Дронове, "бръмбари" и камуфлаж: Шпионските игри във футбола

Във футбола се въртят милиарди и отборите и техните ръководства понякога са склонни да преминат границата на нормалното в името на това да вземат предимство над съперника. Стига се дотам традиционното разузнаване да прерасне в откровен шпионаж.

Новата 2020-а също започна с шпионска история, макар и не такава, за каквито ще ви разкажем по-късно в материала.

Но ето за какво иде реч. Тотнъм губеше от Саутхемптън с 0:1, а в средата на второто полувреме Жозе Моуриньо нахлу в техническата зона на противника и започна да наднича в бележника на треньорите на "светците". Изглеждаше така, сякаш шпионира тактиката им и съдията Майк Дийн наказа португалеца с жълт картон.

Какво толкова можеше да види Жозе? И той не знаеше, но реши да опита.

Не помогна особено нито на него, нито на тима му и "шпорите" си тръгнаха победени от Южния бряг.

Случаите, в които наставниците успяват да извлекат ценна информация обаче не са никак малко. Но, разбира се, не става въпрос за отчаяни опити по време на самите мачове, а много преди да са започнали.

В началото на миналата година в Англия избухна огромен скандал. От Дарби Каунти разкриха разузнавач на Лийдс, който по указание на Марсело Биелса шпионираше тренировка на "овните". Шпионинът имаше най-различни инструменти у себе си, както и военен бинокъл. Агентът на Биелса бе успял да разбере, че Хари Уилсън няма да вземе участие в мача и бе събрал и друга вътрешна информация за Дарби. Тогавашният мениджър на "овните" Франк Лампард се разгневи и вдигна голям шум, а медиите погнаха Биелса.

Най-невъзмутимо обаче аржентинецът свика пресконференция, на която обясни, че негови хора шпионират всички съперници и въобще не е сигурен, че това е незаконно. В крайна сметка Лигата глоби Лийдс с 200 хиляди паунда, които Биелса настоя да извади от джоба си.

Малко по-късно се появиха подробности за тайната операция на човека на йоркшърци в Дарби. Шпионирането по време на тренировката било само част от работата му. Той пристигнал в града няколко дни преди това, постоянно завързвал контакт с местните и дори обикалял пъбовете, в които се събират феновете на Дарби.

На подобна мисия през 2018-а бе изпратен и разузнавачът на шведския национален отбор Ларс Якобсон. Мъжът отлетя за Австрия, където Южна Корея, бъдещ съперник на скандинавците в предварителната група, се подготвяше за Световното първенство. Шведът проби до базата на корейците, но беше надушен и го изгониха. След това се престори на объркан турист, но и това не мина пред охраната.

Ларс обаче не се смути и взе кола под наем, с която се качи в планината и намери къща с перфектна гледка към тренировъчния терен. Плати им добре и убеди собствениците да го пуснат да шпионира. На място той инсталира прецизен телескоп и видеокамера.

Но старши-треньорът на Южна Корея Син Тхе-йон надхитри шпионина. Играчите на националния отбор на азиатската страна просто си размениха номерате. "Някои от нашите национали са известни в Европа, но за западняците е много трудно да различат азиатците, така че му намерихме цаката", обясни гордият от себе си Син. Но изрично подчерта, че не осъжда методите на шведите.

Не се зане доколко шпионажът помогна, но "тре крунур" взе мача с 1:0.

Продължаваме с уникална история, която се случи през 2013-а в Италия.

Преди генуезкото дерби със Сампдория, треньорът на младежкия отбор на Дженоа Лука ед Пра (внук на легендарния бивш вратар на Италия Джовани де Пра), облечен в камуфлажна униформа, се скри в близката гора, откъдето снимаше тренировката на "моряците".

Наблюдателни тифози на Самп, дошли да вдъхнат кураж на своите, обаче, забелязаха, че храстите се движат и Де Пре бе разкрит. От Дженоа се направиха на ударени и казаха, че треньорът е действал по собствена инициатива и клубът няма нищо общо с шпионажа.

На сайта на Сампдория пък беше публикувано следното изявление: "Знаехме, че дербито е игра на нерви, тактика и стратегия, но, честно казано, никога не сме очаквали да се превърне в платформа за шпионаж. Лука де Пра, треньор в Дженоа и човек с благородно футболно потекло, се криеше като Рамбо в гората." Текстът беше придружен от прекрасна снимка от сцената.

Клубовете, които разчитат на шпионаж на съперниците, не жалят средства за високотехнологични джаджи, с които си служат агентите им.

През декември 2018-а, Гранада (по това време беше лидер в Сегунда, а в края на сезона се изкачи до Ла Лига) попадна в окото на шпионска буря. На стадион "Нуево лос Карменес" бяха открити подслушватели и скрити камери. "Бръмбарите" бяха навсякъде - в съблекалните, в съдийската стая и дори в коридорите. Историята остана забулена в мистерия и така и не се разбра по чие нареждане са били монтирани разузнавателните средства. Въпросът стигна до съда, а както често се случва - новото ръководство обвини старото за скандала.

Един от най-разпространените методи за шпионаж във футбола си остават дроновете.

През лятото на 2019-а, по време на турнира Копа Америка, дрон прелетя над базата на Перу преди мача с Бразилия. Местните медии заподозряха бразилския селекционер Тите за въздушната шпионска атака. Треньорът обаче показа завидно актьорско майсторство и в дълга тирада пред медиите заяви, че "вече е твърде стар за това". Логично го попитаха дали го е правил като по-млад. "Естествено", отговори той.

На Световното първенство през 2014 г. от постоянно прелитащи над базата им дронове се оплакаха французите. В един момент обмисляха да се обърнат за съдействие към държавните власти в Париж, които да изпратят обучени хора, които да пазят "петлите".

В плейофа за участие на Мондиал 2018 между Австралия и Хондурас гостите тренираха в Сидни, когато над стадиона се появи безпилотен летателен апарат. Австралийците изкараха нещата, че дронът е бли вдигнат във въздуха от деца в близкия парк. Селекционерът на хондурасците Хорхе Луис Пинто обаче не повярва на оправданието и обвини Австралия в шпионаж. Паралелно се оказа, че срещу пари хондураски журналист снася информация за отбора на австралийците.

Спираме се конкретно на футбола, но шпионските игри са разпространени и в другите спортове.

През зимата на 2017 г. избухна огромен скандал в света на ръгби. Делегацията  на Нова Зеландия пристигна в Австралия за "Бледислоу къп" (трофей, за който двете страни играят ежегодно от 1930-а насам) и се настани в хотел, в който бяха монитрани "бръмбари" в конферентната зала.

В Щатите също шпионските игри в спорта са доста разпространени.

Преди две години бейзболният Бостън Ред Сокс отнесе сериозна глоба, след като наставникът на тима гледаше смарт часовника си, докато даваше указания на момчетата си. Оказа се, че е ползвал данни, които няма право да използва по време на официален мач.

Специално футболните клубове стават все по-изобретателни в шпионирането на съперниците и поддържат големи отдели от хора, които във всеки един момент са готови да предприемат мисия, на която да съберат нужната информация.

Важен момент в историите на Биелса, шведския скаут Якобсон и треньора на Дженоа е, че те не нарушават правилника. Най-малкото - никъде не е записано, че нямат право да го правят. По-скоро действията им противоречат на етичните стандарти и феърплея.

И не е необходимо да се надценява чак толкова ролята на шпионажа (не говорим за очевидните престъпления като хакване на данни и незаконно подслушване и снимане). Нито надничането на Моуриньо в бележника на треньорите на Саутхемптън помогна на лондончани да обърнат мача, нито Лийдс на Биелса успя да стигне до Висшата лига.

Шпионската мрежа на аржентинеца е само малка част от цялостната му концепция. Наставникът е обсебен от анализа и обработва тонове информация на компютър. Неотдавна той призна, че заедно с асистентите си са прекарали 360 часа в анализиране на всеки съперник. Треньорът гледа мачове, репортажи и сваля статистически дании, които събира в специални таблици. Убеден е, че това е начинът да успее.

Шпионският екип на Марсело обаче нещо е зациклил и не му снася достатъчно информация. Как да си обясним другояче петте загуби в последните шест мача на йоркшърци? Ел Локо ще трябва да стегне агентите си...

Новините

Най-четените