Бягствата на затворници, пропуските в охраната на Летище "София" и нееднозначната позиция на правителството по мигрантската криза в Европа - това бяха част от аргументите на "БСП за България" в началото на дебата по вота на недоверие срещу правителството на Бойко Борисов.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова започна изказването си с новината за случая на избягал арестант от 3 РПУ в Пловдив, като призова МВР "да го хванат до края на дебатите, докато не е пуснал брада".
Нинова цитира данни от управленската програма на ГЕРБ, в която се поема ангажимент за осигуряване на нови 6000 полицейски служители, които да извършват дейности по разследване. В управленската програма на кабинета е заложено и осигуряване на полицейско присъствие в цялата страна.
"Кой лъже и кой не е изпълним обещанието", попита Нинова. Тя критикува правителството и заради текстове от закона за частната охранителна дейност, в които на местните власти се дава правото да наемат частни фирми за осигуряване на реда в по-малките населени места. Председателят на БСП определи тази политика като "приватизация на сектор Сигурност, която е изключително опасна с дългосрочни последици".
"Има неразбирателства вътре в правителството между финансовия министър и министъра на отбраната как да се действа в сектора Сигурност. Заместник-министър председател казва, че министър толерира и подпомага проституцията и наркотрафика, а друг министър провежда чужди интереси по морето. Когато това го каже опозицията, лъже и завижда. А когато го казват ваши хора, какво правите?", каза Нинова.
Тя цитира доклад от ОЛАФ, в който се описват слабости в информационната система на митниците, които позволяват манипулации. Председателят на БСП обвини кабинета на ГЕРБ и Патриотите за това, че "не може да гарантира сигурност в домовете на хората от кражбите, по улиците от убийства и избягали затворници, на митниците от контрабандисти, на границите от мигранти".
"Самото правителство не може да гарантира сигурност от самото себе си", завърши Нинова и призова за оставка на кабинета и предсрочни избори.
Председателят на ДПС Мустафа Карадайъ подкрепи вота на недоверие заради "политическия ефект от този мощен демократичен инструмент.
"Знаем, че този вот няма да успее, но не бързайте да се радвате. Не можем да стоим безучастни, когато държавното управление разчита на хаоса, държавността ерозира, общественото напрежение е на градус, демокрацията е в опасност", каза той.
Карадайъ разкритикува мнозинството за това, че не спазва актуализираната стратегия за национална сигурност, а управленският модел генерира вътрешно напрежение и нестабилност.
"Затова ние от ДПС ще гласуваме против това правителство", каза той.
Основните изказвания в защита на кабинета дойдоха от страна на Менда Стоянова, Данаил Кирилов (ГЕРБ) и Павел Шопов и Милен Михов (Обединени патриоти).
"Няма нарушения на митническата администрация, а проактивни действия в борбата с измамите в Европа. Не е вярно, че има 110 случая на висококвалифицирани киберпрестъпления в системата на агенция "Митници". Те не са установени от ОЛАФ и не са пропуск на митническата администрация. Точно обратното. Благодарение на митническата администрация се констатират престъпления и заедно с ГДБОП се прави анализ, за да може през декември България да представи цялата информация на ОЛАФ", посочи Стоянова.
Милен Михов (ВМРО / ОП) обвини БСП в изопачаване на информацията за проблемите с бойната летателна техника като част от дефицитите в политиката на сигурността.
"Ресурсното осигуряване за отбрана е предвидено да достигне 2% от БВП до 2024 г., нещо, което беше подкрепено от всички политически сили, включително и от президента. Вие разказвате за случай с отказ на пилотите да летят с МиГ-29 от миналата година - а по това време министър Красимир Каракачанов докладваше всеки ден за проблемите с ремонта на тази техника. Пропускате обаче да кажете, че този проблем вече е в историята и самолетите вече се обслужват от фирмата-производител", каза Михов.
Дебатите по вота на недоверие приключиха изненадващо бързо - в рамките на един час от времето на пленарното заседание.
Премиерът Бойко Борисов не присъстваше в парламента по време на обсъжданията.
Депутатите от ПГ на "Воля" на Веселин Марешки също отказаха да влязат в залата с аргумента, че "този филм вече сме го прожектирали, а управляващи и опозиция харчат ценно парламентарно време, докато голяма част от българския народ едва свързва двата края" (по думите на депутата Пламен Христов).
Гласуването по вота ще се проведе в петък, 29 юни.