична за ромите. Впрочем прагът на бедност не е 314 лева. Прагът на бедност е 2 долара на ден според ООН.

#21 Мунчо 05.01.2017 в 14:24:03

Да, бе, "Държавата" била длъжна да плаща за отглеждането на деца? От какъв зор? Родителите на тези деца, питаха ли въпросната Държава дали й трябват точно техните деца, че да пискат, че не им плащала за тях? Ето, например, аз като част от Държавата изобщо не искам да плащам и да насърчавам примерно Пикси да има деца! P.S. За протокола - с жената имаме, отглеждаме и възпитаваме три деца. И не, никога не сме получавали "детски надбавки", с изключение на еднократната помощ при раждане и някакви абсурдни и безсмислени данъчни облекчения последните две години.

#22 pixie 05.01.2017 в 15:21:45

Браво, Мунчо, отчел си се. Малко е късно да ме насърчаваш да имам деца, пък и две са ми достатъчни. Не си ми прочел поста, както трябва. Не искам нищо от държавата и не чакам, но и моите, и твоите деца са българчета, нали? И си плащаме данъците, за разлика от въпросните, дето само помощи получават. Sam, държавата е длъжна да се грижи за децата, които се раждат в нея. Затова посочих като пример самотните майки. Как едва жена да отглежда сама детето си, да плаща квартира и сметки, особено през първите месеци след раждането? Защо в Канада или в другите бели държави, примерно, може, а при нас не?

Новините

Най-четените