Смартфонът - убиец на гиганти

Най-новият смартфон от китайската стартираща компания OnePlus се самообявява за "убиеца на флагмани през 2016" и се продава само за €339, но наистина ли е толкова добър?

Поне в някои кръгове OnePlus успяха да си изградят име на фирма, правеща високопроизводителни смартфони, конкуриращи най-добрите модели на Samsung, LG и Apple срещу двойно по-ниска цена.

Може ли OnePlus 2 да надмине солидния старт на OnePlus One?

Простичък, солиден и удобно стоящ в ръката

OnePlus 2 е сериозна стъпка напред в качеството на изработка и дизайн. Изцяло стъкленият преден панел, металните странични панели и сменяемият пластмасов гръб изглеждат много добре изработени, без луфтове или огъване където и да е по тялото.

Стандартният заден панел няма да допадне на всеки вкус с текстурата си на гласпапир. Той обаче спомага телефонът да стои стабилно в ръката - при положение че всеки друг телефон с метален или стъклен гръб става хлъзгав като калъп сапун. Извивката на гърба също улеснява държането му.

Една от най-интересните функции на OnePlus 2 е плъзгачът за избор на настройки за известяване: само будилник, приоритетни нотификации и всички нотификации. Той работи добре и полезно и добре обмислено нововъведение.

Горещ и пламенен

OnePlus 2 използва процесора Qualcomm Snapdragon 810, който е прочут с нагряването си до високи температури, и съдържа 3 или 4GB RAM в зависимост от това дали е с 16 или 64GB памет за данни.

Телефонът е много бърз, с малко забавяне извън основния бутон (повече за това по-долу), но OnePlus 2 може да се нагрява до степен да е притеснително горещ. По време на нормална употреба телефонът е топъл при докосване, което е приемливо. Но при изтегляне на поредица от приложения по време на началното конфигуриране, той стана неудобно горещ и не можехме да го държим в ръка - още по-малко да го приберем в джоба.

Нагрява се само горната част на телефона около камерата, горните ръбове и бутоните. Долната част остава студена, което означава, че повечето хора няма да го забележат, докато не докоснат горната половина или не се опитат да проведат телефонен разговор. Нямаше забележимо забавяне заради нагряването.

OnePlus 2 издържа около ден и половина с едно зареждане при тестовете ни, което включваше три часа слушане на музика, предавана по Bluetooth, 20 минути игри, 90 минути браузване и стотици нотификации и имейли. Това е голям напредък за телефона спрямо предшественика си и е предимство, което напълно оправдава по-широкия корпус.

За повечето хора OnePlus ще издържа около два дни, преди да изисква ново зареждане.

Липсващи функции

OnePlus 2 е лишен от някои основни функции, превръщащи се в задължителен компонент на флагманските смартфони, които OnePlus претендира, че ще "убива".

Едната от тях е комуникация от близки разстояния (NFC), която е недостатъчно използвана сега, предимно за идентифициране на Bluetooth устройства с едно докосване (без да се въвежда ПИН) или настройване на нов телефон и пренасяне на информацията от стар такъв.

Но в близко бъдеще NFC ще стане много по-важна функция, особено когато Android 6 Marshmallow и Android Pay бъдат въведени масово - а те използват NFC чипа и скенера на пръстови отпечатъци за идентификация при безконтактни плащания.

Безжичното зареждане и бързото зареждане също липсват, което означава, че OnePlus 2 се зарежда напълно за над два часа, вместо за по-малко от 90 минути.

С новия USB-C порт

OnePlus 2 е един от първите смартфони, доставящи се с новия USB type-C конектор, вместо microUSB. Първите, които го въведоха бяха Apple с техния нов MacBook. Той може да се поставя завъртян от която и да е страна и е много по-лесен за употреба. Дори конекторът на обратната страна, която се пъха в USB порт или зарядно, може да се поставя от която и да е страна. Той обаче е тип USB 2.0, което означава, че OnePlus 2 няма да може да се възползва от по-високите скорости на трансфер на USB 3.0.

USB-C е нов стандарт и кабелите за него са рядкост, което означава, че трябва да разнасяте със себе си кабела от OnePlus 2, за да можете да го зареждате. В бъдеще това няма да бъде проблем, когато още устройства преминат към новия конектор.

Софтуер

OnePlus 2 използва фирмената версия на Android, наречена OxygenOS, вместо присъстващата в OnePlus One най-популярна модификация на системата - CyanogenMod. Отказът от Cyanogen се случи заради спорове между двете компании.

Повечето потребители няма да забележат разликата между OxygenOS, Cyanogen OS и стандартния Android Lollipop. Операционната система изглежда добре, работи бързо, лишена е от ненужни приложения и е имунизирана от пробива в сигурността Stagefright още от включването си.

OnePlus са добавили някои заслужаващи внимание функции. Настройките на правата на приложенията позволяват на потребителите да ограничават индивидуално достъпа на приложения до функции на телефона и лични данни от типа на местоположение, камера и аудиозапис.

Полезни са и жестовете за активиране на функции от рода на камерата и фенерчето, както има и опции за смяна на иконата на батерията в зоната за нотификации и преподреждане на панелите за бързи настройки.

Някои бъгове все още са налице в софтуера. При употреба на най-новата версия на софтуера на OnePlus 2, той периодично забиваше, например при опит за отваряне на екрана за права на достъп на определени приложения. При достигане до 5% заряд на батерията телефонът незабавно се самоизключи, което означава, че индикаторът на батерията не работи напълно точно.

Скенер на пръстови отпечатъци

Главният бутон на OnePlus 2 е скенер на пръстови отпечатъци, разпознаващ дактилоскопските отпечатъци в около 90% от случаите, което го поставя сред най-добрите в тази насока.

Възможно е да "събуждате" и разблокирате телефона директно на основен екран, което е чудесно, когато работи. Зацапването и следите от пръсти по стъклото създават проблеми, и в около 30% от случаите сензорът така и не успява да активира телефона, което е дразнещо.

Главният бутон може също така да е много неотзивчив, като изисква силно натискане с палец, за да направи каквото и да е, вместо да работи с леко докосване, както би трябвало да бъде.

Приложения като Evernote и Lastpass не могат да използват сензора, както това става в Samsung Galaxy S6 например, което означава, че скенерът на пръстови отпечатъци служи единствено за разблокиране на телефона и за нищо друго. Това може и да се промени за в бъдеще.

Обща оценка

OnePlus 2 прави доста неща както трябва, и бърка само на няколко места. Качеството на изработка е отлично, дизайнът е атрактивен, спецификациите са респектиращи, а софтуерът - добър.

Има някои софтуерни бъгове за изглаждане, задният панел, наподобяващ гласпапир, не оставя усещане за лукс, самият апарат е доста тежък, а липсата на NFC вероятно ще попречи на дългосрочната му употреба. Остава и проблемът със загряването на процесора Snapdragon 810, но той изниква само от време на време.

Като цяло OnePlus 2 не е точно "убиецът на флагмани през 2016", както претендира, но е много добър смартфон за €400. Най-големият проблем реално е покупката му чрез специалната система за покани на китайската компания.

Нужно е да пратите покана на OnePlus и да изчакате да ви дойде редът от списъка с резервации, или да следите форуми и социални мрежи за някои от другите предложения на компанията за получаване на покани.

#1 rumen001 24.08.2015 в 07:46:53

Всичките са ми еднакви ...

#3 PetarP 24.08.2015 в 09:34:47

На чичето отдолу - не всичко е параметри и хардуер. Даже теса 20% от цялото.

#4 Bacillus Bulgaricus 24.08.2015 в 10:54:47

Тоя OnePlus 2 ще е убиец на на баба си фърчилото. Той сега не е, камо ли пък през 2016. Нищо общо с OP1. По-скоро Xiaomi Redmi Note 2 - 800K бройки продадени още в първия ден.

#5 sea_monkey 24.08.2015 в 11:07:15

Петьо,не всичко е нагризана скъпа ябълка...

#6 sarfios 24.08.2015 в 11:33:58

Lenovo K3 Note, 300 лв 8 ядрен, 1080p 5'5 display, 2GB RAM, Това е най-разумния избор, а иначе по-хубаво от IOS си няма, но парите са грешни.

#7 vanko 24.08.2015 в 14:33:30

"Но в близко бъдеще NFC ще стане много по-важна функция..." А на бас, че няма да е точно през 2016 година! Ревюто е повърхностно и не се базира на ползването на апарата за по-дълъг период. Няма и как стане, все още. Реално, всякакви заключения за апарата са прибързани. На фирменият сайт, като опер. с-ма е посочена OxygenOS, а не класически Андроид 5. "...задният панел, наподобяващ гласпапир, не оставя усещане за лукс..." Само много ограничен човек може да оприличи задния панел на "гласпапир" (шкурка, може би???). И да си въобразява, че с една работническа заплата може да си купи нещо луксозно Продажбите започват с покани, но в последствие фирмата обявява дни за свободна покупка и разни промоции. Пак ли някой не си е написал домашното, Уебкафе???

#9 t__ 24.08.2015 в 22:13:22

Единственият проблем на този телефон е абсолютно невъзможната система за покупка. Долу - горе е описана в статията. Реално шансът е никакъв при старта на телефона. За сведение - единицата го имаше по китайските сайтове без нужда от малоумната система. Малко по - скъп от "официалната"цена. Не е 400 евро. За тази цена определено не е каквъвто и да е конкурент на ябълките. Пак за сведение - има разлика между процесорите, рама и изискванията на операционната система на андроид и ios. Пробвал съм едни и същи игри на айпад мини и принципно 3 пъти по - мощния ми телефон с андроид. Каква изненада - на ябълката с вече доста стария процесор и 512 МБ РАМ вървят по - добре. Та One plus Two е може би приличен конкурент на Iphone 5. Само дето втория скоро ще го спрат от производство, а първия не са го пуснали и най - вероятно няма да го пуснат в достатъчни бройки, та всички желаещи да си го купят.

#10 puebloto 25.08.2015 в 02:49:05

вярно ли има ОЛИГОФРЕНИ,КОИТО СИ ПАЗАРУВАТ ТЕЛЕФОНИ,ЗА ДА ИГРАЯТ ИГРИ???? ТЪПИ СТЕ КОПЕЛЕТА.................. МНОГО ТЪПИ

Новините

Най-четените