Земеделските земи са единствената недвижима собственост, която не е отбелязала спад в цените през изминалата година. Вместо това са поскъпнали с между 5 и 8%, коментира пред БТА Орлин Владиков, експерт в областта на недвижимите имоти и бивш председател на Националното сдружение "Недвижими имоти".
Владиков коментира, че все повече българи, изпаднали във финансови затруднения, продават нивите, горите и ливадите си, а за по-заможните това е чудесна защита на спестяванията по време на криза. Точна статистика за този сегмент от пазара няма, но според него през последните години сделките със земи са между 12 и 18% от общия пазар на недвижими имоти.
През 2011 г. според категорията на земята, местоположението й и инфраструктурата най-ниските цени започват от 220-250 лева за декар и в отделни райони достигат до над 1000 лева за декар. Сделки при цени от 250 лева са почти единични и главно за земя в голям масив. Търсенето е от големи арендатори или от хора, които се занимават с предприемачески проекти в земеделието.
Основната валута при покупки на земя продължава да е лев. След покупката на земи най-често новите собственици взимат финансиране от еврофондове за засаждане на различни култури.
Най-популярните региони остават Дунавската равнина и Тракия - в населени места около Ямбол, Стара Загора, Пловдив и Пазарджик. Има търсене на имоти край морето, но там предлагане почти няма. Според Владиков напоследък трендът е купувачите да придобиват големи масиви.
Очакванията на Владиков за 2012 г. са увеличение на интереса към покупка на земеделска земя, защото тя е единствената недвижима собственост, която не изисква поддръжка, плащане на такса смет и т.н., което се оценява от инвеститорите. Чуждестранните инвеститори продължават да имат интерес в сектора, отбелязва Владиков.
През 2011 г. са били купени имоти от турски, гръцки, руски лица, регистрирали дружества в България. Последната сделка за м.г. е била с китайска компания, регистрирана в България, която е купила голям масив в община Видин.
Цените на жилищата - назад към 2006-а
Цените на жилищата в България са се върнали на нивата си от края на 2006 г., сочат данните на Националния статистически институт (НСИ), цитирани от в. "Труд" преди ден.
В четвъртото тримесечие на 2011 г. за жилище са се плащали средно по 887.57 лева на кв. метър. През третото тримесечие на 2006 г. средната цена на квадрат е била 856.74 лева, а през четвъртото тримесечие на същата година - вече 903,96.
В следващите 2007 и 2008 г., когато ценовият балон при имотите се раздуваше и в България не се обръщаше внимание на задаващата се световна финансова криза, средните цени отскочиха рязко нагоре.
Максимумът бе достигнат през третото тримесечие на 2008 г., когато за квадратен метър апартамент са се плащали 1418.24 лева. Точно това тримесечие е преломният момент в имотния бранш в страната. Оттам започна рязък срив, който се успокои до плавно, но продължаващо понижение на цените през 2010 и 2011 г. През миналата година например средната цена на апартаментите в страната е паднала с 6.1%.