Как харчат "нашите" или за възпитанието по финансова култура

Дъщеря ми се върна от училищна екскурзия. Прекарали чудесно, ходили по походи, разглеждали музеи, а накрая ги пуснали да се поразходят сами из центъра на малък български град.

В тази самостоятелна разходка детето ми успяло да похарчи всичките пари, които й бяхме дали за тридневно пребиваване извън дома. Сумата не беше малка за случая - преценихме, че е добре да има по 20 лв. на ден, а баба й беше прибавила към тях и още малко. Така малката ни госпожица замина на почивка с над сто лева за лично харчене.

Е, беше ги похарчила до стотинка. Почерпила целия клас със сладолед (за около 40 лв.), купила си сувенири от магазинчетата към музеите, взела на мен и на баба си по един гердан, а с останалото направила деня на някакъв търговец на кинкалерия, като изкупила почти цялото му кич зареждане - ключодържател сирена, касичка заек, гримове в отровни цветове, сенници за кола с картинки от "Игра на тронове", одеалце тип "опашка на русалка"…

Преглътнахме спокойно. Дъщеря ни не е виновна за неподходящото харчене и неоценяването на парите - ние сме.

В този смисъл бяхме наясно, че нещата няма да влязат в правилния ред само с един разговор, както и че ни предстои сериозно и дълго обучение по бюджетиране. Трябваше да го направим на подходящ за детето език, полека и осмислено, като на първо време разберем най-важното - какъв е самият финансов пример, който ние сме дали на детето си.

Това са от онзи тип изводи, до които можеш да стигнеш с помощта на инициативата на Банка ДСК "Национална финансиада 2020", където отбори, съставени от родител и дете, не само повишават финансовата си култура, но и имат шанс да печелят. Но преди да се стигне до проверката на знанията, беше време за семейно обучение.

Така стигнахме до седем основни грешки във финансовото възпитание на съвременните деца. Споделяме ги заедно с решенията, които проработиха при нас:

С малки деца не се говори за пари

Възпитанието във финансова образованост е базисно необходимо. Въпреки това обаче считаме, че хлапетата са готови да разберат как функционират парите едва когато тръгнат на училище. В днешния свят това е твърде късно. Как и защо са измислени парите, какво правим, за да ги имаме и да ги харчим разумно, са теми, които могат да бъдат представени на децата във вид на игри или приказки. Важно е още докато са малки, бъдещите "големи" да осъзнаят, че паричните средства са разплащателно средство, с което се сдобиваме, когато се трудим. Обяснявайте на децата си какво работите и как вашата дейност допринася за другите, а те ви се отплащат с определена сума, която наричаме "заплата".

Не е необходимо децата да знаят как се прави семейния бюджет

Напротив, важно е да включвате децата в разговорите за парите на семейството и тяхното планирано изразходване. Представете им как вие разпределяте наличните средства месечно, за да могат да ви стигнат първо за плащане на сметки и задължения, после за храна, дрехи и удоволствия. Научете ги да си правят малки лични фондове, в които да определят суми за нещо конкретно. Дори и все още да не могат да смятат, те са в състояние да разберат, че парите са изчерпаем източник и имат конкретна стойност. Това е моментът и да въведете темата за пестенето в името на нещо желано - подарък, преживяване или инвестиция.

С пари не се играе

Да, но само от една страна. С пари не се играе и децата ще разберат това в момента, в който осъзнаят стойността им като средство за размяна. Но финансите и тяхното менажиране могат да бъдат също забавна и полезна обучителна игра, която дори носи печалба.

В момента в България се случва точно такава мащабна по размерите си и впечатляваща по резултатите си финансова инициатива за деца от 14 до 16 години и младежи между 17 и 19-годишна възраст. Става дума именно за вече споменатата "Национална финансиада 2020" по идея и реализация на Банка ДСК.

Тя представлява състезание между отбори от родители и ученици, които се записват на www.finansiada.bg. Срокът е до 31 март. В момента, в който потвърдят имейл адреса си, автоматично за тях стартира тест с 20 въпроса на банкова, икономическа и финансова тематика. Оценката се формира на базата на правилните отговори и отделеното време за решаването на теста.

Най-добрите дванайсет отбора  - по шест във всяка от двете възрастови категории - ще участват в състезание на живо в София. Разбира се, има награди, които имат не само финансова, но и стимулираща ученето стойност. Те са във вид на шест стипендии (отново по три за всяка от възрастовите категории на учениците), предоставени от Банка ДСК - по 3000 лв. за победителите, 1500 за класиралите се на второ място и по 750 за спечелилите бронза. Ако детето ви е в някоя от посочените възрастови категории, непременно му предложете да се включите заедно във финансиадата. Така то ще има стимул да се образова финансово, а и реално може да спечели от тези свои познания.

В случай, че хлапето ви е все още извън възрастовите ограничения, превърнете финансиадата в бъдеща и мечтана цел. Какво по-хубаво от това детето да знае, че може със собствени усилия да спечели и да инвестира в бъдещото си образование само?

Няма нужда някой друг да учи детето как се харчи

Всъщност е чудесно да имате на разположение някого, когото детето истински обича или на когото се възхищава, който да бъде и нещо като финансов пример за него. Може би имате по-голямо дете, на което можете да възложите задачата да дава добър финансов пример на братчето или сестричето си. Когато дадете отговорна задача на един тийнейджър, ще се изненадате колко съобразителен и мъдър може да бъде той. А това е не само дисциплиниращо за по-малкото, но и за самия него.

В случай, че нямате кака или батко, можете да заложите на някой от публичните идоли на тийновете, които и по-малките деца обичат. В Националната финансиада например тази година има т.нар. посланици, чиято задача е да дават съвети как ефективно и без проблеми да се управляват личните средства. Това са безспорните авторитети на учениците - ютюбърите Стан и Стефи. Те са свежи, готини, креативни, говорят на същия език и са мега забавни. Затова и децата ще се вслушат във финансовите им съвети повече, отколкото биха следвали родителските.

Ако го уча да пести, ще стане стиснат

И това не е вярно. Като във всичко и тук разковничето е в мярката. Не бъдете нито прекалено разточителни в собственото си харчене, нито пък твърде пестеливи. Говорете за онези малки лични фондове, които наричаме "Бели пари за черни дни" и "И аз съм човек". Правете жестове на благотворителност, но уточнявайте, че тя не винаги се изразява само с финанси - може да е положен труд, израз на внимание или организиране на инициатива. Важно е още детето да се научи да прави подаръци, които може да си позволи и които не е задължително да са скъпи.

Едно дете не може да разбира от карти, кредити и онлайн банкиране


Детето всичко разбира, когато му е обяснено търпеливо и с подходящи методи. В една обикновена игра на магазин или пък на банка спокойно можете да въведете основните  и ежедневно използвани понятия от съвременната финансова култура - банкова карта, плащане през телефон и онлайн банкиране. В света, в който живеем, особено полезно е да разясните и какво е това кредит и как функционира той в интерес и на двете страни. Не е нужно да влизате в отегчителни детайли - просто проиграйте механизма "наужким" или представете темите като "тренировка" за участие в "Националната финансиада".

На детето трябва всичко да му се купува

Огромен процент от родителите правят точно тази грешка - "Нека му го купя аз, за да не го подлъже някой друг, като го подкупи". Чували сте тази логика и вероятно сте се съгласявали. Истината обаче е, че и целият свят да купим на детето си, то просто ще припознае това като естествен начин да получава неща, без те да са му нужни и без да е положило усилия за тях. Разковничето в разбирането на финансовите рискове и безсмислието на демонстративното харчене отново е в разговора и в родителския пример.

Когато пазарувате заедно с детето си, задавайте си гласно въпроси дали наистина имате нужда от нещата, които ви привличат да притежавате. Съпоставяйте цената на качеството и смисъла да разполагате с този предмет или услуга. Сравнявайте заедно с детето други цени и съобразете какво още може да се купи с конкретната сума. Може да се окаже, че детето си дава сметка как сделката в крайна сметка не му е от полза.

И нещо много важно! Когато сте създали принципи на финансова култура у дома, не ги нарушавайте или го правете само в краен случай и напълно обосновано. След онази екскурзия обяснихме на дъщеря ни къде е била несъобразителна с парите си. На следващата екскурзия й дадохме по десет лева на ден, а парите от бабата решихме заедно да внесем в спестовния й влог.

Върна се със следния финансов отчет - 7 лв. за почерпка на съучениците (купила една кутия любими вафли, вместо сладолед), дървено кръстче за спомен от Рилски манастир, вода за пиене и мокри кърпички за обща стойност 8 лв. Изхарчени 15 лв., спестени още 15! Тях, заедно с част от парите за седмицата, които й даваме обичайно, въведе във фонд "Неща, които искам". След три седмици се прибра с чифт плюшени панталони за спорт. Не мога да кажа, че са върхът на модния вкус, но са си абсолютно нейни, купени със спестени от нея пари. Нямате представа как си ги пази и ползва с внимание!

Новините

Най-четените