Случвало ли се е да видите домашни любимци по летищата или дори в пътническия салон на самолет? Рядко или дори никога, нали?
За това си има причина. По принцип в повечето случаи да вземеш любимеца си със себе си при пътуване е възможно, но изключително непрепоръчително. Тук ще обясним как пътуват животни в самолет и защо е добре това да става в наистина краен случай.
Различните авиолинии имат известни различия в регламентите за превоз на животни. Като цяло обаче това е позволено, с известни изключения - както за вида животни, така и по отношение на дестинациите.
Затова преди избора на полет и авиолиния собственикът трябва първо да провери всички детайли и изисквания за неговото животно и мястото, където отива.
Превозвачите изискват и сериозна документация, включително и от ветеринар, с която също е добре да се запознаете и подсигурите навреме.
По принцип авиолиниите делят животните на малки и големи и от това зависи и мястото, където те ще пътуват, и съответно цената на услугата. Понякога превозът касае само котки и кучета, затова ако човек трябва да качи на самолет друго животно също трябва изрично да провери дали това е възможно.
Повечето авиокомпании позволяват малки котки и кучета да пътуват в пътническия салон заедно със стопанина си.
Те трябва да са в клетка и обичайно изискване е животното заедно с клетката да не тежат повече от 8 кг., като е възможно да има изисквания за и размера на контейнера.
Той трябва да е така уплътнен, че да не изпуска течности, а животното не може да излиза от него по време на полета.
По-големите любимци и евентуално други видове животни трябва да пътуват в карго отделението на самолета, т.е. там, където е и багажът. Там животното също задължително трябва да е в клетка. Тя следва да е с подходящи за него размери - така че то да може да се изправя, ляга и обръща. Максималният ѝ размер обаче също е лимитиран и всяка компания налага собствени ограничения.
Клетката трябва да е така направена или подплътена, че да не изпуска течности - например да е облицована с одеяло. Трябва да е добре подсигурена и животното да не може да излиза от нея, и да има достатъчно отвори за вентилация.
Някои самолети имат специални отделения в каргото, предназначени за домашни любимци.
Като цяло авиокомпаниите уверяват, че температурата и налягането в багажното са подобни на тези в пътническия салон, но все пак там е възможно да има и промени, които най-вече се влияят от температурите извън самолета.
Повечето авиолинии изискват допълнителни декларации за т.нар. брахицефални породи - най-вече кучета със сплеснати муцуни като булдози и боксери, тъй като при тях може да си появят допълнителни проблеми с дишането. Някои превозвачи дори може да откажат да качат на борда такива породи.
Компаниите може да имат изисквания и за възрастта на животните - например да са на повече от 3 месеца, както и те да не се превозват с търговска цел, да са маркирани и ваксинирани против бяс. Естествено, те трябва да имат и паспорт, който да удостовери, че имат чип и ваксини.
Транспортът на животни се таксува допълнително, обикновено по фиксирани тарифи, като по правило цената за любимците в пътническия салон е по-ниска от тази за каргото.
Но освен пари, бумащина и детайлно запознаване с изискванията на всяка отделна авиокомпания, до превоз на животни със самолет трябва да се прибягва само в краен случай, защото това е изключително стресиращо за тях.
Все пак животното трябва да мине през цялото летище, чек-ин и в доста от случаите - да се озове с клетката си в карго отделението. Особено травмиращо за тях е излитането и кацането - с шума и промяната на налягането при рязката промяна във височината.
В карго отделението е тъмно и екипажът няма достъп до него по време на полета. Смята се, че все пак животните се успокояват, когато самолетът излети.
Естествено, по време на полета котето или кучето няма да може и да се храни. Нещо повече - препоръчително е те да не са яли 6 часа преди полета заради опасността от повръщане.
Последното хранене също така не бива е прекалено обилно - отново по същата причина.
Освен стресиращо, подобно пътуване - макар и в редки случаи, може да е опасно за животното. Обстоятелства като тежко излитане или кацане, силна турбуленция, закъснение на полета, усложняват положението на животното, и макар товарното отделение да е с контролирани температура и налягане, там резки промени са възможни.
Това докарва животните до ужас и на моменти може да е и животозастрашаващо, особено при неблагоприятни условия навън - например прекалено горещо или студено време и забавен, но вече натоварен полет.
Затова трябва да имате наистина сериозно основание да причините това на същество, което обичате.