Криптовалутата Bitcoin може да измина доста дълъг път от създаването си досега, но все още има много работа, преди да успее да реализира амбицията си да измести традиционните влути така, както преди години e-mail-ът измести конвенционалната поща, давайки на света нещо бързо, евтино и най-вече - без граници.
"Една чисто peer-to-peer версия на електронните пари би позволила онлайн плащанията да се извършват директно, без да минават през финансова институция", казва Сатоши Накамото.
Това е псевдонимът на човека, създал Bitcoin и автор на Бялата книга "Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System" (известна като Библията на криптовалутите), написана преди десетилетие на 31 октомври 2008 г. Това се смята и за рождения ден на Bitcoin.
Първите 50 биткойна са създадени в 18:15 минути по Гринуич на 3 януари 2009 г. Те са събрани в една единствена единица, наречена блок, а първият блок носи подобаващо име – "блок на генезиса". Оттогава насам всеки нов блок се закача за блока преди него, създавайки това, което днес е известно като блокчейн.
Първата транзакция в биткойни става девет дни по-късно, когато Сатоши Накамото изпраща тестово 10 биткойна на компютърния специалист Хал Фини.
Самият Накамото обяви своето оттегляне от проекта на 12 декември 2010 г., прекратявайки всички биткойн операции четири месеца по-късно. Оттогава насетне личността и количеството биткойни, притежавани от Накамото, остават мистерия. От момента на изчезването му биткойните, собственост на Накамото, не са докоснати, въпреки че се смята, че той е най-големият съдържател на биткойни и цялата им стойност се измерва в милиарди долари.
Колкото до личността му, през 2014 г. сп. Newsweek публикува статия, в която твърди, че самоличността на Накамото е разкрита. В чатрум същата година той се появява, само за да опровергае материала.
Оттогава досега популярността на Bitcoin, както и осведомеността на потребителите по темата, е нараснала значително.
Но криптовалутата все още не е заменила банкнотите или кредитни или дебитните карти, а още по-малко се използва за пазаруване на продукти от ежедневието като храна, кафе или дрехи.
Вместо това, много от тях я използват като хранилище за активите си или дори като инвестиция (надявайки се че ценността на вaлутата ще се покачи още с времето), а задържането на Bitcoin е добър начин за тези, които просто се опитват да разберат системата или да се предпазят от нестабилни ценови колебания, да тестват активите си.
Все по-често сериозните и акредитирани инвеститори виждат тази възможност и това кара все повече компании да се отварят към пазара на криптовалутите така, че бизнесите им спокойно да могат да оперират не само в биткойни, но и в някои от другите актуални виртуални валути.
Това не означава, че Bitcoin е излязъл извън курса, според Джими Сонг, разработчик на Bitcoin.
"Намеренията на Сатоши за Bitcoin са това да бъдат децентрализирани пари и това имаме в момента - децентрализиран склад за ценности, който хората използват, за да съхраняват богатството си по начин, по който правителството не може да го отнеме", казва Сонг в специален текст.
Въпреки това според Стивън Пер, собственик на BitPay - една от най-старите фирми за обработка на разплащанията чрез биткойни в индустрията, не са малко и хората, които използват криптовалутата и за ежедневни разплащания и за пазаруване. Въпреки това той признава, че в по-голямата си част бизнесът му обслужва далеч по-големи сделки и трансгранични плащания. BitPay вече е на седем години и годишно обработва плащания на стойност 1 милиард долара.
По-рано тази година една от големите компании за разплащания през интернет - Strike, която беше сред първите, решили се да приемат да работят и в биткойни, сега обяви, че прекратява това. Според тях твърде малък обем транзакции се извършват с Bitcoin за сметка на сериозните разходи по обработката на разплащането. И това, което е сред основните причини - докато от Stripe обработят транзакцията, цените на Bitcoin най-често вече са се променили.
Това се случи на фона на друга голяма компания, която започна да изоставя постепенно Bitcoin, за да може да се фокусира върху по-големите си и по-важни транзакции.
За да се смекчи несигурността на Bitcoin, много потребители и компании се обърнаха към т. нар. "стабилни криптовалути", които поддържат курс 1:1 с одобрени валути, най-често американския долар.
Според Чарли Шрем, съ-основател на Bitcoin фондацията подобни "стабилни криптовалути" са модерни сега, но скоро това ще отшуми.
"Тук се разчита на правната система, за да се поддържат крипто токените, вмъква се ненадежден посредник. Tether, Circle USD, Paxos - всички тези други стабилни криптовалути са по същество прехвалени версии на PayPal. Няма смисъл от тях, защото те все още разчитат на централизирана компания, която да ви изплати парите", коментира той.
Модата на стабилните криптовалути започна с Gemini на Камерън и Тайлър Уинкълвос, дублираща долара. Миналия месец тя получи регулаторно одобрение за собствени борсово търгувани фондове (ETF) от Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ. Тези фондове са едни от най-популярните механизми за търговия и разрешението от Комисията ще подкрепи значително биткойна, като ще гарантира както краткосрочното му бъдеще, така и репутацията му сред гигантските инвестиционни фондове.
Същото се случи и с Paxos като сега двете са единствените регулирани стабилни криптовалути. За сметка на това изминалата една година беше много нестабилна за Bitcoin.
Дигиталната валута влезе в новинарските заглавия, след като стойността ѝ скочи от под 1000 долара през януари до историческия максимум от 19 511 на 18 декември.
Надеждите пред Bitcoin сега са са свързани с подобно одобрение от Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ, което ще позволи собствени борсово търгувани фондове (ETF), базирани на цената - ценни книжа, подобни на акции, но основани на цената биткойна. Досега Комисията разглежда няколко молби, които бяха отхвърлени заради притеснения, свързани с опасността от измами.
Въпреки всичко Bitcoin остава най-известната криптовалута в момента, използвана ежедневно за стотици хиляди транзакции. Какво крие бъдещето за криптовалутата? Едва ли някой може да каже. Едно обаче е сигурно - Bitcoin отвори вратата към виртуалните пари, а сега вече тя трудно може да бъде затворена.