И жени въртят ислямските финанси

Не е необичайно хората да питат защо в ислямските страни финансовият сектор не отдава предпочитание на жените в своите редици. Като се има предвид, че глобалната финансова индустрия е доминирана от мъже, не е ли дори още по-трудно за мюсюлманките да навлязат в ислямския финансов бизнес, който е за над $1 трилион?

Е, само до известна степен. Скорошният дебат в Западния свят за ролята на жените в исляма се концентрира върху забрадките, но от най-ранните си години ислямът охотно приема жените в бизнеса и финансите. И сега Малайзия е пример как печеленето на пари има твърде малко общо с пола в исляма.

Малайзия е пример

Не само че Малайзия може да се похвали с жена-гуверньор на централната си банка, посветила се на мисията да подпомага разрастването на ислямския финансов свят, но и ислямските институции на Малайзия също са допуснали жени мениджъри на висши постове.

Вероятно по-изненадващо е, че Малайзия вече е дом на няколко жени-изследователи на ислямското право - Шериата, които осигуряват на фирми одобрението, от което те имат нужда, за да определят своя бизнес като съответстващ на мюсюлманските принципи в банкирането, които включват забрaна на лихвите.

Но с население от 28 милиона души, Малайзия е само капка в океана на ислямските финанси. В арабския регион около Персийския залив, родното място на исляма и друг основен център на ислямските финанси, жените са отчайващо зле представени.

В района на Персийския залив банкерките са единици

Ислямските финанси се разрастват бързо в арабските райони на Персийския залив, въпреки глобалната финансова криза, но няма жена изпълнителен директор в която и да е финансова институция в този регион.

Нещо повече, няма ислямски учени жени в Близкия изток, които да съветват финансовите компании за съответствие на дейността им с постановките на Шериата.

Не е изненадващо, че както главните изпълнителни директори, така и ислямските учени в Близкия изток традиционно са мъже. Това има не особено голям бизнес смисъл, като се има предвид огромното богатство и средства за харчене, с които разполагат арабските жени.

Жените в Залива - с контрол на $385 млрд.

Оценките на имуществото, принадлежащо на жените в Близкия изток, варират, но стойностите са значителни. Изследване от 2008 г. от Middle East Economic Digest прогнозира, че жените от Персийския залив ще контролират до $385 млрд. към края на 2011 г.

"Времената се менят. Аз се интересувам от бизнеса - и съпругът ми подкрепя това," казва една клиентка в офис на дубайска банка, където персоналът е само от жени.

Това съответства на изследване от 2007 г. на Световната банка, което оценява, че една трета от притежаваните от жени фирми в Обединените арабски емирства (ОАЕ) печелят над $100 000 годишно, в сравнение с 12% от американските компании, притежавани от жени.

93% образовани жени в Саудитска Арабия срещу 60% мъже с дипломи

В Саудитска Арабия 93% от арабските жени имат завършено средно образование или диплома за висше, в сравнение с 60% от заетите мъже - според изследване на Al Masah Capital.

Националната търговска банка на Саудитска Арабия е открила 46 банкови клона с персонал само от жени, след откриването на първия им клон през 1980 г. Известна преди като Saudi British Bank, банката отбелязва, че жените са със 17 процента дял от общия състав на персонала.

Мона ал Мунаджед, старши съветник в Booz & Company Ideation Center, казва, че броят саудитки, работещи в банковия сектор, се е увеличил от 972 през 2000 г. до 3700 през 2008 г. - ръст от 280 процента.

Съпруга на Пророка - експерт във финансовото право

Съпротивата срещу по-голяма роля на жените в бизнеса идва от консервативните духовници, които се опасяват, че те биха разрушили традиционните семейни структури. Въпреки че няма религиозно предписание срещу жени, практикуващи като юристи, във финансовата индустрия.

Ислямският юрист от XIII в. Ибн ал Кайим aл Джаузия казва в един от своите трактати, че една от съпругите на пророка Мохамед - Айша, е била смятана за един от най-видните юристи сред своите съвременници.

Много от решенията на Айша по въпроси на Шериата са станали част от съвременните ислямски финанси, коментира шейх Мудасир Сидики, ислямски учен и партньор в юридическата фирма Denton, Wilde Sapte.

"Няма ограничения по Шериата жени да заемат важни постове в развитието на ислямските финанси на всички нива," твърди той.

Според експерти сега е моментът арабските жени да получат обучение като ислямски учени, като се има предвид очаквания недостиг на квалифицирани специалисти, който би могъл да спъне растежа на ислямската финансова индустрия.

В момента има 132 учени, всичките мъже, действащи в т.нар. Gulf Cooperation Council - икономически блок, включващ шестте арабски страни от региона на Персийския залив, съобщава немската консултантска фирма Funds at Work. Дори сред тази група едни и същи 10 учени заемат почти половината от всички постове в бордове по Шериата - и опитът им е разпръснат сред твърде много области.

Според експертите, въпросните 10 основни учени са в голямата си част първото поколение учени, които са спомогнали за утвърждаването на религиозните основи на ислямската финансова индустрия. Но именно следващото поколение ще е това, което ще определя бъдещето й.

Нов шанс за жените

Шейха Халима Краузен, известен ислямски учен, който се концентрира върху консултации по семейни въпроси, казва, че вариантът за обучение по ислямски финанси не е бил достъпен, когато тя е навлизала в ислямските си изследвания преди 50 години. В наши дни обаче жените би трябвало да се възползват от увеличените възможности.

"Ако погледнем практиката на ранните мюсюлмански поколения, жените са се наслаждавали на живота у дома, но също така активно са участвали в бизнеса," казва Краузен - германка, приела исляма.

Доказателство за това: първата жена на пророка Мохамед - Хадидже, е била успешна бизнесдама за онези времена. И тя е била ръководител на Мохамед, преди да стане негова съпруга (след като овдовява - бел.р.).

Новините

Най-четените