Ветеринарната грижа е съществена част от отглеждането на спокойна и щастлива котка и не бива да я избягвате.
За да се стигне до ветеринарния лекар обаче, обикновено трябва да се мине през автомобила, а това често е травматично събитие за котките, които не са свикнали да пътуват. А повечето котки не са.
Има някои действия, които можем да предприемем, за да сведем до минимум дискомфорта на котарачетата, които пътуват към профилактичния си (дано винаги е само такъв) ветеринарен преглед.
Всичко започва у дома
Първо се опитайте да накарате котката си да харесва чантата, в която я пренасяте. Изберете правилната чанта: нека е достатъчно голяма, за да може котето да може да стои право вътре, да се върти и да има лесен достъп до изхода.
Удачен избор са чантите, които са отворени от двете страни, както и тези, които имат голям отвор, през който котката може да влиза и излиза безпроблемно.
Чантата задължително трябва да може да бъде пренасяна, тъй като в някои случаи, ако котката е по-страхлива, може да се наложи ветеринарният лекар да я прегледа докато е вътре. Освен ако, разбира се, не се налага да бъде извадена навън за изследвания или други манипулации.
Тренирайте котката да влиза и излиза от чантата: нека това бъде нейно сигурно място: място, на което може да се скрие и да бъде в безопасност, а не такова, което я плаши. Създайте положителни асоциации у животното.
Оставете чантата на място, на което вашата котка обича да лежи. Нека тя сама пожелае да си легне там. Знаете, че ще го направи. Котките не могат да устоят да легнат върху нещо ново или върху кърпа, която е сложена върху кърпа върху друга кърпа.
Сложете в чантата играчки и лакомства. Заиграйте се с котката около нея. Постелете дъното с одеялце или дреха, които миришат на познатата й атмосфера. Когато котката влезе в чантата, наградете я. Дайте й любимо лакомство. Дали ще е пауч с риба тон или парче пилешко филе, няма значение. Важното е котката ви да го обича и да го свърже с новото си място за почивка и игра.
Във всички случаи е добре да положите усилия котката сама да влезе в чантата си за пренасяне, защото ако веднъж я набутате вътре насила, със сигурност ще й създадете негативни асоциации и драмата ще се задълбочи.
Подгответе колата, така че атмосферата вътре да е спокойна
Всички си имаме някакви начини, с които да се справяме със стресиращи събития по-успешно. Някои от нас медитират, други слушат класическа музика, трети бягат около блока или набичват хардкор в колата. Котките също се нуждаят от такива дейности, които да ги успокояват, но те разчитат на нас да им ги предоставим.
Може да пробвате да пуснете в колата класическа музика, която е композирана за котки, или звуци на мъркаща котка. Продават се и успокояващи феромони за котки, с които може да напръскате мястото, на което ще се вози котака, минути преди да я вкарате в колата.
Избягвайте да "шъткате" на котката, тъй като звукът "шшшш" напомня на хъскане на друга котка и няма да успокои вашата. Нагласете климатика в автомобила на умерена температура, близка до стайната, на която живее котката.
Когато пренасяте котката, бъдете уверени, че държите чантата правилно и котката не се лашка вътре като на влакче на ужасите. Сложете една ръка под чантата, така че да я стабилизирате.
Когато поставите чантата в колата, бъдете сигурни, че тя е добре обезопасена. Не се изкушавайте да поставите чантата на пасажерската седалка и да я обезопасявате с колана. Много по-добър вариант е да позиционирате котката на пода на колата зад шофьорското място или пасажерската седалка. Там е най-сигурно и движението се усеща най-малко.
Преди да тръгнете, закрийте единия вход на чантата с кърпа, за да може котката да се скрие, ако има нужда. Шофирайте внимателно, за да предотвратите на котето да му прилошее. Не взимайте бързо завоите и не спирайте рязко.
Имайте предвид, че е много опасно да оставите котката да се разхожда из купето, докато шофирате. Тя може да падне върху ръцете ви и това да стане причина за катастрофа. Или ако се случи инцидент, може да изхвърчи през прозореца. Просто не го правете.
Предразположете котката в клиниката
Тръгнете за ветеринарната клиника навреме, за да не се налага да бързате и да се изнервяте, защото котките попиват вашето емоционално състояние и ако сте тревожни или раздразнителни, това ще направи и котката такава.
Когато пристигнете в клиниката, дайте на котето десетина минути да се ориентира в обстановката и да се почувства в безопасност. Не нахълтвайте в кабинета веднага, нека има малко буферно време, през което животното да се адаптира към новите миризми. Желателно е през това време отново да покриете входа на чантата с кърпа.
Ако всичко това не помогне и вашият любимец видимо страда сериозно, докато отивате към лекаря, консултирайте се с него дали за в бъдеще не е добре да дадете на котката лекарства за тревожност или гадене, които да успокоят вашия мъркащ приятел и да редуцират дискомфорта му.
Разбира се, има котки, които нямат нищо против да се возят и с готовност се качват в автомобилите. Има и котки, които обичат да ходят на къмпинг. Има такива, които се чувстват ОК по планински пътеки, селски дворове и плажни барове.
Но те все пак са малцинство. Ако сте притежател (така де, ако имате притежател) на по-"традиционна" котка, която няма нищо против целият й живот да мине в няколкото стаи на апартамента ви, следвайте тези съвети, за да намалите стреса при посещенията на ветеринарната клиника.
И този на котката, и вашия собствен. Успех!