Възможно е турски или гръцки самолети може да пазят българското небе, ако се приемат предложенията на правителството, допусна пред Нова телевизия председателят на Комисията по отбрана в Народното събрание генерал Михо Михов.
Бившият началник на Генералния щаб определи като „неясно" предложението на Министерството на отбраната, че в бъдеще чужди самолети може да пазят въздушното пространство на страната.
„С това доказваме, че сме консуматор, а не източник на сигурност по южния фланг на НАТО", коментира Михов. Той смята, че текстовете трябва бъдат изчистени от терминологични неясноти и противоречия, но също така, че всички правителства от прехода са проспали момента с поддръжката на българските изтребители.
До това се стигна, след като Русия обяви в писмо до Михов, че Полша няма лиценз да ремонтира шестте изтребители „МиГ"-29, макар че депутатът от АБВ твърди, че не знае откъде му имат адреса и не е контактувал с тях.
Четиригодишният договор с Русия за техническа поддръжка изтича през септември тази година, а министър Николай Ненчев обяви, че ще се търси вариант, съвсем с критериите на НАТО и финансовите възможности на България. Преговорите с Полша за модернизация на българските МиГ-ове бяха финализирани, но все още не е подписан окончателен договор.
„Българите трябва да разберат, че нашата авиация може и трябва самостоятелно да осигури охраната на въздушното ни пространство. 16-18 изтребители могат да решат този проблем. Не бива да натрапваме на нашия народ, че се отказваме от собствената си авиация. Аз лично не бих приел това", коментира Михов.
Ген. Михов коментира изказването на военния министър, който заподозря съмнителна схема около ремонта на изтребителите ни: „Важна е безопасността и сигурността на полетите. Това са интриги".
Междувременно пред БНР ген. Спас Спасов заяви, че правителството трябва да купи нов самолет, а не чужди сили да охраняват въздушното ни пространство.
„Аз поддържам това, че ние трябва да засилим нашите възможности по отношение охраната на въздушното пространство. Трябва да го усилим съвместно с нашите партньори, но трябва да го усилим преди всичко със собствени сили, с един нов самолет, който да замени сегашните МиГ-29 и МиГ-21", изтъкна той.