Във Франция Карим Бензема беше обвинен в близки отношения с терористи.
Поредният скандал около френския голмайстор се заформи, когато той изрази подкрепата си за Палестина в конфликта с Израел, а политици в страната му го обвиниха, че има връзки с ислямистката организация "Мюсюлмански братя".
Бензема реагира чрез адвоката си и се закани да съди министъра на вътрешните работи Жералд Дарманен и депутатката Валери Боайе за клевета и обида.
Стигна се дотам Боайе да предложи да бъде отнето гражданството на футболната звезда, както и символично да му бъде взета "Златната топка", която спечели през миналата година.
И макар че всичко това звучи доста абсурдно, то не е безпрецедентно. Бензема не е първият известен футболист, обвинен във връзки с терористи, и то именно с "Мюсюлмански братя".
Преди осем години сходни обвинения имаше и към Мохамед Абутрика - един от най-големите играчи на Египет. Защо в собствената си държава той е считан за терорист и каква е неговата история?
Говорим за бивш футболист с безспорна класа, който даже в един момент е над Дидие Дрогба и Самуел Ето'о в подреждане на най-добрите африкански играчи.
Абутрика обаче така и не играе в европейски клуб, заради което не е особено известен на Стария континент. Почти цялата му кариера преминава в Египет и съвсем за малко се пробва и в ОАЕ.
С египетския гранд Ал Ахли има цели 23 спечелени трофея, включително 7 титли на Египет. За националния отбор пък записва над 100 мача и два пъти печели Купата на африканските нации.
Четири пъти е футболист на годината на Египет, а през 2008 г. става и футболист №2 на Африка, единствено зад Емануел Адебайор. Именно тогава е класиран над Дрогба и Ето'о.
Очевидно Абутрика постига много на футболния терен преди да се оттегли от играта през 2013 г.
Но той прави много и извън терена, заради което успява да натрупа голяма популярност в Африка и Азия.
Става въпрос за един от най-отдадените активисти в африканския спорт. Когато участва в Купата на африканските нации през 2008 г., той вкарва два гола на Судан и показва надпис под фланелката си на английски и арабски: "Подкрепете Газа".
За деянието си получава жълт картон, а тъй като ФИФА забранява политическите послания, го грози даже дисквалификация.
"Всеки играч има своето послание и трябва да го сподели с хората, не само да играе футбол", смята самият Абутрика.
Тогава му се разминава по-сериозно наказание и той даже вкарва победния гол на финала, за да донесе трофея на Египет.
В Газа хората са в еуфория от изразената от Абутрика позиция, започват да подкрепят Египет за Купата на Африка и празнуват при крайния триумф на "фараоните". Палестинците даже правят шествие с голям портрет на футболиста, който очевидно се чувства окрилен и продължава да изразява откровено позициите си в следващите години.
През 2016-а в Алжир, на церемония по награждаване на Рияд Марез, Абутрика изнася реч в защита на ивицата Газа и стига дотам да обяви, че иска да бъде погребан с фланелката "Подкрепете Газа".
По религиозни въпроси футболистът е изключително стриктен, описва се като отдаден мюсюлманин и е известно, че е финансирал построяването на джамия в Гана.
Изразява крайни мнения и в чувствителни за исляма теми, а преди две години предизвиква възмущение с хомофобските си позиции. Абутрика определя хомосексуализма като "опасна идеология", която е срещу човечеството и която трябва да бъде спряна.
Някои негови становища звучат далеч по-приемливо и той например води борба срещу бедността.
Нападателят участва в Мача срещу бедността през 2005 г., когато отборите на Зинедин Зидан и Роналдо се срещат на терена в Дюселдорф.
Абутрика вярва, че ислямът може да спре бедността чрез т.нар. закат, при който по-заможните дават милостиня на бедните. "Гладът убива по едно дете на всеки пет секунди. Трябва да действаме незабавно и да си помагаме, защото всяка секунда е от значение. Това е мач, който трябва да спечелим", обявява футболистът.
Съдбата му е да изживее отблизо най-голямата трагедия на египетския футбол, когато през 2012 г. над 70 фенове умират на стадиона в Порт Саид.
До драмата се стига заради масово сбиване между агитки и лоши мерки за сигурност, а повечето жертви са привърженици на Ал Ахли - тима, в който играе Мохамед Абутрика.
Първенството е спряно и сезонът така и не завършва, но разследването на целия случай върви твърде бавно и неубедително.
Абутрика застава твърдо зад публиката на Ал Ахли, която настоява за справедливост и наказания за всички виновни, включително неадекватно действалите полицаи и военни.
Когато новият сезон започва, опитният Абутрика (прекарал вече над осем години в тима) отказва да играе в знак на протест. Не е включен в състава до зимния трансферен прозорец и тогава е преотстъпен на отбор от Обединените арабски емирства.
За да си обясним действията му, трябва да се вгледаме по-детайлно в контекста на събитията.
Трагедията в Порт Саид се случва точно година след кулминацията на революционното движение в Египет.
През февруари 2011-та пада режимът на дългогодишния президент Хосни Мубарак. Ситуацията в страната обаче не се успокоява и през пролетта на 2012 г. изборите се печелят от Мохамед Морси и неговата партия, която е местно крило на групировката "Мюсюлмански братя".
Преди Морси да поеме властта, тя се държи от военните, някои от които симпатизират на Мубарак.
Абутрика, както и много други, подозират, че погромът в Порт Саид е умишлено отмъщение на военните заради голямата роля на футболните фенове в протестната вълна в Египет.
Мохамед Морси бързо пада от власт, след като е свален от военните и хвърлен в затвора, а "Мюсюлмански братя" е обявена за терористична организация и всеки техен член е преследван.
Някъде тогава са отправени и обвиненията към Мохамед Абутрика.
Футболистът е съсобственик на туристическа фирма и според властите, чрез нея е спомагал за финансирането на президентската кампания на Морси.
Популярният спортист никога не е криел пристрастията си към Морси, а срещу него започва дело и парите на туристическата му фирма са конфискувани.
"Може да вземете парите, но аз няма да напускам страната и ще продължа да работя тук", зарича се Абутрика. В крайна сметка обаче не удържа на думата си.
Днес той живее в Катар и не си показва носа в Египет, тъй като през 2015-а е добавен сред 500-те имена в списъка с терористи. Опитва да обжалва решението и твърди, че не му е предоставено правото на защита, но губи в съда.
В момента бившият футболист е на 44 години и все още е в черния списък, а същевременно името му е и в авторитетната колекция, посочваща 500-те най-влиятелни мюсюлмани в света.
В същата колекция ще срещнете и името на Мохамед Салах, най-обичания египетски футболист.
Ще срещнете и това на Карим Бензема - който подобно на Абутрика въобще не се притеснява да предизвиква полемика със своите смело изразени позиции.