Съосновател на PayPal: Bitcoin е най-голямата измама в историята

Това е виждането на Бил Харис, съосновател и първият главен изпълнителен директор на PayPal, публикувано в Recode. Ето неговото мнение за биткойн...

Уморих се да казвам "Внимавай, това е спекулация". След това "Внимавай, това е хазарт". След това "Внимавай, това е 'балон'". Ок, ще го кажа окончателно - биткойн е измама.

По мое мнение това е огромна схема, каквато светът досега не е виждал.

В подобен тип схеми (Pump&Dump) промоутъри "надуват" цената на стокатаm създавайки спекулативна истерия, а след това продават част от авоарите си на изкуствено високи цени.

А някои от останалите криптовалути са си дори откровена измама. Според изчисления на Ernst & Young 10% от средствата, събрани при първоначалната търговия с виртуални пари, са вече откраднати.

Губещите в този сценарий са зле информирани купувачи, хванати в капана на алчността си. А резултатът е масово преминаване на финанси от обикновени хора към интернет промоутъри. А думата "масово" е силно омаловажаване на мащабите - 1500 разнообразни криптовалути в момента регистрират над 300 млрд. долара "стойност".

Всичко това ни помага да разберем, че биткойн всъщност няма никаква стойност.

Промоутърите твърдят, че криптовалутите са ценни като 1. начин на разплащане 2. съхранение на стойността и/ или 3. нещо си сами по себе си. Нито едно от тези твърдения не е вярно.

1. Начин на разплащане

Почти никъде не се приема биткойн, като разплащателно средство, а колкото до повечето от останалите криптовалути - абсолютно никъде. Дори при случаите, в които можеш да пазаруваш с някоя от тях - валута, чиято стойност може да се промени с 10% и дори повече само за един ден, е безполезна като разплащателно средство.

2. Съхранение на авоари

Екстремната нестабилност на цените също така прави биткойн нежелан начин някой да съхранява авоарите си. В допълнение - борсите за търговия с криптовалути са много по-малко надеждни от обикновените банки и брокери.

3. "Нещо само по себе си"

Биткойн няма своя собствена стойност. Криптовалутата има стойност, само ако хора мислят, че други хора ще я купят за повече пари - Теорията за по-големия глупак (Greater Fool Theory).

Някои криптовалути като Sweatcoin, с които може да бъде получена екипировка за тренировки, са еквивалент на купони или бонус точки - функция, за която е по-добре да се ползват обикновените промокодове, отколкото сложно криптиране.

Всъщност, за огромната част от възможните приложения на биткойн, той няма никаква стойност. Долари, паундове, евро и йени са по-добри средства за разплащане и съхраняване на авоари.

Криптовалутите са най-подходящи за едно нещо - криминална дейност. Защото транзакциите могат да са анонимни. Властите трудно проследяват кой продава и кой купува - употребата му е доминирана от криминални начинания.

Основните потребители на биткойн са престъпници, подобно на огромния онлайн пазар на наркотици, наречен Silk Road и вируса Wanna Cry. Твърде много платформи за търговия с биткойн са преминавали през забележителни обири - подобно на NiceHash и Coincheck или отявлена измама като Mt. Gox и Bitfunder. Твърде много от първоначалните монетни предлагания (ICO) са измами - 418 от 902 ICO през 2017-а вече са се провалили.

Хакерите не бездействат.

Установено е, че 90% от дистанционното хакерство в момента е съсредоточено върху вид кражба на биткойн, при която чужди компютри добиват криптовалутата за ползите на хакера.

Дори обикновенните купувачи заобикалят закона. Данъчните закони изискват всяка транзакция на криптовалути да бъде декларирана като печалба или загуба на капитал и разбира се, повечето продавачи не го правят. Федерална данъчна служба на САЩ наскоро разпореди да бъдат пазени данни за всяка по-голяма транзакция на криптовалути.

И все пак известни предприемачи от Силициевата долина продължават да казват, че "Биткойн ще промени обществото... Биткойн е много устойчив, той издържа на много трудни времена, като скандала с черния пазар Silk Road и липсващите пари от нефункциониращата борса за криптовалути Mt. Gox". Според тях криминалните действия с биткойн показват, че криптовалутата е силна.

А аз бих казал, че биткойн се използва за криминални действия.

Транзакциите с биткойн понякога са представяни като моментални и почти безплатни, но често са по-скоро бавни и скъпи. Отнема около час, за да бъде потвърдена една биткойн транзакция, а системата е ограничена само до пет транзакции на секунда.

За сравнение MasterCard може да обработи до 38 хил. транзакции за секунда. Превод на 100 долара между двама души в криптовалута струва около 6 долара, а по банков път - много под 1 долар.

Биткойн е абсурдна загуба на природни ресурси, защото натоварва компютъра толкова много, че енергията необходима, за да се добие един биткойн, е колкото да се захрани едно средно домакинство за две години. Ако биткойн се използваше за световна търговска дейност (което няма да се случи), ще консумира огромни количества енергия, която може да бъде използвана за по-полезни цели.

В коя рационална вселена може някой просто да създаде електронен портфейл или дори просто да обяви намерението си за това и изведнъж стойността му да стане милиарди долари? В това няма никакъв смисъл.

Всичко това би било комично, ако невинни хора не бяха в риск. Но обикновени хора инвестират част от спестяванията си в криптовалути. Някои дори насърчават хората да го използват за пенсионните си фондове. Време е регулациите да защитят инвеститорите от подвеждане и измамни схеми. Време е да им дадем властта да го направят.

Новините

Най-четените