Сундар Пичай е изпълнителен директор на Google, която пък е сред господарите на Силициевата долина, а богатството му се оценява на над 1,3 милиарда долара. Може да е далеч от върховете на класациите за най-богати хора по света, но не е като да му липсват пари.
Въпреки това дори и на Пичай и на екипите му им се налага да свият разходите си като временно спрат наемането на нови служители и намалят заплатите на някои работници.
Това обяви самият той на последната среща на мениджърите в Google, която се проведе в петък, 23 септември.
"Нямате нужда от пари, за да се забавлявате", заяви пред колегите си Пичай.
Той подчертава, че не иска повече удоволствието и забавлението задължително да се свързват с богатство.
Сред причините за изказването на предприемача е фактът, че Google започва да пести от активностите, които преди е осигурявал за служителите си, като в това число са влизали пътувания, спортни дейности и инициативи тип "пица петък" или "барбекю събота".
Пичай е категоричен, че компанията му всъщност се променя към по-добро и става по-отговорна за финансите си и иска околните да последват този пример.
"Надявам се, че всички вие четете новините и знаете, че се намираме в една от най-трудните макроикономически ситуации. Важно е като компания да преминем заедно през този момент", посочва още той. Пичай припомня на служителите си, че никой не избира каква да е икономическа обстановка, в която да живее.
"Помня, когато Google беше малка и неорганизирана фирма", сеща се той за по-скромните времена на компанията.
Тогава, разказва Пичай, дойдох в един трудолюбив стартъп и хората пак се забавляваха, въпреки че нямаха толкова възможности.
През годините Google успява да надгради сериозно и започва да предлага на служителите си екстри като безплатна онлайн психотерапия, готварски курсове, спортни мероприятия, програми за творене на изкуство, програми за домашен фитнес и какво ли още не.
Пичай не разкрива дали и каква част от тези бонуси вече няма да са налични за колегите му, а вместо това обяснява, че тази година коледните и новогодишните тържества във фирмата ще са далеч по-скромни. "Този път няма да се престараваме", отбелязва той на събранието в Ню Йорк.
Съветът на Пичай да се ограничи максимално пътуването обаче разгневи немалко от служителите на Google, защото той е в пряко противоречие с политиката на компанията да връща хората обратно в офисите си.
Още през април тази година беше въведено изискване, според което работниците трябва да са три от пет дена в офиса си, а през останалите два могат да работят и от дома си.
Тогава изпълнителният директор каза, че ако някой изпитва трудности със завръщането към офис реалността и към работата на живо с колегите си, фирмата ще направи всичко възможно да улесни процеса. Сега той хем съветва колегите си да не пътуват, хем изисква от тях да работят присъствено.
Въпреки това е категоричен, че грижата за служителите остава основен негов фокус и фокус на компанията и че просто призовава за повече разум.
Кристин Рейнке, директорка на финансовия отдел на Google, беше малко по-конкретна какви точно ще са изискванията за пътуване и работа от офиса. Тя приканва служителите да са по-пестеливи щом става въпрос за пътувания за празниците например, но ако се касае за големи бизнес срещи, присъствието на живо е задължително.
Рейнке продължи и мисълта на Пичай, като каза, че иска колегите ѝ да се забавляват и да празнуват, но очаква от тях да го направят далеч по-скромно.
Ако има добра новина за работещите в Google, то тя е, че компанията планира да остане сред фирмите, в които служителите са най-високо платени в Силициевата долина. Освен това проекти като разработката на квантов компютър и на нови серии на смартфоните Pixel няма да бъдат забавени или спрени.
"В момента е важно да сме фокусирани, да сме пестеливи и да сме умни", обобщава на събранието Пичай.