Етичната комисия на Висшия съдебен съвет ще провери магистратите с депозити в Корпоративна търговска банка, съобщи председателят й Ясен Тодоров. Ще се изиска актуален списък от синдиците на КТБ, които преди дни предоставиха данни за физическите и юридическите лица със сметки там. Наложиха се и корекции, тъй като имаше объркани сметки.
След получаване на точния магистратски списък, Етичната комисия ще поиска от Сметната палата справка за имотно състояние на магистратите, след което, ако се установи разминаване или недекларирани доходи, ще се решава за образуване на дисциплинарни производства.
Ясен Тодоров предположи срок от един месец, с уточнението, че ще се проверят все още действащи магистрати. Тодоров отказа да коментира размера на влоговете в КТБ на колегите си Васил Петров и Румен Георгиев, както и какъв е приемливият магистратски доход на съдия или прокурор с голям стаж.
Според него всеки има право да има спестявания и да избира в коя банка да ги вложи, но същевременно някои от сумите били „стряскащи". Той не се съгласи с коментарите, че фалиралата КТБ е банката на съдебната власт, както и с версията, че целта на списъка е да се подмени настоящия състав на ВСС.
Междувременно днес съветът трябва да приеме мерки по последния критичен доклад на Европейската комисия, където се критикуват съмненията на независимост и за бързи действия, включително по аферата „Яневагейт".
По-рано адвокатът на Цветан Василев Константин Симеонов коментира, че списъците са манипулирани и от тях за извадени интересни имена, например децата на вицепрезидента Маргарита Попова и бившия прокурор Роман Василев. Попова отрече синът и дъщеря й да „държат милиони" не само във фалиралата КТБ, а и в която и да е банка.