Първите ревюта за новия сериал The Lord of the Rings: The Rings of Power ("Властелинът на пръстените: Пръстените на силата"), дело на издания отвъд Океана, вече са онлайн, но все още не могат да дадат ясен отговор на въпроса:
Най-скъпата телевизионната продукция в историята успех ли е, или провал?
Сайтът Rotten Tomatoes, който събира мненията на критици, показва среден резултат от 84% от 100 от ревютата на 136 души. Една солидна оценка, достатъчна да разбуди любопитството на всеки зрител, дори да не е почитател на писателя Дж.Р.Р. Толкин.
И все пак се срещат ревюта, които сякаш потвърждават най-големите страхове на всеки, който обича Средната Земя. Но да започнем с доброто...
Единодушие се среща за едно - The Rings of Power очевидно изглежда впечатляващо. На няколко места гледалите сериала отбелязват как продукцията - със своите впечатляващи декори на различни локации из Средната Земя - сякаш е по-подходяща за гледане на голям екран, макар всъщност съдбата ѝ е да бъде гледана на малък такъв (в САЩ имаше прожекции на голям екран).
"Толкова кинаджийско и грандиозно е, че кара "Домът на дракона" да изглежда сякаш е сглобен в [играта] Minecraft", пише в ревюто на "Гардиън", където първите два епизода са оценени с 4 от максимум 5 звезди.
Подобни хвалебствия се срещат почти навсякъде - бюджетът на продукцията, равняващ се на поне 462 млн. долара само за първия сезон, е бил използван правилно поне що се отнася до визуалната част.
По-скоро като плюс се посочва и умишлено търсената визуална (а според някои и сценарна, що се отнася до атмосферата) връзка с трилогията "Властелинът на пръстените" (2001-2003 г.) на режисьора Питър Джаксън.
Тук трябва да се отбележи, че двете продукции нямат общо и са дело на различни компании. The Rings of Power е базиран на приложенията на романа "Властелинът на пръстените" и разказва за по-ранен период от историята на Средната Земя, без да се явява екранен прикуъл на филмите на Джаксън.
Въпреки това няколко ревюиращи отбелязват, че сякаш умишлено са търсени препратки към визуалното усещане на трилогията - от използването на кадри с карти на Средната Земя, през сходните като дизайн костюми до моменти, препращащи към "Задругата на пръстена".
"Цялото нещо е драматична история, прицелена към възрастни и разгледана сериозно, но без да е нахвърляно вътре "съдържание за възрастни" (бел. ред. графично насилие или секс) просто за да има такова, и е подходяща за по-млади тийнейджъри и семейно гледане", пишат от Den of Geek, за да разграничат това фентъзи от наскоро започнали прикуъл на Game of Thrones - "Домът на дракона", където има изобилие от насилие и гола плът.
Дотук добре - The Rings of Power очевидно е красив, напомня за филмите на Джаксън и не се опитва да бъде олекотена версия на "Домът на дракона".
Особено хвалебствено е ревюто във Variety, където определят сериала като "съвършено успешна адаптация", в която се усещат "ясно благоговоление и привързаност към митовете", върху които е базирана. Същевременно от изданието си оставят вратичка, като посочват, че тепърва предстои да се види накъде ще поеме сериалът в следващите епизоди.
В ревюто на BBC се посочва, че сценаристите Джей Ди Пейн и Патрик МакКей може да нямат никакъв предишен опит, но показват разбиране на стила на Толкин, особено що се отнася до говоренето на персонажите.
"На база на първите два епизода, знаците са обещаващи - но може би обещаващи не е достатъчно, когато очакванията са толкова високи", пише в ревюто, в което е дадена оценка 4 от 5 звезди.
И сега започват умерените критики.
Често в статиите за сериала се отбелязват проблеми с темпото - че действието или препуска с бясна скорост в екшън сцените, или е мъчително бавно при някой разговор или многозначителен поглед.
Polygon обръщат внимание на това, че макар сериалът да подхваща няколко сюжетни линии, развлекателната им стойност значително варира. От Collider отбелязват, че в The Rings of Power има "достатъчно", за да държи публиката развлечена.
Създателите на сериала вече коментираха, че събития, които в книжния оригинал се случват в рамките на хиляди години, тук са компресирани в рамките на един човешки живот, за да могат да бъдат разказани накуп.
Към това може да се добави и факта, че това е адаптация не на цял роман, а приложенията към книгата "Властелинът на пръстените", като това означава, че сценаристите е трябвало да запълват много празнини със събития, персонажи и диалози.
Изводът в някои от ревютата е, че ако сте почитател на творчеството на Толкин и не харесвате досегашните адаптации на екран (т.е. филмите на Джаксън), тази едва ли ще промени нагласата ви.
Наистина негативните ревюта са доста по-малко, но и са наистина крайни.
"Има много начини да направиш прикуъл, а The Lord of the Rings: The Rings of Power прилага всички тях погрешно", гласи първото изречение в Entertainment Weekly.
Там критиките не са спестени, сред които твърдението, че сериалът не бива да бъде сравняван с "Домът на дракона", а с осемчасов "Отмъстителите: Война без край", в който добрите се опитват да се съберат за битка с лошия.
"Този сериал е специална катастрофа от опропастен потенциал, като жертва безкрайните възможности на една великолепна вселена върху олтара на изпитаното и проверено блокбъстърово отчаяние", завършва ревюто, което дава оценка, равняваща се на нашето 4- по шестобалната система.
Интересно е, че критика идва и от вестник, който е собственост на Джеф Безос - човекът, дал баснословна сума за правата върху приложенията на "Властелинът..." и направата на адаптацията. Става дума за The Washington Post, където още заглавието е посичаща: "The Rings of Power е красива, банална скука".
"Изпълненията вършат работа, но не са запомнящи се, докато диалогът е особено банален и далеч не изкусен, с твърде много монолози за търсенето на "светлината" или вечно неясната природа на злото", пише вътре. Изводът е още по-остър: "Рядко опасността се е усещала така скучна."
Сега разбирате защо е трудно да се изградят очаквания на база на първите ревюта. Ясно е, че такива тепърва ще има - в Webcafe.bg ще ви очаква поне едно.
Интересно е, че самият Джеф Безос разкри как единият му син - по негови думи експерт по творчеството на Толкин - му е казал "Татко, моля те, не го прецаквайте".
"Знаем, че този свят е важен за много хора, знаем, че е привилегия да работим в него и знаем, че е голяма отговорност", коментира Безос на премиерата на сериала в Лондон. Шефът на Amazon също е фен на книгите, с които по думите му се е срещнал на 13-14 години благодарение на своя дядо.
Безос се пошегува и с шоурънърите Патрик МакКей и Джей Ди Пейн, че мечта на всеки шоурънър било да получи бележки по сценариите си от основателя на компанията, която дава парите за сериала. Очевидно шефът на Amazon е пращал именно такива бележки.
"Благодаря ви, че ме послушахте там, където помогна, но най-вече ви благодаря за това, че ме игнорирахте в най-правилните моменти", коментира Безос.
Въпреки че се шегува с двамата, именно липсата на солиден предишен опит за Пейн и МакКей е това, което тревожи мнозина. А за Amazon Studios този проект е особено важен.
Дали е сполучлив отвъд очевидната си красота? Малко остана преди да разберем.