Защо плащаме данъци?

"Никой не иска да плаща данъци, включително и аз", каза преди седмици директорът на МВФ Кристин Лагард.

Щом шефът на най-голямата глобална финансова институция признава, че не харесва държавата да взема пари от нея, трябва да има наистина основателна причина за това. Самата Лагард, която работи в МВФ и няма правителство, което да я тормози, не плаща данъци върху заплатата си.

В България много хора не дават пари на държавата. Т. нар. данъкоплатци са малцинство.

Броят на работещите официално българи е около 3 млн. души. Дори от сметката да се изключат децата и хората над 65 години, заетите са по-малко от половината от всички в активна трудова възраст.

Останалите 4.2 млн. жители на България официално не се трудят и не плащат данъци върху доходите си. От какво живеят тези хора? Над 2 млн. от тях са пенсионери. При това броят им непрестанно расте.

Само през първата половина на тази година новите пенсионери са с 25% повече, отколкото през миналата, когато се увеличиха с над 50%. През 2016 г. вероятно пак ще има скок на броя им, заради повишаването на пенсиите и промените в правилата за пенсиониране на полицаи и военни.

Според сегашното законодателство те трябва да имат 27 години стаж, от които 18 години в системата на сигурността, за да излязат в пенсия. От 1 януари 2016 г. влиза в сила изискването да са навършили 50 години и 10 месеца.

По данни на НСИ икономически неактивните лица на 15-64 навършени години са 1.45 млн., или 31% от населението в същата възрастова група.

Разбира се това не означава, че тези хора не работят, просто много от тях не плащат данъци на държавата. При условие, че сивият сектор формира около една трета от икономическата активност в България, в изнесените по-горе данни няма нищо учудващо.

И така догодина държавата ще трябва да плаща повече и с 2.5% по-високи пенсии. Вдига се и минималната работна заплата. Предстоят и плащания по външния дълг на стойност над 1 милиард евро. Освен това трябва да се връщат и парите взети от банките в страната по краткосрочни заеми.

Финансовият министър Владислав Горанов представи бюджет за 2016 г., в който дефицитът намалява до 2% от брутния вътрешен продукт на страната, спрямо 5.8% през 2014 г. и 3% през тази година. В същото време обаче държавният дълг нараства с 2.8 млрд. лв., до 26.6 млрд. лв.

Намаляването на дефицита, съчетано с увеличаване на дълга, означава, че правителството няма да отложи финансирането на разходите във времето, а разчита на по-високи приходи още през 2016 г.

Когато планира дефицит, държавата на практика изтегля в бъдеще, взимайки заеми, и по този начин в някои случаи оскъпява - в зависимост от лихвите и инфлацията - финансирането на настоящите плащания от бюджета.

През 2016 г. обаче увеличението на държавния дълг няма да се дължи на бюджетен дефицит.

Горанов планира ръст на приходите в хазната с 2.4 млрд. лв., спрямо тази година, до рекордните 20.6 млрд. лв.

За целта държавата трябва да събере с 13% повече корпоративен данък, с 3% повече данъци върху доходите на физическите лица, с 9% повече ДДС, с 12% повече акцизи и с 54% повече такси и глоби от гражданите и фирмите. Поне такива са плановете в проектобюджета на финансовото министерство.

Предвижда се огромен скок на неданъчните приходи и то най-вече в частта на държавните такси.

Този амбициозен бюджетен план трябва да се реализира с множество малки изменения на различни нормативни актове - от облагането на нивите в близост до селата, до абсурдното изискване фирмите да декларират, когато активите им - коли, офиси, сървъри - се използват в извънработно време и това да води до намаляване на данъчния им кредит.

Сумарно данъчното и неданъчното бреме, което налага държавата върху българите ще се увеличи догодина с 13%.

Да уточним все пак, че става въпрос за хората и компаниите, които са на светло. Останалите така или иначе не плащат на държавата, поне не и пряко.

И така, за какво плащаме данъци?

В България, за много неща. Държавата ежегодно пълни огромни финансови дупки в пенсионната и здравната системи, и в енергетиката. Не защото така трябва по принцип, а защото и трите сектора са нереформирани и предлагат множество възможности за източване и кражби на пари.

Освен това държавата плаща от бюджета и за различни инфраструктурни проекти, например магистрали, като голяма част от тези средства се възстановяват от европейските фондове.

Предвидените в новата 7-годишна бюджетна рамка на Европейския съюз пари за нови пътища в България обаче са много по-малко. С други думи строителните амбиции на управляващите вече ще трябва да се финансират основно от бюджета.

Държавата преразпределя ударно средства, взимайки от работещите легално българи и фирми, за да дава на всички останали.

А все по-малкото хора, които остават да се трудят и да правят бизнес на светло в България, продължават да чакат да получат за данъците и таксите, които плащат, добро публично образование за децата си, качествено здравеопазване, пътища без дупки, които не се нагъват няколко месеца след построяването им, работеща полиция и съдебна система.

Така, докато по света данъкоплатците знаят за какво плащат данъци, макар и да не им харесва, в нашата страната си плащаме за чакането.

#1 pepe 28.10.2015 в 09:23:43

Каква е тази стъкмистика "15-64"? На 15 по закон не можеш да работиш, а /пак по закон/трябва да си на училище. И тези между 15 и18 са ~300 000. В България живеят грубо 7.3 милиона човека. Средна продължителност на живота -74 години. Това означава, че пенсионери трябва да са под 15%, да кажем 15 със някакъв нормален процент ранно пенсионирани. Което е малко над милион. Излиза, че по някаква причина в България има почти два пъти повече пенсионери, отколкото би трябвало да има. От 7.3 милиона ~1.8 милиона са под 18. Значи работещите трябва да са около 3.5 милиона. Ако от тях работят 3, остава около половин милион, което даже е над официалната оценка на същото НСИ за безработицата - малко над 10% /ако не се лъжа/, което са 350-400 хиляди. Значи тези 3 милиона официално работещи се предполага че плащат данъци. А този 1.45 милиона "неактивни" май включва този близо милион души, които излиза че са пенсионери без да са навършили пенсионна възраст. Май излиза, че не "сивата икономика" е виновна, а близо милион "излишни" пенсионери.

#2 iii_krv 28.10.2015 в 09:27:21

Защо плащаме данъци?! Иска ли питане, че това е нужно, жизненоважно и абсолютно необходимо и неотменимо?!!! С какво иначе ще се хрантути раздутата до неузнаваемост и взела форма на раково образувание, бюро- плуто- парто- и прочие "крация"!!! Как, моля ви се, ще живеят всички тия "бедни хорица", как?!!!

#3 e-mil 28.10.2015 в 09:31:00

Ужасно грешни сметки. 3 млн работещи + останалите 4,2 млн са цялото население на България. Как така ги вкарахте всички в активна възраст? Населението на страната е почти 7,2 млн. От тях 1,3 млн са деца до 19 години. 1,33 млн са над 65 години. Остават около 4,6 млн в активна възраст. От тях 280 хиляди са студенти, но айде да кажем, че някои работят почасово, други на пълно време затова няма да ги изключваме. Официално работещите малолетни и непълнолетни вероятно са около 100-120 хил, тоест незначителен брой. Да има примерно още 400 хил работещи деца в домашни стопанства, тоест доходите им влизат към тези на родителите, затова не можем да ги броим 2 пъти. А децата до 10-годишна възраст са около 800 хил., тоест почти никое от тях не работи. Ако заетите са 3 млн души излиза, че са поне 65% от общия брой в активна възраст, а не по-малко от половината както твърдите. И да не забравяме, че емигрантите са най-големият инвеститор у нас - годишно вкарват 1,5 млрд лева по официални канали, а колко носят отделно на ръка никой не знае. И върху повечето от тези пари вече са платени данъци там където са изкарани. Така че обвинението "От какво живеят тези хора?" далеч не важи за всички. Проблемът с данъците е повече при работещите, които са с единия крак в сивата икономика и получават част от реалните си доходи по заобиколен начин.

#5 KingoftheROAD 26.04.2016 в 09:28:09

Когато започнем да плащаме данъците си с едни такива финикийски знаци - М43, тогава и ще започне да става цивилизацията в България.

Новините

Най-четените