Webcafe.bg продължава дебата, който започна около предстоящия национален референдум по инициатива на Шоуто на Слави.
След като ви представихме позицията на Асен Асенов за петте полезни изхода от допитването, днес представяме една по-различна позиция - за изкривяванията, които може да създаде увеличителното стъкло на телевизията, наложено върху политическите амбиции.
Ние нямаме претенции да сме "последна инстанция", нито бихме искали да се превръщаме в такава. Вярваме, че само в диалог може да се стигне до същността на важните проблеми.
* * *
"Янаки Стоилов...не съм сигурен дали ще му хареса там, каква му е сексуалната ориентация, но в крайна сметка всеки има право на всякаква сексуална ориентация"
"Не може президентът да излиза като някакъв от Женския пазар случайно попаднал мургав гражданин и да говори глупости"
Това са само част от обидните и презрителни реплики, произнесени от Слави Трифонов и най-вече от двамата му сценаристи Тошко Йорданов и Иво Сиромахов в национален ефир по адрес на депутатите и президента.
Окрилени от 700-те хиляди подписа за референдума, от "Шоуто на Слави" изглежда са се взели твърде насериозно и забравят няколко прости факта.
На последните парламентарни избори са гласували 3 500 585 български граждани, около 85% от които за осемте партии и коалиции в Народното събрание.
Росен Плевнелиев е избран с 1 698 136 гласа.
Дори и 700-те хиляди подписа за референдума да даваха някаква политическа представителност (а те не дават) на шоумените, тя е далеч от тази на институциите.
Това, на което ставаме свидетели, е грозна гавра с държавата. Да не одобряваш политиците и техните решения е едно, да принизиш държавното устройство до нивото на посредствено шоу с тъпи вицове и чалга оркестър съвсем друго.
Депутатите, Слави Трифонов и шоуто му и евентуално Веселин Марешки са на път да превърнат референдумите от инструмент за гражданска демокрация в изключително вредно мероприятие, което всеки с достатъчно финансови възможности или популярност да събере достатъчно подписи, може да използва както си пожелае.
От шестте въпроса на Слави и петте на Марешки, част от които съвпадат, смисъл има само и единствено в този за електронното гласуване.
За него обаче се проведе референдум, а Народното събрание потвърди с решение резултата от този референдум. Останалите 8 (+2 еднакви) са чист и опасен популизъм.
Какъв е смисълът да питаме отново българските граждани за нещо, за което са отговорили преди няколко месеца? А трябва ли да ги питаме два пъти за едно и също нещо? А защо трябва да се произнасят по бизнес въпросите, които вълнуват Веселин Марешки?
И в двата референдума има въпрос за намаляване на броя депутати с цел икономия на средства. В същото време за евтината популярност на шоумена Трифонов и бизнесмена Марешки държавата ще похарчи едни около 30 млн. лева.
Щом законът го позволява и суверенът го иска, нека да е така. Дано желанието на народа "да си каже" му излезе само толкова.
В същото време е редно да се запитаме докога ръководството на bTV ще се прави на сляпо и глухо за превръщането на телевизията в трибуна на бъдещи политически проекти. Това вече веднъж го играхме с Бареков и Росен Петров, но явно нищо не е научено. От патриотичните напъни на Хекимян сутрин до излиянията на Трифонов вечерта само по време на турския сериал телевизията стои настрана от политиката.
А вместо екипът на Шоуто на Слави да се изявява като втора камара на парламента (по Юлиан Попов), да вземе да се яви на избори. България все още е парламентарна република и участието на гражданите в управлението се извършва през Народното събрание. Пък ако получат 700 хиляди гласа, ще могат да организират референдуми всеки месец. Или пък няма. Справка - Ципрас.
Едно е сигурно след снощното предаване. Ако политиците ни са дъното, това, което имаме като организатори на референдума, са търсене на нефт.
Веднага предлагам на колегите по – горе ЕДИНСТВЕНИЯТ закон,който ще оправи всичко. След шест месеца пробен срок,депутатът да може да бъде отзоваван,ако е излъгал електората си. Това е всичко. Но такъв закон ербапът Слави и ко. дори не смее да си помисли да го предложи. Което означава,че е поредният измамник.
Аз си направих труда да прочета въпросите и смята, че единственият полезен е шефчетата на РПУ-тата да се избират с гласуване. Нека това е първа стъпка, добре е шефове на съдилища, районни прокурори също да се избират от хората. Слави Трифонов е чалгар, но пълни Васил Левски. Прост е, но прокара 5 въпроса, от които много важни хора ще ги позасърби. Затова му давам респект, без да го харесвам.
Въпросите на Слави са неиздържани от правна и практическа гледна точка. Утре някой ще организира референдум дали РБ да е република или монархия. Което е компетентност на Велико НС не е предмет на допитване, защото това са основни положения. Кой ще избира шефовете на РПУ и ОД на МВР - половината ще са именно онези, които са им контингент Мажоритарни народни представители как се заместват при необходимост - смърт, отказ, болест, заемане на друга длъжност и т.н.? Какво става през времето, докато бъдат заместени - има 3 партии с 30, 40 и 50 депутата. Най-голямата прави правителство, назначава шефове на агенции и др., но явно все хора извън парламента, защото при разход от 11 човека вече ще стане втора политическа сила. При двойно по-малък брой депутати значението на всеки от тях нараства двойно. Ако се съберат 12 човека, това е 10 %. Политиката се прави от партии, навсякъде по света е така, ако заложим на отделни хора, личности, първо може и да не ги намерим, второ те ще се скрият зад подкрепата на тази или онази партия, т.е. пак пропорционален вот и трето - световният опит учи, че такива управления са нестабилни, влияят се от волята на отделни хора. Които не са избрани равно, защото при недействителни гласове в дадена област един депутат ще стане човек, за който са гласували примерно двойно по-малко хора, в сравнение с депутат от друга област, където действителните гласове са 100 %. И още много несъвършенства имат тези предложения, едва ли хората си дават сметка за недостатъците им, освен да се спестели някакви пари. Щото дори и да стане това, идва следващия въпрос за какво ще бъдат похарчени тези пари, някой ще види ли реално полза от спестяването им. Нормален човек, разбира се.
Много сериозно изкривяване би могло да се получи, ако всеки, имаш достатъчно финанси, реши да ги използва за узаконяване на идеите си, като ги прекара през референдум, а неговото решение успее да насочи умело, разчитайки на харизма, на манипулации, на други известни ни прийоми.