Казусът с регистрацията на ДПС за предсрочните парламентарни избори продължава, дори след като в сряда Централната избирателна комисия взе решение по въпроса.
Тъй като две коалиции с участието на партията и с включена абревиатурата ДПС са подали документи, от ЦИК дадоха краен срок до 17:00 часа на 7 септември двете коалиции да докажат, че партията ДПС не е част от тях, за да бъдат регистрирани.
Освен това ЦИК ще поиска удостоверение за банковите сметки на двете коалиции.
Мотивите за това решение са, че Движението е заявено като част и от двете коалиции, а това противоречи на чл. 127 ал. 2 от Изборния кодекс, според който една партия може да участва само в една коалиция.
В подкрепа на това решение гласуваха 11 от членовете на ЦИК, докато трима бяха против (Красимир Ципов, Гергана Ганчева и Георги Баханов). Силвия Стойчева бе извън залата.
Мотивите на Ципов са, че с тези предписания не се дава конкретно указание, което да бъде изпълнено от заявителите на документите.
"По време на обсъждането предложих различна редакция. Смятам, че не даваме ясно конкретно указание, което да бъде изпълнено от заявителите", коментира още той.
Неговият колега Георги Баханов има друг мотив за гласуването си против - според него продължава "правния абсурд", в който не се определя последователността на внасяне на документите.
"Това доведе до измислените указания, да извадят една от партиите от тях. В двете коалиции участва една и съща партия", посочи Георги Баханов.
Той допълва, че ако имаше издаден пореден номер за всяка от двете коалиции с участието на ДПС, при прегледа на документи, ако се установи, че има дублиране на една и съща партия в състава им, то на втората по поредност коалиция щеше да бъде отказана регистрация.
От друга страна обаче членът на ЦИК Йорданка Ганчева, която гласува в подкрепа на предписанията, обяснява, че това решение все пак задейства процеса.
"Не може ние да бавим и да тупаме топката, указанията се дават незабавно, а ние ги даваме след два дни. Проблемът ще бъде пред нас отново и ЦИК ще трябва да се произнесе по документите. Не обсъдихме всички документи. Казахме, че една партия не може да участва в двете коалиции, не можем да кажем дали една партия може, или не може да участва в една коалиция", посочва тя.
Какво означава обаче това предписание от ЦИК?
На практика решението на Централната избирателна комисия блокира ДПС от участие на изборите, ако се приеме, че двете коалиции - "ДПС-Демокрация, права и свободи" и "ДПС-Ново начало", ще бъдат регистрирани, само ако докажат, че партията ДПС не участва тях.
Паралелно с това ЦИК трябваше да решава и за регистрацията на Движението за частичните местни избори, насрочени за 20 октомври.
Там крилото на Ахмед Доган отбеляза (поне временна) победа, след като Комисията е преценила, че ще признае самостоятелната регистрация на ДПС като партия, извършена от Джевдет Чакъров, чрез пълномощник Джейхан Ибрямов.
Председателстващият заседанието на ЦИК Димитър Димитров обясни, че са представени необходимите документи, с които партията може да бъде регистрирана. Има необходимите удостоверения, както и пълномощници.
По тази логика беше отказана регистрацията на коалиция "ДПС-Ново начало", въпреки че Хамид Хамид, упълномощен от другия съпредседател на партията - Делян Пеевски, е опитал да изтегли от ЦИК самостоятелната регистрация на ДПС за местните избори.
Мотивът ЦИК да не признае действията на Хамид е, че в приложените от документи липсва решение на партия "Движение за права и свободи" за заличаване на регистрацията за участие в новите избори на 20 октомври 2024 г. съгласно изискванията на чл. 137, ал. 1 от Изборния кодекс.
Решението на ръководството на Парламентарната група "Движение за права и свободи" не може да замени решение на партията "Движение за права и свободи", пише още в решението на ЦИК.
Лидерът на крилото на ДПС "Ново начало" Делян Пеевски коментира по-рано днес ситуацията, като изтъкна, че не признава препоръките на ЦИК относно регистрацията за парламентарните избори.
"Има едно ДПС. Не знам какво е това противопоставяне. Има ДПС, има отцепници. ДПС ще бъде това, което е - Движение за права и свободи - Ново начало и ще го видите на изборите. Има едно ДПС, една легитимна коалиция, това е нашата, която е с решение на парламентарната група. Отцепниците да се явяват както искат", заяви той пред журналисти в Народното събрание.
Пеевски обвини председателката на ЦИК Камелия Нейкова, че е оказала натиск за взимане на това решение.
"Забягналата шефка на ЦИК, която е заместник-председателка на една от партиите, които участват в коалицията с деребеите, се върна. Това е абсолютно незаконно решение. Виждат се интересите им. Не го приемаме. Ще има "ДПС-Ново начало", коментира още той.
От другото крило в партията - това на Ахмед Доган и Джевдет Чакъров, пък обвиниха Пеевски, че се опитва да присвои и унищожи марката ДПС.
На брифинг в парламента Тимур Халилов заяви, че има едно ДПС, създадено от Ахмед Доган, като то е и на всички хора, които споделят неговите принципи и идеали.
По думите му Делян Пеевски и хората около него са изключени от ДПС и не представляват волята на избирателите от ДПС.
"Коалицията, създадена от Делян Пеевски за изборите, е националистическа, а не евроатлантическа и това личи от програмите на партньорите в нея. Затова тя няма как да представлява избирателите на Движението за права и свободи", категоричен бе Халилов.
Едно е сигурно, спорът между двете крила на ДПС ще се прехвърли в съда, като се очаква решенията на ЦИК да бъдат оспорени пред Върховния административен съд.
Ако ли не, то ще видим първите парламентарни избори у нас от 1991 г. насам, в които Движението за права и свободи няма да участва.