Радев се определи като "последна бариера" за лобисткото законодателство

Президентът Румен Радев отправи остри критики срещу правителството по време на пресконференцията си по повод 2-та годишнина от началото на мандата си.

Радев определи президентската институция като "последна бариера за лобисткото законодателство", окачестви процедурата за закупуване на нови изтребители като "бутафорен конкурс", който "злепоставя България като неблагонадежден партньор", и призова разследващите институции за "безкомпромисно преследване на грабителите".

Той анонсира, че готви създаването на Съвет за стратегическо развитие на България, в който ще покани "интелектуалци и специалисти" за обсъждане на алтернативи "на институционалния блокаж и икономическия и идеен застой на страната", като посочи, че "въпросът за предсрочните избори не е дали, а кога".

"Преди 2 години с г-жа Йотова бяхме натоварени с отговорни длъжности от 2 милиона българи. Втората година е година на илюзорна стабилност и ерозия на доверието. Президентската институция често беше последната бариера за лобисткото законодателство при безотговорни политически действия. С всяко едно от наложените вета отстоявах конституционно признати ценности, които са в името на българското общество. Парламентът се съобрази само с едно от тях и то спести огромни средства на българските данъкоплатци. Пет пъти сезирах Конституционния съд, като в единия случай Народното събрание само отмени тихомълком сезираните от мен разпоредби", каза Радев по време на пресконференцията си.

Той отправи критики за това, че "българската демокрация ускорено губи позиции, а свободата на словото се губи".

"Последните критици в ефира се притискат с инструментите на властта. Доверието в парламента е на изключително ниско ниво. Законодателният процес става непредвидим и елиминира гражданското участие. Лобисткото законодателството безцеремонно замества обществения интерес. Липсва отчетност и отговорност в управленските решения и това се увеличи като обхват", каза още той.

По думите му - ако обществото не реагира на "разпределянето на 500 млн. лв. за язовири без обсъждане и обществени по същия начин ще се дадат 1,3 млрд. лв. за магистрали".

"Последната година беше похарчен изкуствено формиран излишък без критерии и прозрачност. След като стана практика НС да прегласува своите решения по разпореждане на Министерски съвет, защо да не се прегласува и финансовата рамка и да платим много повече за изтребителя? След като може еднолично да се изхвърлят фирми от обществени поръчки, защо така еднолично да не може да се избере и изтребителят? Ние изхвърляме европейските участници от проекта за нов боен самолет и правителството за европейско развитие на България твърди, че този антиевропейски избор е геостратегически. Свикнахме скандалите у нас да се вихрят възходящо с годините, но бутафорният конкурс с изтребителя извади порочния стълб на управление на международната сцена. Злепостави ни като неблагонадежден партньор. После се чудим защо не ни пускат в Шенген и еврозоната - въпрос на доверие", каза още Румен Радев.

Той призова КПКОНПИ, Прокуратурата и МВР да навлязат "в старателно отбягвания периметър на властта - да проверяват потенциални зависимости между политици и собственици на фирми, които печелят обществени поръчки".

"Крайно време е да се разграничат корумпирани от ограбени, механизмите за контрол над властта трябва да бъдат разширени и да включат не само формална проверка на имуществените декларации на политиците, но и какви пари харчат и имат ли подставени лица за придобиване на пари и имоти у нас и чужбина. За да върви обществото ни напред, трябва да се възстанови доверието на гражданите в държавността, а това неизбежно преминава през възмездието - безкомпромисно преследване на грабителите", каза още Радев.

#2 Dox 28.01.2019 в 17:44:23

Правилно си постъпил. А ако решиш и да стоиш настрана и да не пречиш, би било чудесно. Просто бъди кибик и гледай. Нямаш представа колко полезен ще бъдеш.

#4 Dox 28.01.2019 в 23:34:00

Илийка, Въпрсът ти съдържа и отговора. В ситуация, в която знаеш много добре, че дори и да представиш доказателства, можеш просто да се окажеш в "по-добрия" свят, без въобще да си бързал за там, остава какво - ами да намекваш това, което не само знаят, но и виждат всички. Освен това, добре е да се запознаеш с правомощията на президента у нас като институция. Тогава ще ти стане ясно, че нивото на "президентската институция" у нас въобще не е толкова високо, колкото на теб ти се струва. У нас "президент" въобще не значи Путин. От него почти нищо не зависи. Ама толкова много не зависи, че дори не можеш да го определиш и като "коректив" на властта. Това, за което е определен е да изпълнява протоколни функции - да приема паради, държавни глави, да прави новогодишни изявления, изказвания и т.н., за които да го наритат, ако се наложи. Но, ако той реши, може и да се набърка в политиката, като наложи "вето" на някой проекто-закон, но какво от това - той просто ще си мине след повторното му разглеждане, както и става в последната година. Казано с думи прости, на президента у нас му е отредена ролята на "досадник" за управляващите. И за последните 30 години "преход", това е първият президент, който се справя перфектно с ролята си на такъв /на досадник/. Аз го харесвам. Изказванията му са добре обмислени и разбираеми за хората. Няма нищо общо с предишните, особено пък с това недоразумение - Плевнелиев. Повярвай ми, аз все още не съм сигурен дали Плевнелиев наистина беше президент. Още ми се струва, че съм сънувал.

#6 Dox 29.01.2019 в 00:06:52

Ами по-удачно е било да кажат, но тогава защо не са казали? Защо обявяват поръчка, след което обябяват политическо решение? Защото Биг Брадър се намеси и каза, че съблюдавайки "пазарните принципи", ТРЯБВА да се закупи Ф-16, иначе ще продължат да лъсват разни случки с рушвети за българско гражданство, за това, за онова ... ние си знаем, нали. Но, за обявената поръчка другите играчи са направили немалко разходи, които се оказва, че е можело и да не правят, след като решението щяло да е политическо. Тогава, казват те, ние пък ще се обърнем към компетентния съд и ще искаме да ни върнете депозитите, и всички разходи по тръжната документация с лихва, барабар с обезщетения за пропуснати ползи, загубено време, че даже и за умишлено скроена измама. Айде сега плащайте, пък следващият път, ако искате оръжия и самолети, ще видим дали въобще да ви обръщаме внимание. Но, няма страшно. Вместо да купуваме, ние ще си построим заводи. И за самолети и за бомби и за танкове и за всичко останало, необходимо за отбраната. Нали така!?

#11 Dox 29.01.2019 в 23:25:49

Начи, другари, глейте ся, Настоящият ни хал се дължи до голяма степен на братята руснаци. Дето преди 30 години решиха да стават "западняци", без въобще да помислят това възможно ли е или не. Процесът за тази мисловна "трансформация" при тях започна още в средата на 70-те. С активното участие на запада, разбира се. В резултат, в края на 80-те братята руснаци решиха, че светът вече е друг, че вече можем да забравим войните, противопоставянията и пр. и сами разтуриха всичко, което беше градено до този момент с пот и кръв, очаквайки братска прегръдка от отсрещната страна. Очакваха също, и че ще ги поканят на всеобщата трапеза, наравно със западняците. Заедно с тях и страните от целият соц-лагер решиха, че най-после е дошло време и те да се включат във веселбата, а ние пък - най-паче. Но, както пише проф.Иво Христов, тях /руснаците/ ги поканиха, но не им посочиха място на масата, а едни други места - на слуги. Братята се усетиха и възнегодуваха. И обърнаха политиката си със всички произтичащи от това последствия. Преди това, докато договаряха Московския консенсус /не Вашингтонския/, те на драго сърце приемаха на Балканите САЩ да имат 100 процентово политическо и военно присъствие, в замяна на присъствието на руски капитали в същият този регион. И казваха - ако сте съгласни на това, ние ще ви почерпим с една "българийка". И ги почерпиха. А сега горчиво съжаляват, но не го показват. Ходят при сърбите, дето са емоционални като тях, стрелят в тавана, пък след това се прегръщат. Но, така е, всички сме грешници на тая земя и никой не е застрахован от грешки. Но, какво правим НИЕ? Да - НИЕ! Потънали сме в поредната си мимикрия, отказвайки упорито да видим света такъв, какъвто е и затова посещаваме курсове по позитивизъм. И ако ги завършим успешно, рамкираме дипломите и ги окачваме някъде в къщи. Или в офиса. Халът ни днес много ми напомня едно изказване на Джордж Сорос, май беше някъде през 2000 или 2001 г., по повод причините за срива на един от борсовите индекси: "Музиката отдавна е свършила, но тия продължават да танцуват ... ."

Новините

Най-четените