Кабинетът одобри сделката за F-16 на цена $1,256 млрд.

Министерски съвет одобри сделката за покупка на осем нови изтребителя F-16 от САЩ, като общата цена на споразумението е 1,256 милиарда долара (приблизително 2,19 млрд. лева).

Ще бъде поискано одобрение от страна на Конгреса на САЩ американската страна да поеме 60 млн. долара от цената, обявиха министрите на отбраната Красимир Каракачанов и на икономиката Емил Караниколов.

„Ако тези приблизително 60 млн. бъдат одобрени от американския Конгрес, реално цената, която ще заплати България ще падне с милиони долари. Което на практика ще доведе до една цена под 1,2 млрд долара", каза Красимир Каракачанов.

Всички 8 самолета трябва да бъдат доставени до 2023 г.

"Най-после се случи една дългогодишна мечта на ВВС, които ги поставя на равностойно стъпало с нашите партньори от Алианса - да придобият самочувствие, че притежават нещо съвременно и актуално. Имам уверение от министър-председателя, че приключването на проекта на военно-въздушните сили няма да спре преговорните процеси за другите два проекта за бойната машина и също така проекта на военно-морските сили. Така че се надявам скоро време да имаме добри новини и за тях", каза началникът на отбраната ген. Андрей Боцев.

"Освен че ВВС ще придобият нови и качествени самолети, България ще придобие капацитет да започне развитието на самолетния сектор", каза министърът на икономиката Емил Караниколов.

В хода на преговорите е получено съгласие по шест позиции - създаване на базови способности във връзка с хидравличната система; създаване на базови способности за поддръжка за кацане, което включва ремонт на 25 компонента; създаване на базови способности за поддръжка на електрическата система; логистична поддръжка и управление на веригата за доставка за жизнения цикъл на флотилията F-16; подкрепа за разивието на национални способности, свързани с безпилотни летателни средства и дронове.

"Най-важното за мен е подкрепата за изграждане на национални тренировъчни центрове за пилоти, инженери и технически състав за поддръжка", каза още Караниколов.

Министерският съвет е дал мандат на министъра на отбраната да подпише четири договора. Те са за доставката на изтребителите F-16 Block 70, за боеприпаси, за ракетите въздух-въздух, за доставка на система за наблюдение и управление.

Следващата седмица предложението ще бъде обсъдена в Комисията по отбрана в Народното събрание, а след това сделката ще бъде гласувана в пленарната зала.

Решението на Министерски съвет за F-16 идва две седмици след като президентът Румен Радев подложи на остри критики проектосделката, като предупреди, че снижаването на цената по офертата може да "свие драматично бойните умения" на самолетите.

В интервю за "Панорама" по БНТ, Радев коментира следното:

"Дебатът за изтребителите F-16 бе опорочен. Сега се движим към скъпи самолети с жестоко орязано оборудване. F-16 е самолет с високи бойни способности, но е само върхът на пирамидата. Реалностите разкриват непрекъснато наивността на българското правителство по отношение на програмата. За нашите минимални изисквания, офертата беше над 3 млрд. лв., и то при 100% авансово плащане.

"Ако един компонент не е пълноценен, бойните умения драстично се свиват.

"При тази програма преговори за сваляне на цената няма. Единственият начин за сваляне на цената е да се откажеш от нещо. Правителството предприе ход за сваляне на цената чрез орязване на пакета".

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов репликира Радев, като му препоръча да "търси преговори със своя американски колега" Доналд Тръмп, ако има забележки по сделката.

Каракачанов посочи, че преговорният процес за модернизирането на военната авиация е бил достатъчно труден, за да не се разреши през последните 10-12 години.

"Ако беше лесно, самият президент Радев, още когато беше командващ на ВВС, щеше да реши проблема. Само че той не се решава вече 10-12 години. Сега сме на крачка да сключим договор. Президентът можеше чрез ранга, който заема, да потърси контакт със своя американски колега и ако има някакви съображения, да ги каже и да помогне малко в този процес, защото е лесно да критикува, трудно е да се върши работа", коментира още Красимир Каракачанов.

Министерството на финансите емитира нов вътрешен дълг на обща стойност от 300 милиона лева, за да подготви плащането на осемте нови бойни самолета при приключване на преговорите със САЩ.

Ако сделката бъде финализирана, ще се стигне и до актуализация на Бюджет 2019.

Новините

Най-четените