Бившата съпруга на Владимир Путин - Людмила - генерира печалба в размер на милиони долари от отдаването под наем на историческа сграда в Москва, собственост на фондация, която тя е помогнала да бъде създадена.
Това става ясно от разследване на журналисти от "Ройтерс", които са се занимавали с проверки на данни от имотния регистър на Москва.
Става дума за бившето аристократично имение дом "Волконский" в центъра на Москва, което се води собственост на фондацията "Център за развитие на междуличностните комуникации. Людмила Путина е свързана с фондацията, доколкото е помогнала за създаването й през 2002 г. по данни на "Росийская газета". Според други източници на "Ройтерс", запознати с дейността й, бившата съпруга на руския президент продължава да подкрепя финансово раздаването на литературни награди и издателство, свързани с "Центъра".
Офисът на фондацията е разположен в част от дом "Волконский", но повечето помещения са отдадени под наем на външни наематели - включително на две големи държавни банки. Една от тях е "Внешторгбанк" (ВТБ, която беше миноритарен собственик в българската Корпоративна търговска банка).
ВТБ плаща над 2 милиона долара годишен наем за ползването на офиси в дом "Волконский" с обща площ от 3011 кв.м. Цялото имение е с площ от 5288 кв. м.
Сред останалите наематели са държавната Сбербанк, строителната компания Северстройгруп, която работи по обществени поръчки в сектор "Отбрана", туроператорска агенция, суши-ресторант и закусвалня Burger King.
Мениджърското дружество, което управлява недвижимия имот, се нарича "Меридиан" и 99% от собствеността й се държи от компанията "Интерсервиз". Едноличен собственик на това дружество е Людмила Александровна Шкребньова (това е моминското име на бившата съпруга на Путин).
Председател на УС на фондацията е 37-годишният Артур Очеретний - бизнесмен, за когото руските медии твърдят, че е новият съпруг на Путина. Очеретний е собственик на луксозна вила в село недалеч от Биариц (Франция), която струва около 7,5 милиона долара.
Последният един процент от акциите на "Меридиан" се води на името на Татяна Шестакова - бивша съпруга на Василий Шестаков, който е стар приятел и спаринг партньор по джудо на Владимир Путин. Татяна и Василий са разведени от 2013 г.
Годишният финансов отчет на фирмата за 2015 г. показва приходи в размер на 225 милиона рубли или малко под 4 млн. долара, като не е ясно каква част от договорите за наем на дом "Волконский" се отчисляват за нея.
Схемата зад дом "Волконский" съвпада с модела, по който близки до президента личности се възползват от договори, кредити, грантове или активи на държавни предприятия на пряко подчинение на Кремъл, посочва "Ройтерс".
Агенцията вече разкри как зетят на Путин - Кирил Шамалов - става милиардер след сватбата си с Катерина Тихонова, по-малката дъщеря на руския президент, като получава дял в една от водещите газови и петролни компании на Русия.
Един от първите собственици имението на ул. "Воздвиженка" 9 в Москва е ген. Николай Волконский - дядо на писателя Лев Толстой.
Строителството на сградата започва през 18 век, като през 1816 г. е продадена на княз Волконский. След 30-те години на 19 век тя сменя собствениците си и попада в притежание на фамилията Рюмини от Рязан.
В началото на 20 век неин притежател става Шамси Асадулаев от Баку - мултимилионер, който се занимава с нефтена промишленост до смъртта си през 1913 г. В периода на СССР имението е национализирано, като тук се помещават няколко обществени организации, комисии и редакции на вестници.
През 1992 г. е предадено за ползване на руското Министерство на външните работи. През 2005 г. домът е прехвърлен на дружество, наречено Център за развитието на руския език. Тази фондация по-късно се преименува на Център за развитие на междуличностните комуникации.
През 2013 г. започва мащабна реконструкция на сградата, чиято етажност е увеличена от 2 на 4 етажа, а горната част на имението и купола са построени наново (вижте в галерията).