Вярата на Щонов

Вчера новият министър на икономиката направи две важни съобщения - изрази ВЯРА в проекта Южен поток и направо излъга за цената и условията на акционерното споразумение с Уесингхаус за строителството на 7 блок на АЕЦ Козлодуй.

Няколко часа по-късно Щонов бе опроверган в официално прессъобщение от вицепрезидента "Стратегическо развитие и външни пазари за Европа, Близкия Изток и Африка" в компанията Майк Хърст, който съобщи, че прогнозната цена за 7-ми реактор на АЕЦ "Козлодуй" по технологията AP 1000 е под 10% от БВП на страната (тоест по-малко от 7.8 млрд. Лв)

Дори и от това опровержение нямаше нужда, тъй като сметката е много проста, а цената, записана в акционерното споразумение беше обявена официално - 5,3 милиарда долара, или в левове - 7,6. Сметнато към БВП на България (81 милиарда), това прави 9,3%.

За Южен поток обаче подобно изчисление липсваше. За него остана само „вярата" за която и при този министър „бронебойни патрони няма открити".

Цената на Южен поток е практически същата - 3,8 милиарда евро, с тази разлика, че - странно защо - никой не дискутира параметрите на този проект. От едната страна имаме ядрен реактор последно поколение и свръхвисока технология, от другата - помпи и железни тръби. За едни и същи пари.

От едната страна ще се ангажират български ядрени инженери и физици, високотенологични компании и квалифициран персонал, от другата - ще се копаят траншеи и окопи, и ще се заваряват тръби.

Но да се върнем на цената: Православната религиозна деноминация „Южен поток" (в която министърът „вярва"), ще струва (засега) 12 пъти по-скъпо, отколкото, да кажем, газопроводът Туркменистан - Китай. Сметката е следната: Един километър от газопровода Туркменистан - Китай струва $1мл. Един километър Южен поток в България струва $12 милиона.

Да кажем нещо и за още една цена. Щонов има капацитета да оцени през числа и сметки и двата проекта. Има достъп и до цялата налична информация. Е, на каква цена тогава си слага професионалната глава в торбата?

#1 VK 16.08.2014 в 11:12:11

"Проектът с "Уестингхаус" е доста голям и значим – ако бъде реализиран, цялата стойност като процент от БВП на България ще бъде над 15%" "Няколко часа по-късно Щонов бе опроверган ........ Майк Хърст, който съобщи, че прогнозната цена за 7-ми реактор на АЕЦ "Козлодуй" по технологията AP 1000 е под 10% от БВП на страната (тоест по-малко от 7.8 млрд. Лв) " Някой видя разминаване в цифрите, ама не си направи труда да прочете по-внимателно текста ! А двата текста казват горе-долу следното: 1. Цената на лека кола "Москвич" е 5000 лв. 2. Двигателят на "Москвич"-а не струва 5000лв, а само скромните 2500лв . Има разлика в цена за реактор и цената на целия проект.

#2 Прокопи 16.08.2014 в 12:27:29

Добре, че авторът не си е написал името, че щяха да го сочат по улиците като пълен тъпак. Да наистина строителството на газопровод 56" струва около 1 - 1,5 млн евро на километър, при това зависи от терена. И това е само линейна част. Ами компресорните станции? Около 1 милион евро на мегават. В България са 3. При това строителството представлява около 35-40% от цената на проекта. Другото е проектиране, съгласуване, доставка на материали, въвеждне в експлоатация. Който иска да смята - 500 км газопровод х2 линии +3 КС +N на брой кранови възли... Да не забравяме операциите по хоризонтално сондиране. При този диаметър са доста скъпи. Ако авторът си беше направил труда да прочете поне малко що е то ядрен реактор, щеше да разбере че и това е система от стоманени (както той ги нарича железни) тръби, помпи и флуид който се нагрява от активен елемент. Все пак има домакини които ще му повярват

#3 Оня Дето Го Трият 16.08.2014 в 13:26:59

Прокопи ОК, приемаме че освен от анаболи, разбираш и от газопроводи. Обаче ако продължиш така още малко ще излезе, че даже при тия 3,5 млрд строителите ще са почти на загуба от тоя газопровод и ще трябва да се разплачем от умиление. И според теб защо е тогава цялата тая дандания, щом фирмите дето ще строят почти нямат печалба? Строят го само щото са добрички и левче печалба няма да вземат милите? А обясни го спокойно и с прости думи, да видим по твоите разбирания как е? Щото даже и домакините знаят, че за да има такъв зор и да му се надува така постоянно цената, то далаверата е ГИГАНТСКА. От строежа......а после ще тече ли газ или няма е съвсем отделна тема

#4 Прокопи 16.08.2014 в 13:56:44

Хайде сега пак: Дали строителят ще има печалба или не си е въпрос на негови собствени изчисления и сметка. В повечето случаи инвеститорът обявява стойността на EPC contract въз основа на изчисленията и колич. сметки направени в проекта. Печалбата на строителя зависи от това как ще си организира работата и разходите. Опитния строител веднага може да ти опредили ориентировъчна цена на строителството със заложена печалба (като цена инч на метър). Но това е само за линейна част. При КС сметката е съвсем друга. Ако не се транспортира газ по газопровода инвеститорът (осн. Газпром) губи най много. Но газ ще се транспортира, ще бъде пренасочен този от Украйна. Затова вече се строи газпоровода от КС Писаревская до КС Русская. П.С. Извинявам се. Някъде около 550 км е лин. част с луповете.

#5 Оня Дето Го Трият 16.08.2014 в 15:51:15

Демек никаква далавера няма, никакво изкуствено надуване на цени с цел гигантска корупция и фирмите на Пееф са случайно вътре. Е какво правят вътре и защо е това драпане на всяка цена да стане проекта? Просто са работяги и им се работи и са готови почти безвъзмездно да го направят? Умилително звучи просто. Щеше да е наистина мило ако не беше за твоя сметка. Ти си от плащащите, не от печелещите. И затова напъна да обясняваш как всичко е чисто като сълза звучи глуповато Щеше да звучи умно и обосновано ако ти беше шеф на Газпром, но не си.

#6 Прокопи 16.08.2014 в 16:40:56

Местните строителни фирми се борят за място в проекта, защото това е работата на всяка една фирма - печалба. От там как собственика ще се разплаща с работниците и доставчиците и кой и как ще мами си е негова работа. Търговеца на сирене не го интересува как ще разпределиш бучката сиренеце в семейството си (ако имаш такова). Руските фирми се натискат за проекта и тяханата цел е такава - печалба. Газпром се натиска за проекта, защото иска да си гарантира доставките и да изключи от играта Украйна, която получава по 3 млрд. долара годишно за транзит. Хората по трасето искат проекта, защото и те се надяват на работа и пари. Сърбия, Австрия, Унгария, Словения се натискат най-вероятно заради синитие очи на Путин. Ей това са простите неща, ама за лозунгаджия като теб не са интересни.

#7 Прокопи 16.08.2014 в 17:18:36

Не ми отговаряй, излизам на биричка

#8 Оня Дето Го Трият 16.08.2014 в 17:19:42

Аз руските фирми и Путин ги разбирам прекрасно. Тях няма за какво да ги критикува човек. Обаче такива като тебе не ги разбирам. Или щях да те разбера ако кажеш, че имаш определен личен интерес. Разбираемо е. Обаче ако си един обикновен данъкоплатец и ги приказваш тия неща от свое лично име, просто трябва да си малоумен. Значи ти и за секунда не допускаш, че цената е изкуствено и брутално завишена, с цел да се прелеят едни пари към фирми на свои хора, с които пък пари да се спечелят определени гласове и власт на изборите, след което пак да се източи някой подобен проект и схемата да се върти до безкрай. Няма такова нещо? Булгар-булгар и България на 3 морета и осем потока! А помисли пак кой е лозунгаджия Пак казвам, ако имаш личен интерес е разбираемо да си против българския, но да си просто е така против българския интерес, щото е много яко да симпатизираш на мафиоти, ми идва малко неразбираемо

#9 Оня Дето Го Трият 16.08.2014 в 17:21:10

Ама не бе, моля ти се не излизай, цял ден те чакам пред екрана за да ти отговоря Играем го небрежни, а?

#10 pepe 16.08.2014 в 22:44:46

Господин министъра е пропуснал да спомене и друго. Веднъж изграден и пуснат, този 7-ми блок се нуждае от персонал и поддръжка и това е всичко необходимо зада дава ток в продължение на примерно 10 години - докато се изчерпи горивото, с което е зареден първоначално, а тъй като се явява част от вече съществуваща централа увеличението на персонала няма да е голямо. За разлика от него обаче газопровода се нуждае и от газ, цената на който господин министъра някакси пропуска да упомене в сметката си...

#13 VK 17.08.2014 в 14:04:05

".... правеха сравнение между основния ремонт на 12 стадиона за световното в бразилия и нашата тръба за южен поток - ремонта на 12 стадиона струва с около 1 млрд по-малко от тръбата! " Като се има предвид, че 12 стадиона, ако се поставят един до друг, са около 2 км, то колко ли ще струва по тия сметки ремонта на 500 км стадиони ???

Новините

Най-четените