Миграцията на пациенти към турските онкоболници - надежда или заблуда?

От години слушам внимателно и с професионално любопитство за излекувани пациенти с тежки онкологични диагнози в съседна Турция. С цялото ми уважение към турските специалисти и прекрасните им болнични заведения, имам големи резерви за успешно лечение на напреднали онкологични заболявания.

Когато диагнозата е сложена навреме, извършено е радикално отстраняване на тумора (когато е възможно) и е приложена адекватна химио- или лъчетерапия, и у нас имаме добри резултати.

Впечатлението ми е обаче, че когато пациентът е с напреднал метастазирал (с разсейки) рак, турските лекари много лесно заявяват, че има надежда и ще направят всичко възможно да го излекуват.

Скъпи пациенти, макар да ви омайват с прекрасно и професионално отношение, което никога тук няма да получите, поставяйте всичко останало под съмнение.

Уверяват ви, че има шанс и трябва да опитате. Разказват колко хора са успели, но доста йезуитски замълчават за броя на неуспешните си случаи.

В цял свят има строго регламентирани схеми за лечение на всеки тумор според стадия, ангажираните лимфни възли, метастазите и пр.

Тези терапевтични схеми не се измислят сутрин рано на визитация в нашите болници, а са утвърдени световни стандарти.

Да, истина е, че българските лекари са безсловесни към пациента и почти винаги умерено намръщени на всички негови въпроси.

Истина е, че в турските болници се усмихват, рисуват на дъската на д-р Хаус вашия проблем и накрая са готови да повторят всичко отначало, без да трепне мускул на отегчение по лицата им.

Истина е, че на един доктор в Турция се падат средно по 3,5 сестри, които са готови да ви доизяснат всичко недоразбрано с усмивка.

Болниците са лъскави, чисти, слънчеви, с паркове и градини. Менюто е вкусно и изискано. Стаите - петзвезден хотел. Всички са загрижени за вас и ви внушават, че вие сте важният.

Но средната цена на един пълен консултативен преглед от хабилитирано лице е около 400 лв. Цялостно предболнично изследване със скенери, ядреномагнитни резонанси и други високоспециализирани дейности отива около 6000 лв. Всеки курс химиотерапия е средно по 2500-3000 лв.

За придружители, хотели и самолети няма да споменавам.

Тези турски болници се именуват като филиали на Института Джонс Хопкинс, но когато се обърнете към оригинала в САШ, винаги ви отговарят, че правят само професионално споделени обучения, консултации и пр. с клиниките в Турция.

Вярно е, че болниците им са оборудвани с най-новата високотехнологична апаратура. Запомнете обаче едно от мен като лекар: важното е кой е пред апарата, кой разчита изследването ви.

И в България има кибернож в няколко клиники, последните два са от най-новото поколение (с цена 6 милиона евро). И в България има „Да Винчи" роботи. Повярвайте ми, работят с много добри специалисти в няколко града в България. Имаме много добри специалисти.

Българските лекари са нелюбезни, потиснати и отмъстително недружелюбни понякога. Не ги оправдавам.

Пациентът не е виновен за ниското заплащане, за липсата на кадри, за отвратителното отношение към всички лекари от страна на медии, общество и гражданите, за неплатените осигуровки на един милион българи, за вечната липса на пари от страна на НЗОК.

Пациентът не е виновен, че се е разболял „по никое време" в края на лимитите на болницата или на личните лекари.

Но, мили пациенти, не пръскайте парите си, не продавайте жилища и лозя, преди да разберете какви са реалните възможности за помощ за Вашата диагноза.

Турските болници са тясно свързани с американската система на здравно обслужване на принципа "колкото повече медикаменти и терапии, толкова по-процъфтяваща фармацевтична промишленост и комисионни".

И у нас започва подобна тенденция, но ние сме на светлинни години - както от доброто и напредъка в медицината, така и от последиците му в търговията „здравеопазване".

Знам, че когато си здрав, е много лесно да даваш акъл на страдащия. Искам само да ви кажа: няма на този свят медикамент или скалпел, които да ви гарантира пълно излекуване при напреднал и метастазирал тумор.

И накрая: насочете усилията си към профилактиката си.

Ако имате фамилни данни за тумори в рода, за инфаркти и инсулти в ранна възраст, за други наследствени болести: правете си профилактични прегледи, образовайте се медицински от проверени източници и не вярвайте на чудеса, само защото ви се иска да се случат.

Най-добрата инвестиция е да инвестирате във Вашето здраве преди малкото камъче да обърне живота Ви и този на близките Ви. Пожелавам ви здраве и разум!

#1 Виктория Пенелопова 07 21.12.2017 в 22:24:05

Д-р Маркова, като педиатър едва ли имате много наблюдения върху работата на турските болници. Обикновено, в Турция се търси помощ тогава, когато в България не може да се намери или е трудно достъпна. Изброявате техника и специалисти, но за болния всеки час е ценен. В България болният е неориентиран и чакането е много, в Турция - специалистите са на разположение. Срещу пари. Имам отлични впечатления от турските лекари, конкретно от Американската болница в Истанбул. Тези, с които имах вземане-даване бяха в отлична кондиция, всички бяха специализирали в Щатите и си свършиха перфектно работата. Не разбирам защо толкова пъти подчеравате, че прегледа при хабилитирано лице /професор/ е 400 лв.???? Кое ви се струва странно? Бих ви препоръчала да се вгледате професионално в лечителите от Русия, Украйна, Сърбия...В "солните стаи" и барокамерите, които никнат като гъби н България и "лекуват" деца, д-р Маркова. От настинка до аутизъм и церебрална парализа. Насочете си усилията натам.Ще има повече полза.

#3 Чинчила 22.12.2017 в 14:14:38

И на мен не ми стана много ясно какво иска да ни каже д-р Маркова с този коментар. Та тук въобще дори не става въпрос за пари. Дори и в най-добрите български болници гледат първо да те вкарат под ножа, за да си вземат 2000-те лева от здравната каса и дори не си правят труда да те посъветват да си направиш ЯМР или ПЕТ сканер преди операцията. Да не говорим за диагностиката - или е прекалено рано да открият тумора, или е прекален късно..

#4 Denn 22.12.2017 в 15:09:04

Абсолютно съм съгласна с авторката. Но пациентите предпочитат скъпата лъжа, пред грозната истина. Няколко пъти сме отивали с линейка до границата с Турция да си приберем терминални болни, които оттам са изхвърлени катобсвършат парите и са пълни с метастази

#5 Denn 22.12.2017 в 15:10:10

Извинявам се за правописните грешки, пиша от телефона

#6 Виктория Пенелопова 07 22.12.2017 в 17:40:01

Денн, вероятно това е така. Но няма как да се отрича, че десетки/стотици българи са живи, защото НАВРЕМЕ са отишли в Турция.

#8 Мая Александрова.1677588045903167 31.12.2017 в 20:04:28

От цялата статия смисъл има само последния призив за профилактика.Макар, че и тя е силно неглижирана от системата и се провежда само по собствена инициатива .Иначе авторката пита и сама си отговаря защо хората ходят вТурция.Ами заради отношението и заради това, че не те отпращатт с думите:Нищо повече неможем да направим за тебе, каквито случаи знам.

Новините

Най-четените