През 2021 г. в Бразилия се случва нещо странно.
В рехабилитационен център за диви животни в южната част на страната попада екземпляр, ударен от кола. На пръв поглед прилича на куче, лае като куче, само че има заострени като на лисица уши.
С времето поведението на животното става все по-странно.
То умее да се катери по по-големи храсти, каквото умение притежава и местната пампаска лисица, и категорично отказва да яде кучешка храна, защото предпочита да ловува плъхове.
Затова служителите в центъра за диви животни предполагат, че става въпрос за кръстоска между домашно куче и някой от локалните видове диви кучета. Резултатите от генетичните изследвания, които излизат в началото на този октомври, показват нещо съвсем неочаквано и изключително вълнуващо за учените.
The Dogxim: half dog, half fox! 🦊👇
— Madhur Sharma (@MadhurGovindam) October 6, 2023
Dogxim is the world’s first known dog-fox hybrid.
A dog-like animal brought to a Brazilian animal rehab center in 2021. Her caregivers initially believing her to be a dog.
But after some time Dogxim showed some unusual activities,… pic.twitter.com/MAojLqbEvu
Анализите, проведени в лабораториите на университетите в Рио Гранде до Сул и в Пелотас, откриват, че животното не е кръстоска между кучета. А след оповестяването на резултатите биолози от Университета на Северна Каролина възкликват изненадани в социалната мрежа X: "Какъв странен хибрид!".
Екземплярът всъщност е първата в света кръстоска между домашно куче и лисица.
Бразилските биолози подчертават пред "Би Би Си", че хибридите между питомно и диво животно от един и същи животински род не са рядкост. Така например природата и науката добре познават кръстоски между домашни кучета и вълци или между домашна котка и дива котка.
Познати са и хибриди като лайгър - между лъв и тигър, или пък уолфин - между кит и делфин. Те обаче вече са изключително редки, макар и животните да са от едно животинско семейство.
Това е първият документиран случай на хибрид между куче и лисица. "Подобно явление може да се очаква при растенията например, но не и при гръбначни животни", обяснява ценната находка генетикът Лорън Райзбърг от Северна Каролина.
Тя уточнява в разговор за National Geographic (NG), че лисиците са от животински подразред "Кучеподобни", но еволюцията им ги е отдалечила достатъчно много, за да се приема хибридът между куче и лисица за феномен.
Dogxim was found alone and taken to a veterinarians for treatment, her caregivers initially believing her to be a dog, soon discerned fox-like behaviors. Subsequent genetic testing conclusively identified Dogxim as a hybrid of both species,
— Science girl (@gunsnrosesgirl3) October 6, 2023
It is thought to be the first ever… pic.twitter.com/abYXRPjr3q
Никак не е изключено лисицата-куче, наречено на английски dogxim, да не е единствена по рода си. А съществуването ѝ не е задължително добра новина.
Колкото и да са вдъхновени от откритието си биолози и генетици, те са и категорични - наличието на такава животинска кръстоска е обезпокоително. Ако под натиска на климатичните промени и човешките дейности тези хибриди станат по-често явление, те са пряка заплаха за дивите животински видове.
Райзбърг дава пример отново с пампаските лисици - в Бразилия те засега не са с намаляваща популация, само че евентуално разпространение на кръстоски би могло да застраши вида им.
Други специалисти не са чак толкова песимистично настроени.
Роланд Кайс от Университета в Северна Каролина подчертава, че засега такива хибриди се случват спонтанно и много трудно и обикновено не могат да имат собствено поколение. Продължителността на живота им, посочва той за NG, е кратка и те умират от генетични болести и малформации.
Пример за думите му е единствената известна за момента dogxim.
Тя е женска и през март тази година умира в бразилски държавен приют за диви животни. Точната причина за смъртта ѝ е неизвестна, но Кайс предполага, че екземплярът е починал от някое генетично предадено заболяване или малформация.
Той е убеден, че в обозримо бъдеще няма никакъв начин да разхождаме на каишка из градовете си хибриди между кучета и лисици.