Когато на военната авиация се гледа като средство за лични политически интереси, когато се погазва военната експертиза - винаги ни излиза скъпо и води до прахосване на обществен ресурс, до занижени способности и загуба на човешки животи. Това заяви президентът Румен Радев при приемането на почетния караул и поднасянето на цветя по случай Празника на авиацията и на Българските военновъздушни сили.
Радев, който преди да стане държавен глава, беше шеф на българските ВВС, определи авиацията като една много сложна технология. Затова и по думите му целият процес по нейното договаряне, приемане и отстояване се простира извън представите на хората, които взима решенията.
"Затова трябва да се слуша и уважава военната експертиза", призова държавният глава.
Радев заяви още, че в момента България има нужда от най-малко 16 нови изтребителя, но решенията по темата трябва да се вземат от гледната точка на това, че военната авиация е средство за отстояване на националния интерес и за гарантиране на националната сигурност.
Според него българските военновъздушни сили винаги са били носител на националната гордост, на националните добродетели, на патриотизма, на народолюбието, на новаторството и на прогреса. Румен Радев пожела на всички служители на ВВС много здраве и успехи.
"Надявам се, че Конституционният съд ще защити нашата Конституция от невежеството и гаврата, които се поднасят от управляващите", коментира още Радев по време на събитието, визирайки проекта на ГЕРБ за нов основен закон на страната. Президентът сезира КС с искане да бъде обявено за противоконституционно решението за създаване на Временна комисия за разглеждане на проект на Конституцията на Република България, прието от Народното събрание, а решението по темата все още се очаква.
Президентът коментира и предстоящото заседание на българо-македонска комисия, разглеждаща общата история на двете държави. Той отбеляза, че хората в комисията са професионалисти и хора, отдадени на България, които ще защитят интересите на страната ни.
"Посланието ми към тях е, че политиците не могат да абдикират от този важен за България и Македония и ЕС процес. Крайно време е да се намери това политическо решение, което да утвърди всички принципи на уважение на историята и добросъседството, и уважението на нашата идентичност и език", заяви държавният глава.
"Това е отговорност преди всичко на страната, кандидат за член на ЕС. За компромиси има място винаги, но те не могат да се извършват с история, идентичност и език, или с искане за национални малцинства", коментира още Радев.