Живее ли ви се в чужбина? Поне за известно време, в богат мегаполис с много възможности, добро заплащане и нелоши перспективи?
Е, имайте предвид, че някои градове са доста по-скъпи от други, и е хубаво човек да си направи добре сметката, преди да отиде на място, където цената на живота е висока до непосилност.
Всяка година компанията за финансови услуги Mercer прави класация за цената на живота за чуждестранни работници в 226 града по света.
Резултатите за 2024 г. сочат, че най-скъпият град за чужденци е Хонконг.
Това не е изненада, тъй като специалният китайски административен район заема същата позиция и през 2022 и 2023 г.
Вторият най-скъп град също е азиатски хъб - Сингапур.
Нататък обаче топ 10 е окупиран от швейцарски населени места - Цюрих, Женева, Базел и Берн са на съответно трето, четвърто, пето и шесто място.
Класацията се прави въз основа цените на над 200 показателя, които определят цената на живот - жилища, транспорт, храна, облекло, стоки за дома и забавления.
От Mercer коментират, че в случая с местата в челото на ранкинга принос имат всички фактори - там са скъпи и жилищата, и транспортът, и стоките, и услугите.
Европа присъства с още един град в топ 10-Лондон. На 11-то място е столицата на Дания Копенхаген. Виена е на 24-то място, Париж на 29-то, а Амстердам - на 30-то.
София е сред градовете с ниска цена на живота. Столицата на България се нарежда на 162 място, макар че това все пак е ръст от 6 позиции спрямо 2023 г.
Цените на жилищата и наемите очаквано са един от основните фактори в класацията и авторите ѝ отбелязват, че работници, които харчат значителен дял от дохода си за наем или ипотека, имат на разположение по-малко средства за други разходи.
При изследването на цените на основни стоки и услуги се следят цените на яйцата, зехтина, кафето в кафенета, бензина, дънките и подстригването.
"Между 2023 и 2024 г. се наблюдават доста изменения при цените на наемите и те варират много значително в различните градове", отбелязват от Mercer. Влияние върху доходите и спестяванията на чуждестранните работници играят и инфлацията и разликите в обменния курс на различните валути.
В челото на класацията няма съществени размествания спрямо предходните години - скъпите места си остават скъпи, но по-надолу има доста големи скокове и спадове.
Най-голям е ръстът в столицата на Гана - Акра, с 80 места. Значително скача издръжката на живот и в Адис Абеба (Етиопия), Истанбул, Тирана и Кайро. За основна причина се смята инфлацията.
В Истанбул например ръстът в цените на наемите е цели 301% - най-много във всички изследвани градове.
Най-големите намаления пък са в Лагос (Нигерия) - спад със 178 места, Луанда (Ангола), Абуджа (Нигерия), Сантяго (Чили) и Осака в Япония. Причините са основно девалвация на местната валута, както и намаление на цените на имотите - особено в Сантяго.
Така най-евтините градове в целия ранкинг се оказват в Нигерия - столицата Лагос и град Абуджа, както и Исламабад в Пакистан.
Ето и топ 10 на най-скъпите за чужденци градове:
- Хонконг
- Сингапур
- Цюрих, Швейцария
- Женева, Швейцария
- Базел, Швейцария
- Берн, Швейцария
- Ню Йорк, САЩ
- Лондон, Великобритания
- Насау, Бахамски острови
- Лос Анджелис, САЩ