Втори ден подред немалка част от жителите на канадската столица Отава остават блокирани в домовете си, а центърът на града е запушен от паркирани по улиците камиони. Протестите наложиха евакуацията на премиера Джъстин Трюдо и семейството му, като в момента точната им локация е неизвестна.
Недоволството в Канада възникна първо у шофьорите на камиони, които от 15 януари са длъжни да са ваксинирани, за да пресичат границата със САЩ.
Демонстрациите започнаха още в неделя сутринта, когато десетки камиони паркираха в центъра на канадската столица и по този начин направиха движението из центъра на града практически невъзможно.
Протестиращите шофьори извадиха плакати, които призовават за отмяна на задължителната имунизация и за свобода на придвижването, въпреки че по данни на "Би Би Си" около 90 процента от водачите на камиони вече са ваксинирани. Общият процент на ваксинираните канадци вече е почти 80 на сто.
Потребители в социалните платформи описват обстановката от неделя като спокойна. "Знаеш, че протестът е канадски, когато чуваш думи като "извинете" и "ще мръдна камиона си, за да видите говорителя"", пише един канадец в Twitter.
Към шофьорите постепенно започнаха да се присъединяват и други канадци, които изразяват недоволството от противоепидемичните мерки, въпреки че Канада в момента преминава през пик на вълна от варианта Омикрон. Консервативната партия също побърза да изкаже подкрепа за протестите като насочи гнева си директно към премиера Трюдо.
Дясната Народна партия, която няма депутати в канадския парламент, също обяви, че подкрепя демонстрациите и пред "Ройтерс" се обяви за "супер-разпространител на свободата".
От своя страна властите строго осъдиха протеста, като Трюдо заяви, че по улиците на Отава е "едно малко и крехко малцинство".
Полицията на канадската столица посочи в профила си в Twitter, че демонстрациите далеч не са толкова мирни и вече се водят разследвания за няколко инцидента. Те уточняват, че при един от тях протестиращи без предпазни маски са нахлули в заведение за хранене и са настоявали за безплатна храна.
Кадри на друг демонстрант показват как той танцува върху Мемориала на незнайния воин, а министърът на отбраната Анита Ананд определи поведението на някои от събралите се в центъра на Отава като "повече от осъдително".
Причината за нейното изказване са не само безредиците, но и фактът, че сред протестиращите са забелязани такива, които носят свастики на ръкавите си или развяват бойния флаг на Конфедерацията. Знаме със свастика е забелязано и зад Майкъл Купър - член на консервативната партия, който отиде при протестиращите, за да изкаже подкрепата си.
Отново в неделя, 30 януари, транспортният министър Омар Алгабра подчерта пред медиите, че не се обмисля премахването на задължителните ваксини за шофьорите на камиони.
В интервю за CanadaBC Алгабра допълни, че "ваксините са най-добрият начин да защитим себе си и икономиката от коронавируса и е неприемливо да се види свастика където и да било".
В разговор за CBC кметът на Отава Джим Уотсън се обърна към протестиращите с думите: "Имате право да протестирате. Получихте своя протест. Сега се разкарайте". Въпреки това шофьорите са категорични, че няма да освободят центъра, докато задължителната имунизация не отпадне, затова голяма част от столицата остава парализирана и до момента.
Причина за блокадата е и това, че към шофьорите се присъединяват все повече канадци, които не са против ваксините и мерките срещу коронавируса, но са дълбоко недоволни от политиката на Джъстин Трюдо и настояват за оставка на цялото правителство.
Междувременно протестиращите получиха задочна подкрепа и от бившия американски президент Доналд Тръмп, който в своя реч в Тексас нарече задължителната ваксинация "незаконна" и похвали шофьорите, които "устояват смело" на тази мярка.
В протестите участват и българи, сред които е Тихомир Николов - жител на Ванкувър. Пред bTV той разказва, че демонстрациите прерастват в неподчинение, защото "се налагат ограничителни мерки, без да има основание за това".
Заради недоволството на шофьорите е възможно и забавяне на куриерските доставки и на доставките на определени стоки.
Въпреки това за момента нито щатските, нито канадските власти са готови да отстъпят и да премахнат задължителната за водачите ваксинация или мерки като маски на закрито и зелени сертификати.
По данни на канадския информационен портал Health Infobase над 74 на сто от хоспитализираните и над 72 на сто от починалите от коронавирус от началото на ваксинационната кампания са били имунизирани.
Заради високия общ брой ваксинирани канадци по предварително начертан план от понеделник, 31 януари, се облекчават някои от мерките.
Вечерният час вече е до полунощ, а алкохол в заведенията се сервира до 23 часа. Заведенията работят с намален на 50 процента капацитет и се изисква зелен сертификат за ваксинация на почти всички публични места - ресторанти, барове, религиозни храмове и спортни събития.