Промените в законодателство нямат за цел да дават повече права на социалните работници и на другите органи, нито целят по никакъв начин намеса в семействата и отнемане на децата, а по-скоро превенция на риска от изоставяне на деца.
Това каза на брифинг министърът на труда и социалната политика Бисер Петков във връзка с недоволството около планираната Национална стратегия за детето 2019-2030 г. и плановете на граждани да протестират срещу промените в законодателството в тази насока.
По-рано днес премиерът Бойко Борисов коментира, че в момента такава стратегия няма и съобщи, че е заръчал на Петков да припомня това на брифинги "сутрин, обед и вечер".
"Отговорността за възпитаването на децата е преди всичко на техните родители, а държавата има ролята да подпомага родителите в това задължение. Действащото законодателство не се отклонява от това конституционно положение и по никакъв начин не дава допълнителни права на социалните работници да се намесват в семействата, да отнемат деца и т.н.", коментира социалният министър.
По думите на Петков с приетия през март Закон за социалните услуги са били променени още 26 закона, сред които и Закона за детето. Направените промени всъщност целели да се усъвършенства механизма за координиране между различните институции за превенция за изоставянето на деца и тяхната реинтеграция в семейства.
"Разписани са съответни механизми за това как се реагира при риск от изоставяне на дете в родилен дом, като съответно началникът на родилния друг и другите медицински специалисти имат задължението да съобщят, когато съществува този риск. Т.е. дадени са допълнителни задължения, а не права", коментира социалният министър и припомни, че само през 2018 г. в родилните домове са изоставени 441 деца.
В закона са разписани и действията за превенция за изоставяне на деца, родени с увреждания.
Бисер Петков определи като "несъстоятелна" информацията, че 260 милиона се разпределят към неправителствени органиазции. Той посочи, че бенефициент на тези средства са общините, които са доставчик на социалник услуги.
Само 15,6% от всички социални услуги са били предоставени от общините на частни доставчици, които могат да бъдат и НПО-та, обясни Петков.
С промените се поставя рамка за сектора и се "дава възможност социалните услуги да се използват като инстурмент срещу социалното изключване".