Малтийският офшорен план на зетя на Ердоган

Зетят на турския президент Реджеп Тайип Ердоган - Берат Албайрак - е уличен в план за укриване на милиони долари под формата на неплатени данъци от компанията, на която е мениджър до 2013 г.

Това става ясно от разследване на 13 медии, които започнаха да разкриват данни от над 150 хиляди тайни документи, разкриващи схемите за данъчни измами в Малта - т.нар. Малтийски досиета.

Всичко започва през 2011 г. По това време Албайрак е главен изпълнителен директор на Чалък Холдинг - един от най-големите концерни в страната, който се занимава с енергетика, текстилна промишленост, строителство, недвижими имоти и с издаването на проправителствения ежедневник "Сабах".

Берат вече е сред най-могъщите фигури в Турция. От 2004 г. той е женен за най-голямата дъщеря на турския министър-председател Есра Ердоган, а днес се смята за най-вероятния политически наследник на тъста си.

През 2011 г. 33-годишният бизнесмен е изправен пред сложен казус: компанията му държи милиони в дъщерна офшорна фирма в Дубай, само за първата половина на 2011 г. приходите й са в размер на 34,7 милиона долара. Албайрак иска да вкара парите в Турция, но без да плати дължимия 20-процентов налог и допълнителния данък печалба. Затова търси решение от Шафак Карааслан, който по това време отговаря за международната търговия в Чалък Холдинг.

Карааслан решава да изработи сложна система, която преминава през няколко държави и която за пръв път излиза наяве през т.нар. Малтийски досиета.

Групата Чалък решава да прехвърли милионите от Дубай към фирмени сметки в Малта. Официално местните власти облагат този вид транзакции с 35% данък, но на практика връщат 80% от облагането обратно, ако акционерите не живеят постоянно в Малта и нямат друг бизнес на острова. Така данъчното бреме намалява до пет на сто.

След като парите вече са вкарани в страна-членка на Европейския съюз, следва втора стъпка - трансфер към Швеция с официално удостоверение, че Чалък холдинг вече е платил 35% данъци, така че не подлежи на допълнително облагане.
Когато милионите пристигат от Швеция в Турция, местната финансова администрация приема, че няма поводи за съмнения, щом като средствата пристигат от държава-членка на ЕС, пример за строг данъчен контрол.

Схемата с укриването на данъци подлежи на критики дори в рамките на концерна Чалък. Сътрудник на фирмата от Дубай - Метин Аталай - предупреждава Албайрак в мейл, че "системата се базира върху измама". Основният му проблем е в това, че холдингът го принуждава да се премести заедно с цялото си семейство в Малта.

Въпреки това Шафак Карааслан създава четири фирми "пощенски кутии" в Швеция през 2012 г. Една година по-късно открива още осем компании в Малта.

Днес всички те са обявени в ликвидация, а една от тях е декларирана като "неактивна" във годишния финансов отчет на холдинга. Не е ясно дали и колко пари са преминали през тези фирми, тък като съвсем скоро се оказва, че схемата е станала излишна.

В края на 2013 г. Албайрак напуска групата Чалък, за да се кандидатира като депутат от управляващата Партия на справедливостта и развитието. След пет месеца е назначен за министър на енергетиката. Оттук нататък холдингът вече няма нужда да заобикаля законите - има кой да пише нови правила от негово име.

През пролетта на 2016 г. Карааслан призовава Албайрак да се застъпи за проект за данъчна амнистия. Един месец по-късно той му изпраща готов законопроект.

Реформата предвижда всички фирми или частни лица, които дължат големи суми пари на турската хазна, да могат да върнат активите си в Турция до края на 2016 г. Властите нямат право нито да поставят въпроси, нито да търсят наказателна отговорност на евентуалните нарушители. Така Чалък Холдинг ще може да връща милионите от Дубай напълно легално в Турция, без да плаща данъци.

Законопроектът е индиректна "инструкция" за прикриване на данъци.

Албайрак е впечатлен от предложението на Карааслан. Консултира се с финансовия министър по темата, прави леки редакции в оригиналния проект и го изпраща за одобрение обратно на бившия си търговски партньор. "Финална версия. Ок ли е?", пита енергийният министър в писмо от 21 юни 2016.

Премиерът Бинали Йълдъръм вкарва законопроекта след два дни в турския Меджлис. Опозицията се вдига на бунт поради опасения, че реформата фактически ще легализира прането на пари, и заплашва, че ще блокира проекта на кабинета.

Партията на Ердоган решава да потърси друг подход и изтегля клаузата за данъчната амнистия. На следващия ден - 15 юли 2016 г. - част от армията на Турция организира неуспешен опит за преврат срещу управляващия режим. В държавата настъпва хаос. Хиляди мъже и жени са арестувани като предполагаеми пучисти. В крайна сметка депутатите приемат данъчната реформа в леко преработена версия на 22 юли.

Днес групата Чалък твърди, че никога не се е занимавала с незаконни активности, а Берат Албайрак отказва да отговаря на въпроси, свързани с темата.

Новините

Най-четените