Ако кучетата не изискваха ежедневни разходки, вероятно всички щяхме да имаме поне по един такъв домашен любимец.
Уви, нуждите на тези животни налагат стопанинът да излезе поне веднъж дневно с кучето и да отдели известно време за разходка. Извън очевидната тоалетна, извеждането на домашния любимец е от голямо значение и за физическото, психическото и емоционалното здраве на животното.
Кучетата имат необходимост от движение и упражнения не само за да изразходват енергията си. Разходките осигуряват и нужните ментални стимули от света наоколо като миризми, срещи с други кучета и хора, особено след като животните са скучали цял ден сами у дома.
Колко обаче трябва да продължават тези разходки?
Това зависи от породата и възрастта на кучето.
Малките палета може да кипят от енергия, но нямат издръжливостта на порасналите и разходките им са по-кратки. За тях са достатъчни 5-10 минути, в които малкото куче да се учи и как да ходи до тоалетна навън и да стои на каишка.
Самото излизане обаче трябва да е три или дори повече пъти на ден.
По-възрастните животни пък са в състояние да ходят по-дълго, но при тях е добре да се съобрази, че прекомерното движение повишава риска от травми на ставите и мускулите. Старите кучета също така се уморяват по-бързо.
При тях са достатъчни една до две разходки на ден за около 20-30 минути.
Кучетата в разцвета на силите си имат нужда от по-дълги разходки в сравнение с прекалено младите и възрастните. Продължителността зависи от породата на животното и характера му.
Повечето четириноги няма да откажат разходка по което и да било време и всеки път, когато стопанинът им предложи. Като цяло правилото е за поне 2 излизания, но при наличие на време и желание може да са и повече.
Малките породи като чихуахуа, йоркширски териер, померан и болонка изискват по-кратки разходки. Все пак за техния размер разстоянията са по-големи, отколкото за човек или голямо куче.
При брахицефалните породи, т.е. тези със сплескана муцуна като булдог, френски булдог и мопс, също се налагат по-кратки разходки. Те дишат по-трудно, особено докато се движат, и прекомерно дългата разходка може да е дори опасна заради по-големия риск от прегряване.
Породите с дълъг гръбнак и по-къси крака като басет, дакел и корги също може не се нуждаят от прекалено много време навън. Това обаче зависи и от породата, и от самото животно, и е добре да се консултира с ветеринар.
Всички тези породи е достатъчна разходка от 15 до 30 минути по два пъти на ден.
Добре е те да са съобразени и с температурата навън - по-хладното време на деня е по-удачно.
Средно големите породи като бигъл и шпаньол обикновено се нуждаят от по-дълги разходки от поне 30 минути.
За атлетичните породи като бордър коли, овчарки, хъски и лабрадор са характерни и скоростта, и издръжливостта.
Те се нуждаят от дълги разходки и по възможност и допълнителни упражнения, за да са спокойни и доволни у дома. При тях времето навън е минимум 30 минути до час два пъти на ден. Животните в добра кондиция могат да изкарат до два часа в ходене, тичане и игра, да правят планински преходи със стопаните си или да тичат край колело.
При породи гиганти като немски дог, мастиф и нюфаундленд обаче по-кратки разходки един-два пъти дневно са достатъчни.
Общото при всички породи е, че не бива животното да се преуморява. Ако започне да забавя походка, спре или се задъхва прекалено, е време за прибиране у дома.
Кога е най-подходящото време за разходка?
Много кучета са готови да излязат навън по всяко време, но сутринта и ранната вечер са най-подходящото време, т.е. когато и за стопанина е най-удобно.
Добре е тези часове да се спазват най-вече през лятото, когато в средата на деня е доста топло. Това може да доведе до дехидратация и дори топлинен удар, а ходенето по горещ асфалт да нарани лапите на кучето.
В най-горещите дни може и да се намали продължителността на упражненията навън.
Важното обаче е разходките да са по едно и също време, тъй като за кучетата спазването на рутина и график е от съществено значение.