Музеят, в който живеят мумините на Туве Янсон

Тампере е град в централна Финландия, обграден от десетки езера. Наричан "Мансе", по подобие Манчестър, когото бумът на текстилната индустрия прави първи индустриален град в света, Тампере и до днес пази славата си на първи индустриален град във Финландия.

Разбира се, индустрията отдавна е изнесена от центъра и за славното фабрикантско минало напомнят единствено червено-тухлените сгради с високи комини, които днес са преустроени на жилищни и офис сгради. И на музеи!

В този двеста хиляден град има над двадесет музея, посветени на странни на пръв поглед тематики - музей на хокея, на електронните игри, шпионски музей, музей на Ленин, и др. Съвсем наскоро в Тампере отвори врати и единственият по рода си Муминтрол музей.

Когато прочетох новината във вестника, че предстои откриване на Муминтрол музей в Тампере, бях силно скептична. Мислех си какво пък толкова ще покажат в цял музей за мумините, та те са литературни герои?! Преживяването, обаче, се оказа приказно.

В музея образите на мумините оживяват и присъствието им е осезаемо. И това е постигнато по изключително изящен начин.

На пръв поглед Муминтрол музеят представлява колекция от оригиналните графики и модели, съпътствали създаването на всяка история за мумините. Но това далеч не е всичко. Първата по рода си експозиция отвежда посетителя на истинско приключение в света на фантазията: можеш да се скриеш под вълшебна шапка, да стоиш на глетчер по време на снежна буря, или да гледаш как преминава комета на фона на нощното небе.

В притъмнените помещения са скрити стаички, в които можеш да видиш анимирани версии на най-първите образи на мумините, създадени от Туве Янсон още в тийнейджърските й години. В пода има дупки, покрити със стъкло, които разказват тайнствени истории за реки и морета, снежни бури и изгубени съкровища. Вятърът тихо свисти, светлината е мека и всеки детайл изглежда като истински.

Ако, разбира се, успееш да разгледаш детайлите, защото наоколо винаги е пълно с малки деца, които изследват всичко, сякаш са попаднали на съкровище.

Снимка: Laura Vanzo / VisitTampere.fi

Едно от най-трудно достъпните места в Муминтрол музея е интерактивната стена на белите духчета от историята за Татко мумин и морето. Всяко докосване задейства светкавици, които разтърсват духчета - и отприщват вълна от детски смях. Има и кът за слепи деца, за да могат и те се запознаят с историите и формите на мумините.

Музеят е направен така, че всяко дете да се почувства добре дошло и да има възможност да се забавлява, да играе и да учи.

Повечето от изложените в музея макети са правени от самата Туве Янсон и са впечатляващи. Централният експонат и гордост на музея е пететажната, висока три метра, синя Мумин къща - къщата на многото тайни.

Снимка: Jari Kuusenaho / Moomin Museum / muumimuseo.fi

Къде ли е електрическото табло? Ами килерът на Баба мумин за сладко?

Има ли в къщата на мумините сауна? Тези и още куп други въпроси витаят в пространството около приказния експонат, обикновено изпълнено с любопитни детски очи.

В Муминтрол музея има и студио за отключване на творческия потенциал, където можеш да изпробваш различни техники, писци и хартия за рисуване, подобни на тези, които самата Туве Янсон е използвала при създаването на света на мумините.

Най-голямата стена в студиото е обкичена с различни рисунки на хора от цял свят.

Интересно е да се видят тези най-разнообразни форми на мумини, според това кой как ги възприема, но всяка от тях запазила онова добродушно и безгрижно „муминско" обаяние.

Приказното изживяване завършва в малък, уютен библиотечен кът с удобни читателски кресла и книжки за мумините на десетки различни езици. За да може всяко дете да продължи личното си приключение с мумините в някоя от техните чудати истории.

Снимка: Moomin Museum / muumimuseo.fi

Туве Янсон е родена в Хелзинки на 9 август, 1914 г. в семейството на финландския скулптор Виктор Янсон и шведската илюстраторка Сигне Хамарстен-Янсон. От ранна възраст Туве проявява интерес към писането и рисуването. Рисува първия мумин на външната врата на лятната семейна вила, след кавга с по-малките си братя.

Голямата мечта на Туве е да стане художник. Следвайки я, тя се записва да учи изкуство в Стокхолм и Хелзинки, а по-късно и в Париж. През тридесетте години на миналия век тя започва да рисува карикатури за сатиричния вестник Гарм, като за този период е характерен малкият муминтрол, включен в подписа й.

Като творец, Туве Янсон е силно разтърсена от Втората световна война и временно губи своето творческо вдъхновение. Намира спасение в бягството в приказния свят на мумините - зелената долина където мумините и техните приятели водят спокоен, мирен и безгрижен живот. Първата й книга „Мумините и голямото наводнение" е публикувана през 1945 г., следват още дванадесет.

Новините

Най-четените