Третият мъж, заподозрян за помагач на агентите от ГРУ при акцията срещу Сергей Скрипал, беше идентифициран от сайта за разследвания Bellingcat като офицер от руското разузнаване на име Денис Вячеславович Сергеев.
ДАНС и прокуратурата потвърдиха, че въпросният мъж е влизал три пъти на територията на България през 2015 г. с документи на името на "Сергей Вячеславович Федотов". На практика тази самоличност е била фалшифицирана, а истинският руски гражданин е висш офицер от ГРУ и възпитаник на Военно-дипломатическата академия на Русия.
Според авторите на разследванет, "руските власти са предприели необичайни мерки през последните два месеца, за да изтрият всички публично достъпни архиви за съществуването на Денис Сергеев, както и на Анатолий Чепига и Александър Мишкин, двамата основни заподозрени за отравянето на Скрипал".
До момента е установено, че Денис Сергеев е роден на 17 септември 1973 г. в Ушарал, на територията на бившия съветски Казахстан в близост до границата на СССР с Китай. Служил е в армията в Новоросийск. Между 2000 и 2002 г. е прехвърлен в Москва, където влиза в елитната Военно-дипломатическа академия, известна като школата на ГРУ. В училището се привличат кадри с минимален чин "капитан", които са се проявили с изключителни способности по време на военната си служба.
При завършването си той би трябвало да е получил чин на полковник-лейтенант. Bellingcat не разполага със сигурна информация за настоящото му офицерско звание, но се предполага, че то може да стига до генерал-майор.
Сергеев е женен и има дъщеря. От 2004 г. нататък Сергеев е ползвал реалната си самоличност, за да се впише като управител или акционер в 8 руски копмании. Всички от тях са ликвидирани в периода 2007-2012 г. и се предполага, че са ползвани като кухи фирми, които имитират имената на други големи търговски дружества, регистрирани в Русия. През 2009 г. Сергеев е получил личен заем от руска банка в размер на малко над 1 млн. долара. Предоставянето на подобен кредит на човек без недвижимо имущество и дори без личен автомобил е необичайно събитие. Предполага се, че заемът е даден за окрупняване на личните доходи на Сергеев, който се представя като "специалист", работещ за консултантската компания Loreven Style.
Дружеството, базирано в Рига, е посочено от Сергеев като негов работодател при преброяването през 2010 г.
Проверката на Bellingcat е показала, че липсват официални архиви, които да доказват съществуването на подобна компания - както в Рига, така и другаде. Двата телефонни номера, посочени за връзка с фирмата, са невалидни.
Не е сигурно какви функции са изпълнявали фирмите на Сергеев и дали имат връзка със заема от банката. Според разследващите, е възможно компаниите да са създадени за пране на пари или за прикритие по време на разузнавателни мероприятия, така че да осигуряват легитимна месторабота на Сергеев и съдружниците му - също свързани с ГРУ.
През 2010 г. Денис Сергеев получава своето "алтер его" Сергей Федотов. Издаден му е нов паспорт от бюро 770 001 в Москва, където са направени и личните документи на Мишкин и Чепига. Фалшивата самоличност повтаря някои от оригиналните данни на Сергеев, напр. бащиното му име и датата на раждане. Федотов получава адрес и работно място в Москва в дружество на име "Бизнес Куриер". Bellingcat не успяват да идентифицират конкретното предприятие, в което би трябвало да е работил агентът от ГРУ.
При преброяване през 2017 г. Сергей Федотов е посочил, че получава възнаграждение в размер на 1000 долара на месец, без да посочва къде работи.
При проверка на няколко бази данни Bellingcat успява да събере информация за пътуванията на Сергей Федотов през периода 2012-2018 г. - включително до България.
Посещенията му в страната са се случили през февруари, април и май 2015 г., като последните две от тях съвпадат с рязкото влошаване на здравословното състояние на оръжейния бизнесмен Емилиян Гебрев. От справкага се вижда, че последните му пътувания са от началото на 2018 г. - Женева - Цюрих (10-17 януари), и Лондон - Рим (3 - 4 март). Тази визита от Москва до Великобритания съвпада с пътуването на двамата агенти от ГРУ, заподозрени за опита за убийство на Сергей Скрипал.
Главният прокурор Сотир Цацаров потвърди, че разследването по случая Гебрев е подновено през октомври 2018 г. по настояване на самия потърпевш, като е направена връзка с британските служби заради съмненията за евентуална връзка между отравянето в София от 2015 г. и атаката срещу Скрипал през 2018.
Bellingcat и партньорите му са потърсили няколко експерти по бойни вещества за консултация по случая с отровата, погълната от Емилиян Гебрев. Потърсена е оценка и от Вил Мирзянов, работил по разработката на "новичок" в СССР. Мирзянов казва, че стандартните тестове за съответствие не са подходящи за ползване при идентифицирането на Новичок. Той препоръчва да се направи повторен тест от същата лаборатория във Финландия, която да изследва специални метаболитни следи и остатъчни артефакти, които са типични за отравяне с нервнопаралитичното вещество, за да може да се потвърди или отхвърли хипотезата за евентуално сходство на използваната отровна химия.
От финландската лаборатория Verifin, в която са правени тестовете на Емилиян Гебрев, са съобщили, че пазят всички проби на пациентите си за период от най-малко 5 години, т.е. има възможност да се повтори изследването преди юни 2020 г.
Според данните на Bellingcat - Сергей Федотов е пътувал от Москва до София на 23 май 2015 г., като пет дни по-късно е пресякъл границата към Сърбия с автомобил в компанията на двама руски граждани. Източници на "Капитал" съобщават, че един от двамата мъже се е намирал в Лондон по време на отравянето на Скрипал през март 2018 г.
Това посещение на Федотов съвпада с второто влошаване на състоянието на Емилиян Гебрев след първоначалното отравяне през април. Бизнесменът е приет отново в болница с подновяване на симптомите на отравяне.
До момента не е ясно каква може да е връзката на Сергей Федотов / Денис Сергеев в атаката срещу Сергей Скрипал през 2018 г. Знае се, че той е пристигнал в Лондон на 2 март 2018 г. от Москва, като по-късно в същия ден Мишкин и Чепига са кацнали в британската столица.
Не е ясно и дали Федотов / Сергеев е посещавал Солзбъри, докато се е намирал във Великобритания. Знае се, че е имал резервиран полет за прибиране в Москва в следобеда на 4 март, когато Сергей и Юлия Скрипал са намерени в безпомощно състояние. Руснакът обаче не се прибира с този полет, а вместо това се оказва в Рим, откъдето лети в същия ден към Москва.
Методът му на придвижване повтаря схемата с движението му по време на пътуванията до България - при всяко от тях Федотов е изпускал предварително резервирания си полет за връщане в Русия и се е прибирал след преминаване на границата.
Интересни разкрития. Според тях тия ГРУ- агенти са получили доста доларс, а не са успели да ликвидират целите си. Това ГРУ- аджиите явно са некадърници и не знам защо западняците се плашат от тях?!