За "Момо" и плашещите онлайн Торбалани

Кой знае какво правят децата днес в интернет? Докато техните родители все още пишат във Facebook и Twitter, те отдавна вече са минали на Instagram, Snapchat и TikTok. Никой не иска да виси в една и съща социална мрежа с родителите си, особено ако се вижда публично какво публикуваш...

Този разрив в начина, по който деца и възрастни използват интернет води от една страна на повишаване на тревожността от страна на родителите именно по този параграф (какво ли правят детето ми и приятелите му онлайн) като по този начин спомага за създаването на мистификации като "Момо" - фашливото предизвикателство, предизвикаващо паника и дезинформация.

Предизвикателството Момо, според поредицата от новини, излезли по темата в последните дни (нищо, че Момо далеч не е ново явление) и според легионите притеснени родители е игра, разпространяваща се в социалните медии и най-вече през приложението WhatsApp, която насърчава децата към вредно за тях самите поведение. Крайната цел на Момо е децата да изпаднат в такава паника и параноя, че да запишат собственото си самоубийство на видео, което да се публикува в интернет.

Иначе казано - Момо е кошмарът за всеки родител.

Само дето реално няма никакви доказателства за всичко за истински истории за деца, пострадали от манипулациите на чудовището. Иначе казано - поредната градска легенда, с която тийнейджърите плашат връстниците си или по-малките. Иначе казано - не става въпрос за вирусно разпространяваща се в интернет заплаха за децата, а по-скоро поредната измислица придобиваща грандиозни размери.

Една голяма, стабилна измислица, създадена, за да плаши деца и родители. Модерен торбалан от интернет, история като онези с насилниците, дебнещи покрай училища, за да инжектират децата с хероин, с цел да ги зарибят, които витаеха у нас през 90-те.

И точно както тези легенди се разпространяваха в офлайн епохата, сега Момо и подобните му Сини китове, "Доки доки" и т.н. получават поле за развитие благодарение на паникьосани родители, които се опитват да разгласят максимално много новината за новата заплаха.

Резултатът, изтъкнат и от експертите, е, че подобно на други митове от ерата на интернет, "Момо" може и да не започва като нещо действително, но целият шум който се създава около него го превръща в нещо опасно.

Всички тези предупреждения само повишават риска от това тийнейджъри или малки деца да научат за съществуването му и да приемат историите за него сериозно. Или най-малкото да се изплашат от самия образ на Момо.

Подобни онлайн измами се създават с цел - всяване на паника и объркване, които да се разсеят като горски пожар. И в момента, в който споделите за "опасността", вече вършите тяхната работа - излагате други хора на фалшивото и стряскащо съобщение. И реално в един момент може да се окажете, че така може да нараните същите тези деца, които се опитвате да предпазите.

Разбира се, проблемът далеч не се ограничава само с паникьосани родители. Понякога хора без деца също се връзват от желание да предпазят чуждите. Понякога дори самите деца виждат и решават да предупредят връстниците си.

И да, наистина, виждайки подобно нещо, човек е трудно да игнорира потенциалната заплаха, особено когато тя звучи толкова зловещо. Най-малкото интернет си е едно страшно място, пълно с различни заплахи за възрастните, какво остава за децата. Особено когато те имат толкова голям личен достъп до интернет през смартфони, таблети, лични лаптопи и т.н.

Другият проблем е, че всички тези истории звучат толкова реалистично и живо. Всички такива вирусни измислици имат в себе си различни парченца истина, върху които да се изграждат легендите - младежки жаргон, дадена реална история, която просто бива адаптирана за конкретната лъжа, напомняне за позната заплаха... Това създава един илюзорен ефект на истина - бъг в човешкото мислене, който прави нещата, звучащи познато, да звучат също така истински.

Така че ако изпитвате в себе си вътрешна потребност да разгласите наоколо за някоя нова особено сериозна опасност за децата в интернет, най-доброто нещо, което можете да направите, е и най-трудното за прилагане - просто да изчакате. Не се поддавайте на първичните сигнали да разгласите видяното/чутото, защото то просто може да е поредната измислица.

Защото понякога дори проверката на фактите може да доведе объркване. За сметка на това обаче повечето такива онлайн измами се разкриват до дни. Ако пък не става въпрос за измама, просто ще отложите разговора с детето си с един-два дни.

А той е най-важното нещо, което всеки отговорен родител трябва да направи, и то не само при наличие на заплахи като Момо или от сорта, а по принцип. Колкото повече говорите с детето си, толкова по-добре ще го познавате и толкова повече доверие ще може да му имате. Както и то на вас.

Така че поговорете с него - за случая, за различните заплахи в интернет и как човек е добре да се държи онлайн. В такъв случай дори и да се окаже реалност заплахата, много по-вероятно е то да ви потърси за помощ, вместо да се впуска в опасни предизвикателства, криейки проблема в себе си.

Новините

Най-четените