Инвеститорите в криптовалути рискуват да загубят всичките си пари, вложени в сектора, и могат да станат жертва на измами. Това се казва в съвместно изявление на регулаторите от Европейския съюз, занимаващи се с банковия сектор, ценните книжа и застраховането.
Според изявлението им, публикувано в четвъртък, потребителите, които инвестират в сектора на дигиталните валути, са изправени "пред много реалната възможност да загубят всичките си инвестирани пари".
Острата позиция на регулаторите засяга факта, че потребителите на криптовалути не разполагат с никаква защита на парите си, когато те са вложени в дигитални токени, нито разполагат с някакъв компенсаторен механизъм, който може да ги предпази при срив в цената на дадената криптовалута - нещо, което се приема за правило според стандартите на ЕС, засягащи финансовите услуги.
Притесненията на регулаторните агенциите се засилват на фона на това, че все повече хора се насочват към този сектор, без да са напълно наясно с всички рискове, които той крие. В момента има над 17 хил. различни дигитални валути, като двете най-големи - Bitcoin и Ethereum, представляват около 60% от целия пазар.
Именно този голям брой от различни криптовалути отваря възможност за множество измами от типа "дърпане на килима". При тази измама се лансира идея за нов дигитален продукт, той се предлага на инвеститори, като се обещават огромни печалби с малък риск, събира се стартов капитал, а след това авторът на проекта убива ликвидността му и прибира вложените средства на инвеститорите.
Перфектен пример за такава схема е криптовалутата SQUID, кръстена на популярния корейски сериал Squid Game. Хората, стоящи зад идеята за нея, сложиха край на "проекта си", само няколко седмици след стартирането му, като за това време обаче успяха да наберат инвестиции в размер на 2,1 милиона долара.
Причина за успеха на схемата е, че докато SQUID е била актива, за няколко дни стойността на криптовалутата е скочила с няколко десетки хиляди процента заради високия интерес, а с острия бум на инвестиране, тя е привличала още и още нови желаещи да вложат парите си, докато накрая авторите на идеята просто са "кеширали", изоставяйки проекта.
Затова и европейските регулатори призовават потребителите да са особено внимателни, когато виждат реклами, обещаващи им бърза печалба или висока възвращаемост, независимо дали обещанията идват от обикновени реклами, или от познати инфлуенсъри.
По-рано тази седмица Европейският парламент пък гласува приемането на чернова за създаване на правила за криптовалутите в ЕС. Ако предвидените вътре мерки бъдат приети окончателно, те ще бъдат валидни за всички страни-членки на Европейския съюз.
Черновата беше приета от финансовата комисия на ЕП с малко мнозинство - 31 евродепутати гласуваха "За" идеята, четирима бяха срещу нея, докато 23 се въздържаха.
Целта на този набор от правила е да доведе до увеличаване на доверието на хората към криптоактивите и да създаде по-добри условия за иновации в сферата.
Част от правилата са насочени към организациите и хората, които създават и търгуват с криптоактиви, като вътре са заложени правила за прозрачност, за своевременно оповестяване на интереси, мониторинг на трансакциите и др.
В приетата чернова се предвижда още осигуряването на по-добра информираност за крайните потребители относно рисковете, разходите и таксите, които ще са свързани с криптовалутите.
Документът предвижда още и поставянето на правила за регулиране на пазарите на подобен род активи, както и за първичното им публично предлагане. Предвиждат се и мерки против пазарни манипулации, пране на пари, финансиране на криминални дейности чрез криптоактиви.
Там още е заложено и въвеждане на класификация на криптоактивите и свързаните с тях дейности по отношение на вредните емисии, които генерират.
Въпросната класификации трябва да е готова до 1 януари 2025 г. като тя ще определи и допълнителни правила, които да регулират и намалят вредните емисии на бранша.
Преди да се предприемат следващи стъпки по въпроса обаче, предстоят разговори с правителствата на страните-членки за оформяне на конкретните правила.