Да започнем от самото начало с едно уточнение. Филмът "Black Panther" (продуциран от Marvel Studios, собственост на Disney) не може да се нарече "лош филм" в общия смисъл на това понятие. Не е от онези творения ала Уве Бол, например, след които да искате да си избодете очите с химикал и да си блъскате главата в клавиатурата.
"Black Panther" е един приличен филмов продукт, базиран на комикс. Той дословно следва изтърканата формула на Marvel/Disney - добрият герой се изправя срещу на пръв поглед непреодолими предизвикателства, стига дъното, намира вяра в себе си и нови сподвижници, а на финала пребива/убива лошия и става още по-велик, отколкото е бил два часа по-рано.
The end, "Уаканда форевър!", хвърляме кутията от пуканките в коша, излизаме от киното и два дни по-късно не помним какво сме гледали, но в дадения момент то ни е харесало и това е ОК.
Но дотук. Отвъд това "Black Panther" не е филм, който да заслужава номинация за "Оскар". Може би в техническите категории - като костюми, звук и най-добра песен, но не и в най-значимата - "Най-добър филм".
И това го казва не някой от онези зрители, за които всеки филм по комикс по презумпция е "холивудска помия", а самите комикси - "детинско забавление". Напротив – идва изпод пръстите на човек, който чете комикси и е запознат с персонажите преди появата им на големия екран, но същевременно може да прави разлика между стойностен филм, който заслужава да бъде отличен за качествата си, и шарен филмов продукт, ала "Black Panther", направен с две идеи - да ти помогне да разпуснеш за два часа в киното и да изкара (много) пари на създателите си.
Но ето, че представител на втория тип се сдоби с номинация за "Оскар" за най-добър филм. Номинация, която вреди – на филма, на този специфичен поджанр, на киното като цяло, на реномето на Академията.
Вреди, защото е очеизбождащо политическа и не е свързана с качествата на самия филм като такъв, а с расовата тематика, която е залегнала така явно в неговите основи.
И нека бъде ясно - расизмът е реален проблем на обществото, а коментирането и търсенето на решения чрез способите на киното не само не е лошо, но дори е препоръчително. Когато това е направено добре (като в "BlackKklansman", например) номинацията за големи награди е повече от логична.
Когато случаят не е такъв, както е с "Black Panther", номинацията е шамар за всички останали филми от 2018-а, които не са получили такава не защото не са били на същото ниво с комиксовата продукция на Marvel (може да са били и по-добри), а защото не са били натоварени с политическо послание.
Че номинацията е политическа говори и друго - "Black Panther" е единствената от осемте продукции, номинирани за най-добър филм, която няма номинация в някоя от другите важни категории – нито за режисура, нито за актьорска игра, нито за сценарий, че дори за монтаж. Кое тогава го прави толкова добър филм?
Така с тази номинация Академията обижда киното като цяло. Посланието е ясно - не е важно колко добре сте го направили, а да е на подходяща тематика.
Номинацията е просто поредното изкривено и закъсняло признание за вина срещу афроамериканците. След скандала #OscarsSoWhite през 2015-а Холивуд стана чувствителен на тема "раса". Това пролича в победата на "Moonlight" през следващата година (когато и номинациите вече бяха по-расово разнообразни), а темата за расизма е налице дори в миналогодишния победител "The Shape of Water" като дори режисьорът Гийермо дел Торо призна това.
Но да номинираш филм заради расовата принадлежност на героите и гордостта им от това, също е някакъв вид проява на расизъм от Академията.
Има и друго, което твърде бързо забравихме. Миналата година, след като бяха натиснати от телевизията ABC заради падащите телевизионни рейтинги на церемонията по награждаване, ръководното тяло на Академията лансира идеята за "Оскар" за "най-популярен филм". Т.е. награда не за кино-качества, а за умение за изпразване на джобовете на зрителите.
Още покрай тази идея се появиха спекулации, че подобна награда се прави само, за да имат шанс филми като "Black Panther" (на Disney). След оправданата остра реакция идеята беше отложена (забележете: не се отказаха напълно от нея). Няколко месеца по-късно "Black Panther" все пак се сдоби с номинации както за "Златен глобус", така и за "Оскар".
О, и без никаква връзка - ABC е собственост на Disney.
Така в опита си да угоди на "хората с пари", Академията обезценява "Оскар"-ите и отблъсва хората от тях.
И нека за финал си спомним, че The Dark Knight (2008) на режисьора Кристофър Нолан не получи подобна номинация преди десетилетие. Ако мислите, че е по-добър филм от "Черната пантера" - няма значение. Той е дело на Warner Bros. и няма общо с Disney. Толкова за "Оскар"-ите.
deowin | 22.01.201918:15 >за умение за изпразване на джобовете на зрителите Доста циничен и мизантропски поглед върху нещата, който предполага, че ония "зрители", тоест, другите хора, са лапнишарани, на които им празнят джобовете, щото не са познавачи като Биров. Малко смирение би било уместно _____________________ Део, къде видя Биров изобщо да навява мисълта към "другите хора са лапнишарани"?!? Даже е един от тях - сам си казва - "...хвърляме кутията от пуканките в коша, излизаме от киното и два дни по-късно не помним какво сме гледали, но в дадения момент то ни е харесало и това е ОК..." Аз също съм ОК, защото в дадения момент ми е харесало - пантерата, джурасик нещо-си, и т.н., но съм абсолютно съгласен, че не са за номинация...