Трудният избор между OnePlus 2 и OnePlus X

Само преди няколко дни OnePlus направи премиера на страхотно изглеждащ "по-малък брат" на флагмана си за 2015 г. OnePlus 2.

Официално, OnePlus X ще "излезе на пазара" на 5 ноември, но само за отбрана публика. Първо притежателите на специалните покани ще имат привилегията да се сдобият с елегантния и двойно по-евтин конкурент на най-продаваните устройства на Apple и Samsung.

Разбира се, външният вид и цената не са единственото предимство на OnePlus X.

Смартфонът идва с процесор Qualcomm Snapdragon 801 и 5-инчов AMOLED дисплей, с 13-мегапикселова задна камера и 16 GB вградена памет (с опция за допълнителни 128 GB) за съхранение на всичко, което държите да ви бъде на разположение на една ръка разстояние - снимки, музика, видео и др.).

Както OnePlus 2, и новият смартфон ползва операционната система на OnePlus - OxygenOS 2, разработена на базата на Android 5.1.1 (за разлика от OnePlus One, който работи под Cyanogen Mod). Малка, но ценна промяна в OnePlus X е наличието на FM-радио.

Има няколко значителни разлики между OnePlus X и подобния OnePlus 2, заслужаващи вниманието на всеки, който има намерения да смени стария си телефон с нещо красиво, бързо и достъпно.

Дизайнът

Както OnePlus X, така и OnePlus 2 изглеждат прекрасно. И двата смартфона залагат на изчистен черен дизайн на екрана без надписи и лого.

И двете устройства имат алуминиева "обшивка" между екрана и задната част, като използват защита от Gorilla Glass. Разликата тук е, че OnePlus X е с Gorilla Glass 3 - една крачка назад от OnePlus 2, който се предлага с последното поколение удароустойчиво стъкло.

И двата телефона поддръжат HD резолюция, както и интуитивно слайд-меню за известия, което позволява на потребителя сам да контролира обема и типа на нотификации без много усилия.

Извън изброените прилики, има няколко особености на дизайна, които правят разликата между двете устройства.

Стъклото на екрана на OnePlus X е скосено, а капакът му предлага две разновидности на изработка - стъкло или керамика (засега вторият вид ще бъде достъпен само за потребителите от Европа и Индия).

Дисплеят на OnePlus X е 5-инчов - по-малък от 5,5-инчовия екран на OnePlus 2. Корпусът на Х също е една идея по-компактен и лек, a с формата и позицията на задната си камера напомня доста повече на iPhone (за 250 долара!), отколкото на оригиналния OnePlus One.

От своя страна, OnePlus 2 дава няколко възможности за моделиране на външния вид: можете да избирате между матирано или мраморно черно, махагон, палисандрово дърво, бамбук, или кевлар. Дори да ви омръзне специфичното усещане при допира на капака, лесно можете да го смените с друг по свой избор, без да се налага да си купувате нов телефон.

Като цяло OnePlus X е по-малък и по-ограничен откъм възможности за потребителска модификация. Демодираната защита на стъклото също може да се брои за известен недостатък при чисто нов телефон. В този смисъл, OnePlus 2 води пред OnePlus X с минимална преднина.

Ако за вас дизайнът е от първостепенно значение, OnePlus няма да ви предаде, без значение кой от двата модела ще изберете.

Мощност

Въпреки че OnePlus X е по-новият от двата телефона, по отношение на хардуера е крачка назад в сравнение с OnePlus 2.

OnePlus 2 идва със Snapdragon 810, четириядрен Cortex-A57 с честота от 1.82 GHz, и графичен процесор Adreno 430. На този фон X изостава с по-старо поколение Snapdragon 801 и Adreno 330.

Какво означава това? Най-общо казано, OnePlus 2 би трябвало да има по-добра скорост като цялостно представяне, както и по-добър капацитет при работа с графични приложения и игри. Все пак процесорът на OnePlus X не е никак лош.

Видимата разлика при двата телефона се забелязва, когато разгледате спецификациите на вградената и оперативната памет.

OnePlus X предлага солидните 3 GB RAM, малко повече от средното ниво при останалите смартфони. Вътрешната му памет обаче е едва 16 GB. Бихте могли да добавяте до 128 GB с microSD карта, но ще трябва да се лишите от опцията за поддръжка на две SIM-карти.

За сметка на това OnePlus 2 се предлага в два модела: с по 3 или 4 GB RAM, и 16 или 64 GB вградена памет.

Базовият модел на OnePlus 2 е същият както OnePlus X, но заради по-високия си хардуерен капацитет дори той е по-добър от Х.

Сравнението е в полза на по-стария телефон и по отношение на живота на батерията - при OnePlus 2 тя е с 3,300 mAh мощност (по-добра дори от OnePlus One), докато OnePlus X изостава леко с 2,525 mAh. Все пак трябва да се има предвид, че екранът на OnePlus X не е чак толкова голям, т.е. не би трябвало да има прекалена разлика в представянето им.

OnePlus 2 е и единственият от трите модела на компанията, който поддържа USB Тип-C и четец за пръстов отпечатък.

OnePlus X няма претенции да бъде най-бързият или най-мощен смартфон на пазара, а по-скоро се стреми да привлече потребителите с достъпната си цена. В това отношение хардуерът му би трябвало да се хареса на всеки купувач с по-ограничен бюджет.

OnePlus 2 обаче е безспорният победител в този двубой.

Камера

Функционалността и качеството на камерата вече е друг въпрос. Основните камери на двата телефона идват с 13 мегапиксела - не е най-доброто предложение на пазара, но от друга страна са напълно достатъчни за задоволителното представяне на устройствата.

По отношение на видеото обаче има разлика. OnePlus X има две опции за снимане: 1080p резолюция и 30 фрейма в секунда или 720p резолюция и 120 фрейма в секунда. OnePlus 2 има възможност да прави видео с малко по-добра разделителна способност от 2160p, което вдига качеството на записа.

Предната 8-мегапикселова камера дава предимство на OnePlus X в сравнение с 5-мегапикселовата камера на OnePlus 2. Добре е да се знае, че меренето на мегапискелите не винаги е гаранция за качеството на снимките, но все пак помага. OnePlus X прави по-добрите селфита, в това няма спор, но цялостното представяне на OnePlus 2 е с една идея по-качествено.

Цена

Ако държите да си купите чисто нов телефон сега и веднага - OnePlus 2 е вашият избор. Премиерата му мина през юли, а месец по-късно излезе на пазара.

OnePlus X беше показан едва миналата седмица, а моделът му със стъклен гръб ще бъде достъпен за потребителите с покани от Европа и Индия от 5 ноември. Ако предпочитате керамичния дизайн, ще трябва да изчакате до 24 ноември.

Но ако нямате нищо против да почакате още малко и да се подредите на опашката за покани, OnePlus X ще ви излезе по-евтино.

За да получите покана, трябва да се запишете в сайта на производителя и да изчакате покана. OnePlus ще даде възможност и за седмични свободни продажби, така че повече хора да имат шанс да си купят смартфона (дори на едро).

Ониксовия OnePlus X ще бъде пуснат на цена от 250 долара, а керамичният модел ще се продава за 410 долара в Европа и Индия.

По подобен модел можете да си поръчате OnePlus 2 за 390 долара през сайта на компанията.

Балансът между производителност и цена дава предимство на OnePlus X.

Без значение дали изберете 2 или X - и двата смартфона са доста по-евтини в сравнение с всички останали конкуренти. Въпреки че системата с поканите предполага известно забавяне между поръчката и получаването на телефона, сделката несъмнено си заслужава.

Все пак - какво да избера?

Повечето характеристики в двата телефона си приличат или са напълно идентични. Вътрешните спецификации са напълно задоволителни.

Хардуерът е основната разделителна линия между OnePlus 2 и OnePlus X.

Ако трябва да избирате - OnePlus 2 ще работи значително по-добре, а и вероятно ще се появи доста по-бързо до дома ви. Ако искате да притежавате най-красивия и най-евтин добър смартфон - спокойно можете да минете и с OnePlus X.

Новините

Най-четените