От частния самолет до затвора - съветите на един мениджър зад решетките

В единия момент си вечно пътуващият по света шеф на международна корпорация, в която разполагаш с армия от подчинени, изпълняващи всяка твоя заповед. В следващия си зад решетките и се налага да попълваш формуляри с искания за неща от първа необходимост като тоалетната хартия.

Да видиш в затвора изпълнителен директор, особено такъв от глобална компания, е рядко срещано явление, особено в Германия.

Но миналия месец точно това се случва с главния изпълнителен директор на Audi - Руперт Щадлер. Един от малкото корпоративни босове със същата съдба е Томас Миделхоф, който дава някои съвети как човек може да се адаптира към новата ситуация.

Според него на първо място трябва да си смирен и търпелив, в противен случай ще се прекършиш. Миделхоф е бил на чело на медийната компания Bertelsmann и търговската Arcandor, която притежава онлайн и физически магазини. На мнение е, че цялата адаптация е лесно обясним процес, при който първата реакция е вътрешен бунт. Това е фазата на съпротива. След това идва пречупването. Чак след него отново идваш на себе си.

Миделхоф се превръща от изпълнителен директор с излъчване на рок звезда в подсъдим, който изтърпява присъда от общо две години за незаконно присвояване на корпоративни фондове в размер от 500 хил. евро.

Средствата изхарчил за пътувания с частни самолети и хеликоптери - обвинения, които отрича и до днес.

Падението на един от най-популярните мениджъри в Германия, чийто живот е включвал бизнес пътувания и съвещания в Ню Йорк и почивки в Сен Тропе, шокира всички. Повратният момент идва през 2014-а, когато Миделхоф е изведен от съда и още в деня на произнасянето на присъдата е директно изпратен в изолирана килия.

Отведен е, въпреки намерението си да обжалва, тъй като съдиите се опасяват от опит за бягство. Прекарва в затвора пет месеца, а когато вратата на килията хлопва зад гърба му, има чувството, че някои е изтеглил въздуха от дробовете му.

Миделхоф казва още, че за мениджър, свикнал да ръководи хората, е изключително трудно да бъде поставен под строгия затворнически контрол.

За всяка вещ, от която има нужда, трябва да попълва писмена молба. Телефони и компютър са му напълно забранени. Срещите с адвокатите са предшествани и последвани от подробно претърсване. Семейните визити са ограничени до две на месец и са с до трима човека - трудно условие, при положение, че Миделхоф има пет деца.

Когато жена му го посещава за първи път, той избухва в сълзи. Оттогава започва да документира цялото си преживяване в затвора в книга, в която описва живота си зад решетките. Денят му започва в 5 часа сутринта с четене на Библията, последвано от тренировка от сто лицеви опори. Изолиран е от другите затворници заради опасения да не бъде нападнат.

След пет месеца е освободен под гаранция. Изкарва период на пробация, работейки по благотворителни проекти.

За режима на Щадлер в затвора не се знае толкова подробно.

Той излежава присъдата си близо до баварския град Аугсбург, където е и арестуван в ранните часове на 18 юни. Там затворниците могат да помолят да носят собствените си дрехи и да имат достъп до телевизия и до затворническата библиотека. Могат да поискат и отделна килия, но повечето предпочитат да не остават сами, за да избегнат изолацията.

Немското издание Bild публикува снимки на килиите, както и образец от дневното меню с избор между картофена салата с кюфтета или шницел с паста.

Щадлер е ветеран от Volskwagen, който успява да се изкачи до върха на Audi в почти тридесетгодишната си кариера. Запазва работата си дори и когато избухва скандалът около показателите на дизеловите двигатели на компанията.

Седмица преди ареста му домът му е обстойно претърсен, но фирмата застава зад него с думите, че е невинен до доказване на противното.

След това е задържан по обвинение за фалшифициране на доказателства. Заподозрян е в измама и фалшификация на официални документи, както и в подправяне на изследванията на дизеловите двигатели на VW.

Задържането му също шокира мнозина, а прокурорите обикновено насърчават медийното отразяване на подобни случаи с известни личности в опит да ги принудят да съдействат на съда. Практиката се запазва и при Щадлер.

Според Миделхоф обаче истинският скандал идва от това, че никой от колегите му не подкрепя Щадлер и допълва, че му пожелава много сила и увереност, за да оцелее и да съхрани характера си.

Новините

Най-четените