На пръв поглед гледката на котка, която се разхожда извън дома си на каишка, изглежда меко казано странна. Някои дори възприемат подобна практика за издевателство над животното, но спокойно можем да кажем, че те са в дълбока грешка.
Точно както хората, така и някои котки изпитват несравнимо удоволствие да се шляят из природата, да усещат мириса на окосена трева или есенни листа и да вдишват чистия въздух наоколо.
Като за начало обаче е добре да прецените дали на вашия Пухчо би му допаднала подобна разходка.
Един от най-явните признаци, че котката ви иска да излезе, е ако проявява непрекъснат и активен интерес към външния свят и то не само когато е разгонена. Ако домашният ви любимец прекарва значително време на прозореца и упорито се опитва да избяга през отворени врати и прозорци, време е да се замислите дали да не опитате да го изведете на каишка.
Разходките могат да се окажат благотворни и за котки, които проявяват притеснително поведение - агресивни са, неспокойни, шумни и непослушни, рушащи части от покъщнината. Такова държание обикновено е знак, че животното скучае и/или е стресирано и има нужда да изразходи енергията и напрежението си някъде.
Не е никак лоша идея да се замислите за разходка на каишка и ако живеете в малък апартамент. Да, котката ви трябва да има достатъчно занимания и между четири стени, но с няколко обиколки около блока бихте могли да ѝ предоставите несравнимо раздвижване и разнообразие.
Ако сте решили, че "котка на каишка" е страхотна идея за любимеца ви, запомнете - подготовката за разходката започва от вкъщи.
За разлика от кучетата, котките са своенравни животни, които не привикват толкова лесно към водене на повод. Задачата ви започва със закупуването на специална каишка и нагръдник за котки, съобразени с размерите и теглото на вашата котка. Има разнообразни предложения за всяка възраст и тегло на котката, както и различни весели десени, сред които да изберете.
След това започнете със сухите тренировки вкъщи - в никакъв случай не извеждайте котката си, без да сте тренирали достатъчно у дома. Ако просто ѝ наденете нагръдника и се опитате я разходите така, най-много да се окажете със зверски издрани ръце и крака.
Първо, "запознайте" котката си с каишката и нагръдника, оставете я да ги подуши и побутне с лапичка, а след като тя прояви интерес, я възнаградете с някое лакомство. После прокарайте нагръдника по домашния си любимец и отново го възнаградете, ако не се противи. Чак тогава се опитайте да сложите нагръдника и се увeрете, че приляга по мярка.
Едва тогава можете да започнете кратки, а после и по-дълги разходки из стаите вкъщи.
Тук ключът към успеха е търпението и възнаграждението. Не се опитвайте да принуждавате котката си да ходи на каишка, ако тя се дърпа и се противи, и обратното - когато тя показва позитивно поведение, давайте ѝ лакомства, ласки и окуражаващи думи.
Когато дойде време за първата разходка навън, изберете кратък маршрут, например обиколка на блока или кръгче из най-близката тревна площ. Излишно е да казваме, че котката ви трябва да е ваксинирана и защитена от паразити, както и да е чипирана.
Още след първата разходка лесно ще разберете дали на котката ви ѝ харесва да бъде навън, или по-скоро би предпочела кротко да мърка на дивана.
Но ако видите, че писана често обикаля около нагръдника и ви гледа с нетърпение - ясно е, че е готова да се впусне в още една разходка из външния свят.