Веднъж сграбчила те, Прага никога повече не те пуска.
Кафка е напълно прав, както винаги - виждаш веднъж чешката столица, вдъхваш влажния въздух край Вълтава и вече знаеш, че искаш да се върнеш пак. В старата част на града красотата наднича от всяка фасада и детайлите са толкова много, че окото и камерата на смартфона трудно ги обхващат.
За компания в чантата ми е новият Redmi Note 14, който издържа теста дали камерите му ще се справят с фините елементи на Стара Прага и Карловия мост.
Redmi Note 14 не само вече е с подобрен основен сензор, но и с изкуствен интелект, който "пипа" внимателно кадрите, ако има нужда.
Xiaomi ни събра в Прага за премиерата на Redmi Note 14 серията в сухи, но, уви, намръщени януарски дни. Затова имах сериозни притеснения дали снимките с новия смартфон ще изглеждат добре - и на дисплея му, и когато ги прехвърля на десктоп компютър.
Опасенията се оказаха излишни.
Основният сензор е 50 мегапиксела, но пораства до 1 инч, за да пропуска повече светлина и да хваща дребните подробности при снимки отблизо или със зуум. Затова даже и кадри в мрачно време се получават удивително контрастни и ярки и без помощта на ИИ.
Другите два сензора са 8-мегапикселов широкоъгълен и 2 мегапиксела макро сензор.
Едно от най-големите предимства не само на този Redmi Note 14, но и на камерите на Redmi по принцип е лекотата, с която заснемането на хубави кадри се получава. Това са така наречените "point and shoot" сензори - насочваш телефона и щракаш.
С Redmi Note 14 няма нужда от обикаляне из настройките и безкрайно разцъкване преди снимане.
Ако все пак решим да разгледаме настройките на камерата, веднага попадаме на "AI камера" - функция, която коригира кадъра веднага след заснемането му. Тя за секунда се справя с размазване, неподходяща осветеност и липса на достатъчно контраст.
Времето наистина е точно около секунда и с просто око се вижда как снимката за миг се променя и става по-качествена, изострена и ярка.
Има го и вече добре познатият макро режим за снимки, както и разнообразни филтри.
Ултраширокият режим на заснемане пък е достатъчен, за да обхване мащабна картина като например Старият градски площад в Прага или пейзажът, който се подава зад Карловия мост. Отново без размазване или замъгляване на снимките.
Този режим би бил незаменим за планинари и почитатели на разходките из природата, които държат да уловят максимално много от заобикалящата ги красота.
Или от туристи, които са се оказали на широк площад или живописен легендарен мост и държат да запаметят дигитално колкото се може повече.
За съжаление слънцето не ми се усмихна, дори и когато стигнах до самия Карлов мост.
Заедно с това тълпите от пътешественици се сгъстиха, което направи снимането още по-трудно. Към това прибавям и лекото треперене от студ, защото около реката е още по-мъгливо и усойно и въздухът е вледеняващо влажен.
Бях меко казано любопитна какво ще излезе от снимките ми с Redmi Note 14 точно на Карловия мост.
И Староместката кула в началото на моста, и статуите бяха надлежно запечатани и впоследствие разгледани с удоволствие. И, разбира се, споделени из социалните мрежи, защото нито аз, нито някой друг познава човек, на когото Прага да му е омръзнала.
Още снимки от Карловия мост и Стара Прага можете да видите горе в галерията.
----
A как Xiaomi 14T Pro "видя" Солун и неговите вкусотии - можете да разгледате тук:
-----
Колкото до премиерата на Xiaomi, която беше в модерния "Форум Карлин" - тя далеч не се изчерпа с Redmi Note 14.
В Прага видяхме първи по-флагманските модели - Redmi Note 14 Pro и Redmi Note 14 Pro Plus. Освен висококачествените камери смартфоните са и по-издръжливи от всякога - на прах, вода, влага и изтърване.
Потребителите вече ще могат да си изберат и смартфон с гръб от еко кожа, която осигурява мек допир, но и по-стабилен захват с дланта.
И по-високия клас Pro-модели, и ментовозеленият Redmi Note 14, който пътува с мен, са с батерия от 5110 mAh, която няма да ни изостави в най-неподходящия момент. С удоволствие забелязах, че след цялото снимане и обиколки в студа батерията е паднала със съвсем малко проценти.
Xioami показа и две нови преносими батерии.
По-мощният powerbank е с мощност от 165 вата и капацитет от 10 хил. mAh. От Xiaomi уточняват, че зарядното е достатъчно силно, за да се справи със зареждането както на смартфони и таблети, така и на лаптопи.
Може да зарежда едновременно две устройства и има удобен дисплей, който показва оставащия капацитет и зареждането в реално време. Теглото е 319 грама.
Втората преносима батерия е по-компактна с тегло от 210 грама.
То се съчетава с дизайн, заради който батерията би могла спокойно да се побере и в джоба на дънките или тясно малко отделение в дамска чанта. Капацитетът отново е 10 хил. mAh, а мощността е до 33 вата.
Powerbank-ът би могъл да зарежда три устройства едновременно.
Осван с новите джаджи на Xiaomi и серията Redmi Note, футуристичният "Форум Карлин" беше изпълнен и с прекрасно настроение, което бълбукаше на поне 7 различни езика над чашите с чешка бира и коктейли.
Колкото до самата Прага - няма да е пресилено да кажа, че самолетът още не беше отлепил колесник от пистата, когато си обещах да се върна възможно най-скоро.