Министерството на здравеопазването обмисля въвеждането на данък за вредните храни като мярка срещу затлъстяванео и нездравословния начин на живот.
Здравният министър Петър Москов обяви във Facebook, че "Продукти, съдържащи над вредния праг трансмастни киселини, сол, мас, захар, кофеин и др. ще бъдат обложени с данък по подобие на други европейски държави. За целта здравното министерство разработва цялостна концепция за ограничаване на вредните за здравето храни".
Данъкът може да е 10% от цената на стоката. В Дания, където преди 4 г. е въведен данък върху храни с повишено съдържание на наситени мазнини, били заложени около 160 млн. евро приходи годишно.
На първо място става дума за храните с прекомерно съдържание на сол, уточниха от здравното министерство. Между тях са най-често повечето индустриално преработени и консервирани храни, колбаси, месни деликатеси и др. Определената горна граница на дневния прием на натриев хлорид е до 5 г на човек.
Една от целите на идеята за новия данък е да подтикне производителите на храни със сол да заменят натриевия хлорид - готварската сол, с калиева сол. Тя се смята за по-благоприятна за здравето, тъй като употребата й помага за запазване на водния баланс на организма. Калиевата сол обаче също се приема под формата на комбинация, в която има и над 30% натрий. Причината е, че ако се приема в самостоятелен вид, причинява обезводняване.
Очаква се експертите да уточнят дали постъпленията от новия данък ще се изразходват за профилактика или за промоция на здравословния начин на живот, обясниха експерти. В дъщото време се разчита, че по-високите цени ще облъснат потребителите и така ще спасят здравето им.
В предстоящите обсъждания на идеята за данък върху вредните храни ще се изясни и какво следва за производството на бяло саламурено сирене и кашкавала, в които се влага много сол.
Според Агенцията по безопасност на храните обаче няма как една храна да бъде определена като вредна и да й бъде сложен допълнителен данък.