Джобният анти-смартфон от Русия

Русия отдавна търси място на свръх-конкурентния пазар на мобилни технологии. Вместо да направи пробив с по-мощен, по-достъпен или по-иновативен модел смартфон, обаче, руската компания Elari създаде CardPhone.

Изобретението е с размерите на кредитна карта, а на пръв поглед изглежда по-скоро като калкулатор с Bluetooth, отколкото като телефон.

Устройството тежи само 42 грама и може да работи като самостоятелен мобилен телефон или като допълнение към традиционния смартфон.

Основното предимство на Elari CardPhone е възможността за синхронизация с мобилни устройства на базата на iOS и Android - така телефонът може да действа като резервно устройство, в случай че iPhone-ът ви остане без батерия.

Самият CardPhone има отделен слот за microSIM-карта и побира телефонен указател с 500 контакта.

Анти-смартфонът (както го нарича производителят) има приятен дизайн - клавиатурният блок без подсветка заема 2/3 от пространството, като е изцяло покрит от монолитно парче гума с малки вдлъбнатини около копчетата.

Останалата част от предната му част е отделена за монохромен двуредов екран с размер от 1,1 инча. Задният панел е изпълнен от матирана пластмаса в четири цвята: черно, бяло, синьо и оранжево. Размерите на телефона са едва 86 х 48 х 5,5 мм.

Очевидно габаритите на CardPhone са принудили дизайнерите да направят компромиси с част от функционалностите му - батерията от 220 mAh издържа само 3 денонощия в режим на покой и 3 часа в режим на разговори.

CardPhone може да управлява музикалния плейър на смартфона, има собствен диктофон, будилник, калкулатор, няколко звукови профила за различни ситуации, базови настройки (включително с меню на български език) и функцията Anti-Lost (сигнал за известие при загуба на Bluetooth-връзката).

При желание можете да четете и изпращате sms-и, макар че дребният екран прави тази функционалност доста неудобна.

Телефонът има своите недостатъци - за да можете да го зареждате, трябва да си носите специалната приставка, която се закача за задния капак на устройството, след което се включва в електрическата мрежа с miniUSB-кабел.

Качеството на звука и чувствителността на микрофона също не могат да се определят като особено високи.

Благодарение на компактния си размер CardPhone може да се вмести във всеки джоб или дори в портфейла ви. Това е телефон с базови функции за особени ситуации, при които не можете да използвате основния си смартфон.

#4 Dox 28.12.2015 в 18:35:16

Нито е руски, нито е американски, нито е китайски нито пък джингитайски. Вече всичко е така обвързано, че за производството на все повече продукти участват държави от цял свят. в този смисъл може да кажем, че е и саудитски, ако петролът, от който е направена пластмасата за кутията му е добит в Саудитска Арабия, например.

#6 Dox 28.12.2015 в 21:37:24

Хм, интересно. Значи, ако една салата от български домати, краставици, чушки и гръцки маслини е аранжирана по уникален начин от норвежки готвач и този начин придобие популярност, значи става дума за "Норвежка салата", така ли?

#8 Dox 28.12.2015 в 22:47:42

Чудесно, Свински, Както разбирам, според теб трудът за отглеждането на домати, краставици, чушки и маслини е нищо, в сравнение с трудът за аранжирането на салата от плодовете на този труд. Забележително! Всъщност, така може да разсъждава само човек, който през живота си никога не се е трудил. Но това няма значение за американската матрица, в която е натъпкан мозъкът ти. Ма наистина ли никаква болка не усещаш бе, човече? Както и да е - да те питам все пак, макар и по всичко да изглежда, че е безсмислено - защо това телефонче по-горе са го нарекли руско? Докато "мислиш", да ти кажа нещо друго - как е на унгарски пчела, пчела-майка и търтей - ето: пчела - беремед пчела-майка - неберемед търтей - ебенеберемед

#10 Dox 28.12.2015 в 23:24:52

Не виждам смислен отговор на въпроса ми, Свински. Но аз ще отговоря на твоя - къде си го казал - ами в коментар № 7. Прочети го внимателно - поне 3-4 пъти. Ако трябва пак и пак и пак. И да знаеш, в бъдеще няма смисъл да ми излизаш с тези американско-адвокатски номера. Не за друго, ами защото според мен не ги владееш добре. А пък те вече са толкова изтъркани, че без колебание може да се нарекат "по-стари и от най-старата професия". Тц-тц-тц! Пфу-у-у, така и не разбрах защо това телефонче било руско.

#13 Мунчо 29.12.2015 в 12:29:43

Пф, тия па?! Аз вече съм с трети такъв, като най-скъпият от тях беше 20 долара с доставката до БГ от КИТАЙ! Кви руснаци, ква ирония, кви 5 лева...

#16 Dox 30.12.2015 в 00:11:06

Свински, 24 часа те гледам как се мъчиш и ми стана жал. За това ще ти дам жокер - замисли се над думата "казал". И още един жокер - аз някъде казал ли съм, че ти нещо си "казал"???? А? Ей, сума ти народ се изказва тука и до сега никой не дава сриозно обяснение защо това телефонче било руско.

#18 Dox 30.12.2015 в 08:18:41

Е-е-е-х, Свински, Много боб има да изядеш още, докато се научиш да се прикриваш с тези американо-йезуитско-адвокатски номерца. Хайде сега, "мислителю", след като за теб е толкова важно кой какво точно е "казал", посочи ми тогава къде точно съм омаловажил трудът на когото и да било, както твърдиш в коментар 7? По-скоро именно ти беше тоя, дето внесе поляризация по въпроса - "по-малко важен или повече важен труд". Не случайно преди това намекнах, че в днешно време вече става глупаво някои продукти да се определят по национален признак.

#19 Бегущий Волк 30.12.2015 в 09:54:24

Щеше ми се да вметна нещичко за добавената стойност. Учудващо за някои, но трудът по производството на компоненти или селскостопанско производство е закономерно по-нискозаплатен от, смея да твърдя, майсторския труд по аранжиране на салатата, смесването на пропорциите, приготвяне на сосове и заливки, избор на подправки/създаване на инженерно изделие. Производството на телефона включва измисляне, чертежи, създаване на работещ прототип, изчисляване на себестойност, тестове, завършен продукт, канали за дистрибуция, маркетинг и реклама - все висококвалифициран труд на специалисти. Салатата се "ражда" в главата на готвач, след това се търсят пасващи съставки, разумна цена, заменяемост с по-евтини съставки. Имаме и ресторантска или магазинна мрежа, където ще се продава впоследствие. Трудът на работника е рутинен. Той не измисля нито салати, нито телефони, нито машината или инструмента, с които работи. Ясно е, че е тежко да се произведе литър мляко, отнема време, изискват се фуражи, грижи за добитъка, но от крайната цена на основната суровина се падат не повече от 30%. Иначе казано, от крайна цена 1,50 лв. имаме 0,30 лв. за кравата и говедаря, 0,40 лв. за прекупвача, 0,50 лв. с калкулирана печалба за млекопроизводителя и продавача. Останалото е ДДС. На практика някои от пищещите сравняват ценността на труда на директора на фирмата с този на работника в нея. Неслучайно директорът е един!

#21 Бегущий Волк 30.12.2015 в 10:50:16

Благодаря за предложението! Седни и ти на моя!

#22 Dox 30.12.2015 в 14:48:44

Вълк, Не мога да се съглася с израза, че трудът за производството на компоненти или селскостопанско производство е "закономерно" по-нискозаплатен. Мисля, че правилният израз в случая е "традиционно" по-ниско заплатен. По силата на кой точно "закон" селско-стопанското производство трябва да е по-ниско заплатено? Освен това, такава ситуация е налице само в държави като нашата. В нормални държави с нормална икономика селско-стопанският труд е доста добре заплатен, благодарение на субсидиите или дотациите, както им казвахме у нас преди години. Това, обаче е невъзможно без процес на преразпределяне, а не всичко да се остави на "невидимата" ръка на пазара. А предполагам знаеш, защо я наричат "невидима" - защото такава просто няма. Другото, с което не съм съгласен, е че трудът на работника е рутинен. Ако визираш извършване на няколко движения на конвейера в продължение на 8 часа - такъв труд вече почти никъде няма. Той отдавна е заменен от машини и роботи. Но тъй като се отклоняваме от темата на спора, пак се връщам на това, че при производството на продукти не може да става дума за по-важни или по-малко важни дейности. Щом са нужни, те са еднакво важни. Все едно да кажеш, че главата не ти е нужна, защото тя и един пирон не може да забие или пък, че ръцете и краката са излишни, щото не мислят.

#24 Dox 30.12.2015 в 22:36:54

Свински, Честно, не съм очаквал, че може да се изложиш до такава степен. Ма какво ти излагане бе, - направо се осра. При това така, че мирише чак до екватора. Уж си в Америка и би следвало да си образован, знаещ, и т.н., но се оказва, че май само дереш гащи по чиновете там. След като толкова малко хора могат да извършват квалифициран труд изискващ образование, опит, креативност и т.н., защо работещите в селското стопанство са 10-20 процента? А не 90%? Бих те попитал ти дали гледаш прасета и крави, защото до сега не съм чул да си се прославил като креативен, с опит, с образование и т.н. А, сори, може би не гледаш крави, ами кОпаш картофи. И още нещо "хамериканецо" - ако нещата бяха такива, каквито са в твоята американска глава - отдавна никой нямаше да произвежда нито картофи, нито мляко. За това - най-добре си зарий ти главата, но ..... не в картофите, не! Не и в лайната. Те са ценни. Просто се зарий под завивките.

#26 Dox 30.12.2015 в 23:30:44

Имаш такова чувство, защото май водиш диалог със себе си, а не четеш какво ти казват /пишат/ други. По тази причина се подведе и в коментар 23 започна да обясняваш защо селско-стопанският труд ТРЯБВА да е по-ниско заплатаен, при условие, че преди това аз обясних, че той не само че не трябва да е ниско заплатен, а в нормалните държави си Е добре заплатен. Пак те подсещам, че всеки труд е еднакво важен и значим /от където тръгна спора/, ако е обществено необходим. Заплащането е друга тема.

#28 Dox 31.12.2015 в 00:19:21

Разбира се, че грешиш. Защото гледната ти точка изхожда от изцяло погрешната теза, че всичко се определя от съотношението търсене/предлгане. Ма там при вас още ли битува "непогрешимостта" на това схващане? Поне в научните среди, включително и в САЩ то отдавна е отхвърлено. Явно четеш вестници и списания от будките, а не сериозни научни разработки. Случайно да си чул или да ти е минавало през ума, че в днешно време търсенето обикновено не означава платежоспособно търсене, както и че платежоспособното ""търсене" в повечето случаи не е търсене, а просто борба със скуката? Но да оставим това. Вече ти казах, че заплащането на труда е друга тема. Пак те питам, Свински - защо на това телефонче му викат, че е руско бе?

#32 Бегущий Волк 31.12.2015 в 12:28:33

Докс, Сега ти виждам коментара, който ме касае! Бъркаш двата щата - Аляска и Аризона! И двата започват с "А", но единият е на южната американска граница. В Европа не се занимават със селскостопански труд. Земята отдавна е в стопанства, те са собственост на фермери, фермерите получават субсидии и плащания по Общата Аграрна Политика на ЕС. За работниците при фермерите няма субсидии и дотации, а се подчиняват на общите национални правила за Мин. Раб. заплата (МРЗ). Работникът не е собственик и няма да получи плащания за единица обработваема площ, брой отглеждан добитък или като " Млад фермер". Останалото ти го е казал Деоуин - колкото и да е тежко да копаш картофи на ръка, цената на този труд е много по-ниска от труда на програмиста, защото всеки с малко усилия ще бъде приучен да копа, но ще отнеме дълго да стигне до програмиране. А и толкова е търсенето на такъв труд.

Новините

Най-четените