ВМРО се разграничи от Петър Харалампиев (ДАБЧ)

ВМРО се разграничи от председателя на Държавната агенция за българите в чужбина Петър Харалампиев, който стана обект на разследване от Специализираната прокуратура по съмнения за корупция.

Харалампиев е един от над 20 арестувани, потвърдиха от държавното обвинение. Заедно с него е задържан и главният секретар на агенцията Красимир Томов.

От ВМРО обявяват, че "напълно подкрепят" действията на разследващите органи и "настояват всички доказано виновни лица да получат възможно най-тежките наказания, предвидени в българското законодателство".

"Нашата политика винаги е била да се дава българско гражданство на всеки етнически българин, независимо от това къде живее. Ако някой служител си е позволил да злоупотребява със служебното си положение и да нарушава правилата за работа на Агенцията и законите на страната, той трябва да понесе последиците за това. Председателят на ДАБЧ не е член на нито една от партиите в Коалицията „Обединени патриоти - НФСБ, Атака и ВМРО". Той е лидер на гражданското движение „БГ патриот", се казва в позицията на партията на Красимир Каракачанов.

Това е първата официална реакция от страна на партия от ОП по повод информацията за арестите в Агенцията за българите в чужбина. Прокуратурата обяви, че прави претърсвания, обиски и разпити на свидетели в рамките на разследване за четири престъпления:

- образуване или ръководство на организирана престъпна група (наказание лишаване от свобода от 3 до 10 г.)

- приемане на подкуп от страна на длъжностно лице (лишаване от свобода до 6 г. и парична глоба)

- съставяне на неистински официален документ или преправяне на съдържанието на официален документ (лишаване от свобода до 3 г.)

- нарушаване или неизпълнение на служебни задължения от страна на длъжностно лице с цел да набави облага за себе си или за другиго (лишавне от свобода до 5 г. или пробация).

До момента няма официална информация за повдигнати обвинения срещу който и да е служител на ДАБЧ.

Петър Харалампиев е бивш зам.-областен управител на София в кабинета "Борисов 2", когато ВМРО и НФСБ бяха коалиционни партньори на ГЕРБ и Реформаторския блок (2014-2017).

През 2017 г. той беше назначен за председател на Държавната агенция за българите в чужбина. ДАБЧ беше в ресора на ВМРО и в предходните 3 години - ръководител на структурата беше Борис Вангелов, който понастоящем е депутат от "Обединени патриоти".

Изборът му съвпадна с появата на снимка на Харалампиев, облечен в тениска с надпис "Wehrmacht" по време на поклонение пред гроба на Тодор Александров, организирано от ВМРО. Тогава вицепремиерът Красимир Каракачанов публично се застъпи за Харалампиев.

Купува ли се българско гражданство?

Съмненията за нарушения при легитимирането на българския произход за чужденци - кандидати за български паспорт - бяха повдигнати още през юни 2018 г. от страна на депутати от ДПС.

Йордан Цонев се позова на данни за това, че 114 лица, издирвани от Интерпол, са станали граждани на ЕС през българската процедура. Той поиса и създаването на специална анкетна комисия към Народното събрание за проучване на случая.

През март 2018 г. френското издание Nouvel Observateur публикува статия, в която се описва как "адвокати внасят в Агенцията за българите в чужбина по 100-200 сертификата за принадлежност към българската нация на ден", срещу суми от 500 до 3000 евро. Източник на френското издание е бившият ръководител на дирекцията за българско гражданство в Министерството на правосъдието Катя Матева, която твърди, че висши държавни служители и "най-малко един министър и един вицепремиер от националистическа партия са замесени в корупцията".

Тогава ВМРО подкрепи подписката на ДПС за формиране на комисията и обяви, че иска да се направи пълна проверка за последните 20 години "на кого е давано българско гражданство, колко изселници в Турция са поличили българско гражданство, без да имат право на това, когато ДПС са управлявали държавата" (по думите на Юлиян Ангелов, ВМРО).

Новините

Най-четените